Season:

Address:

700 Delaware Avenue

Delmar, NY 12054

Coach:

Chris Braga

Michael Karp

Phone:

(518) 439-4921

Web:

Team Website
District Website
Track Wrestling

League:

Suburban Council South

Directions:

Map

Colors:

Black/Red

Profile:

Submit Team Profile

Nickname:

Eagles

Interactive::

Submit Schedule

Class/Div:

A-1

 

Submit Roster

Name
Class
W-L
Weight

Al, Layth

Baumgras, Patrick (5)

Boyd, Kyle

Brockley, Andrew

Burman, Jack

Calderon, James

Canova, Anthony (3)

Dwyer, Joe

Felske, Matt

Fitzpatrick, Ray

Fronk, Thomas

Gicewicz, Nick

Gower, Andrew

Jacques, Kyel (5)

Kelly, Paul

Reil, Oliver

Relles, Denali

Salisbury, Tyler

Sleurs, Dan

Spence, Ben

Tenenbaum, Sam

West, Chris

Yarwood, Spencer

Zaryab, Khan

 
Click on wrestler name for individual results
Click on column heading to sort by that column
 
 
Powered by TrackWrestling
>

Date
Event
Time/Score

11/29

@ Colonie

34-45

12/02

BETHLEHEM ROUND ROBIN

09:00

12/06

COLUMBIA

9-69

12/09

Mat Mania
@ Glens Falls

12th

12/12

@ Guilderland

28-54

12/14

MOHONASEN

25-48

12/16

Lewis Johnson Memorial Duals
@ Ravena-Coeymans-Selkirk

7th

 

Ravena-Coeymans-Selkirk

20-59

 

Unatego

12-49

 

Chester

48-24

 

Saugerties

27-57

 

Greenville

49-24

01/03

ALBANY

60-18

01/06

Saratoga Invitational
@ Saratoga Springs

20th

01/10

@ Averill Park

12-70

01/13

Highland Duals
@ Highland

09:00

01/14

Schenectady Invitational
@ Schenectady

13th

01/17

@ Burnt Hills

9-63

01/19
01/20

Wrangle in the Plains
@ Shenendehowa

09:00

01/24

@ Ravena-Coeymans-Selkirk

06:00

02/03

Section 2 Class A Tournament
@ Saratoga Springs

10:00

02/10

Section 2 Division I Championships
@ Glens Falls Civic Center

10:00

02/23
02/24

NYSPHSAA Division I Championships
@ Albany Times Union Center

10:00

 
Hover over tournament name to see tournament field
Italics indicate a league match
 
 
Powered by TrackWrestling
>

SUBURBAN COUNCIL SOUTH STANDINGS

Team
Overall
League
16
1
0.941
6
0
1.000
10
5
0.667
5
1
0.833
8
6
0.571
3
3
0.500
9
8
0.529
3
3
0.500
6
7
0.462
3
3
0.500
3
9
0.250
1
5
0.167
1
11
0.083
0
6
0.000

SECTIONAL CHAMPIONS

Shawn Fitzgerald
1974 - 145
 
Brian Bourque
1979 - 177
 
Alan Marwill
1982 - 167
4th NYS
Chris Saba
1985 - 091
 
Chris Saba
1988 - 132
4th NYS
---- -------
1988 - 167
6th NYS
Nat Beyer
1995 - 167
 
Matt Wagoner
1996 - 105
 
Tim Leonard
1998 - 119
4th NYS
   

 

WRESTLING HALL OF FAME

Chris Saba
Class of 2011