Season:

Address:

88 Lakehill Road

Burnt Hills, NY 12027

Coach:

Steve Jones

John Lamar

Ron Ashcraft
Mike Matrazzo

Phone:

(518) 399-9141

Web:

Team Website
District Website
Track Wrestling

League:

Suburban Council North

Directions:

Map

Colors:

Maroon/White

Profile:

Submit Team Profile

Nickname:

Spartans

Interactive::

Submit Schedule

Class/Div:

B-1

 

Submit Roster

Name
Class
W-L
Weight

Beaudry, Cale

Bicknell, Harrison

Bold, Tucker

Buthfer, Ryan

Chase, Caleb

Chase, Kory

Comley, Holden

Daviero, Vincent (5)

DeConno, John (1)

DeVoe, John

Forlano, Robert

Goss, Tristan

Jada, Danny (2)

Kergal, Thomas

Lange, Josh

Lindberg, Sammy

Little, Victor

Lucas, Mason

Luke, John

Marr, Kenny

Matrazzo, Johnny (3)

Otis, Braedon

Papa, Nick

Rheaume, Colin

Rossini, Matteo

Rossini, Tyler

Rowinski, Hunter

Seidel, Matt

Sisler, Justin

Taylor, Jack (5)

Townsend, Jakai

Tripp, Mason

Warren, Justis

 
Click on wrestler name for individual results
Click on column heading to sort by that column
 
 
Powered by TrackWrestling

Date
Event
Time/Score

12/08
12/09

Colonie Linda Stuart Duals
@ Colonie

5th

 

Mt Anthony

25-54

 

Greenville

48-11

 

Massapequa

22-58

 

Ravena-Coeymans-Selkirk

49-18

 

Minisink Valley

9-66

 

Queensbury

42-40

 

Indian River

34-38

12/12

@ Schenectady

55-19

12/14

@ Ballston Spa

29-45

12/16

LEE VAN SLYKE MEMORIAL DUALS

4th

 

Newburgh Free Academy

32-46

 

Noble, ME

50-30

 

Red Hook

47-37

 

Central Valley Academy

28-53

 

BGAH

31-54

12/20

@ Saratoga Springs

34-43

12/29
12/30

Mountain Duals
@ Dolgeville

8th

 

Kelso, WA

9-66

 

Amsterdam

46-37

 

Beekmantown

54-18

 

Hilton

24-50

 

Dolgeville

50-36

 

Central Valley Academy

21-58

 

Saranac

21-44

01/03

SHENENDEHOWA

15-58

01/05
01/06

Ross Kordell Rotary Tournament
@ Oneonta

5th

01/09

@ Niskayuna

32-40

01/10

SHAKER

47-30

01/12
01/13

Eastern States Classic
@ Sullivan County Community College

97

01/14

Schenectady Invitational
@ Schenectady

19th

01/17

BETHLEHEM

63-9

01/27

Marty Sherman Invitational
@ Corinth

7th

02/03

Section 2 Class B Tournament
@ Mohonasen

3rd

02/10

Section 2 Division I Championships
@ Glens Falls Civic Center

8th

02/23
02/24

NYSPHSAA Division I Championships
@ Albany Times Union Center

90

 
Hover over tournament name to see tournament field
Italics indicate a league match
 
 
Powered by TrackWrestling

SUBURBAN COUNCIL NORTH STANDINGS

Team
Overall
League
20
6
0.769
6
0
1.000
8
3
0.727
5
1
0.833
18
3
0.857
4
2
0.667
16
4
0.800
3
3
0.500
11
15
0.423
2
4
0.333
11
13
0.458
1
5
0.167
2
11
0.154
0
6
0.000

SECTIONAL CHAMPIONS

Blase Iuliano
1960 - 165
 
Jim Stratton
1961 - 145
 
Dan Groski
1962 - 165
 
Billy Sarto
1963 - 133
4th NYS
Joe Iuliano
1964 - 180
 
Joe Iuliano
1965 - 180
3rd NYS
Brad Coulter
1968 - HWT
 
Brad Coulter
1969 - HWT
3rd NYS
Mike Purcell
1970 - 118
 
Doug Watson
1979 - 091
 
Jim Visco
1979 - 215
3rd NYS
Mike Enzien
1980 - 138
3rd NYS
Tony Cotrupi
1980 - 177
2nd NYS
Doug Watson
1981 - 119
2nd NYS
Jon Cardi
1981 - 145
STATE CHAMP
John Cardi
1982 - 145
STATE CHAMP
Jon Cardi
1983 - 155
STATE CHAMP
Jason Morris
1984 - 167
STATE CHAMP
Jason Morris
1985 - 167
STATE CHAMP
Dave Watson
1987 - 138
STATE CHAMP
T.J. Wright
1987 - 155
 
Scott Hughes
1988 - 091
STATE CHAMP
T.J. Wright
1988 - 177
2nd NYS
Karl Ruud
1990 - 091
 
Doug Groncki
1990 - 119
2nd NYS
Chad Groncki
1990 - 126
2nd NYS
Karl Ruud
1991 - 098
5th NYS
Doug Groncki
1991 - 126
2nd NYS
Chad Groncki
1991 - 132
3rd NYS
Karl Ruud
1992 - 105
6th NYS
Jeremy Boyd
1993 - 215
 
Jeremy Boyd
1994 - 215
3rd NYS
Jack Lapi
1997 - 130
4th NYS
Jack Lapi
1998 - 140
 
Brandon Davis
2000 - 112
6th NYS
Derek Wayman
2002 - 171
5th NYS
Matt Kaylor
2006 - 145
4th NYS
Max Miller
2007 - 103
 
Matt Kaylor
2007 - 145
6th NYS
Paul Martin
2008 - 145
 
Zeal McGreq
2009 - 215
3rd NYS
John Acors
2010 - 215
 
Zeal McGrew
2010 - 285
2nd NYS
Jack Hatton
2013 - 170
 
Christian Gramuglia
2014 - 099
 
Joey Butler
2014 - 145
3rd NYS
Jake Ashcraft
2014 - 170
 
Christian Gramuglia
2015 - 113
 
Jake Ashcraft
2015 - 182
2nd NYS
Joe Messare
2015 - 220
 
Jake Warren
2015 - 285
 
Christian Gramuglia
2016 - 132
4th NYS
Joe Messare
2016 - 220
3rd NYS
Jake Warren
2016 - 285
4th NYS
Christian Gramuglia
2017 - 138
3rd NYS
Jake Warren
2017 - 285
 
John DeConno
2018 - 113
 
   

 

NYS TOURNAMENT WILDCARDS

Zeal McGrew
2008 - 285
 
Joey Butler
2012 - 132
 
Joey Butler
2013 - 138
3rd NYS
Jake Ashcraft
2013 - 152
 
Danny Jada
2018 - 138
 
   

 

WRESTLING HALL OF FAME

Jon Cardi
Class of 2007
 
Jason Morris
Class of 2007
 
Blaise Iuliano
Class of 2010
 
Tim Koch
Class of 2010
 

CHAMPIONSHIP TOURNAMENT MEDALS