Season:

Address:

1 Blue Streak Boulevard

Saratoga Springs, NY 12866

Coach:

Kris West

Jake Zanetti

Phone:

(518) 587-6690

Web:

District Website
Track Wrestling

League:

Suburban Council North

Directions:

Map

Colors:

Blue/White

Profile:

Submit Team Profile

Nickname:

Blue Streaks

Interactive::

Submit Schedule

Class/Div:

A-1

 

Submit Roster

Name
Class
W-L
Weight

Biviano, Griffin (3)

Cage, Riley

Chuckrow, Maxim

Chuckrow, Sachiel

Cooper, Doug (2)

Cornell, Spencer

Crowe, Devin (4)

Deluca, Jake

Douglas, Austen

Encarnacion, Antonio (4)

Ferro, Lucas

Foster, Jack

Garfaro, Justin

Griskowitz, Eric (2)

Griskowitz, Kyle (5)

Jorgensen, Sydney

L'Hommedieu, Vincent

Poland, William

Pratt, Jacob

Robinson, Brant (1)

Robinson, Noah

Spatafora, Patrick

Spatafora, Vito

VanDyke, Ian

Watkins, Zeph

Wilk, David

Wood, Samuel

 
Click on wrestler name for individual results
Click on column heading to sort by that column
 

Date
Event
Time/Score

11/28

COLUMBIA

32-46

12/01

Mohonasen Invitational
@ Mohonasen

1st

12/05

BALLSTON SPA

28-41

12/08

Duanesburg Duals
@ Duanesburg

1st

 

Duanesburg

56-24

 

Schoharie

72-6

 

Ravena-Coeymans-Selkirk

66-18

 

Albany

71-9

 

Warrensburg

41-36

12/12

@ Schenectady

75-9

12/14
12/15

Whitehall Duals
@ Whitehall-Fort Ann

09:00

12/19

@ Guilderland

06:00

12/27
12/28

Windsor Christmas Tournament
@ Windsor

10:00

01/03

NISKAYUNA

06:00

01/05

SARATOGA INVITATIONAL

09:00

01/09

@ Shaker

06:00

01/15

Section 2 Dual State Qualifier

05:00

01/16

COLONIE

06:00

01/19

Dominick Kossman Duals
@ Schoharie

10:00

01/24

@ Shenendehowa

06:00

01/26

NYSPHSAA D1 Dual Meet Championship
@ SRC Arena

10:00

02/02

Section 2 Class A Tournament
@ Shenendehowa

10:00

02/09

Section 2 Division I Championships
@ Cool Insurance Arena

10:00

02/22
02/23

NYSPHSAA Division I Championships
@ Albany Times Union Center

09:00

 
Hover over tournament name to see tournament field
Italics indicate a league match
 
 
Powered by TrackWrestling

SUBURBAN COUNCIL NORTH STANDINGS

Team
Overall
League
3
0
1.000
1
0
1.000
6
4
0.600
1
0
1.000
5
2
0.714
2
1
0.667
6
2
0.750
1
1
0.500
4
4
0.500
1
2
0.333
6
4
0.600
0
0
0.000
0
3
0.000
0
2
0.000

SECTIONAL CHAMPIONS

Larry Staulters
1960 - 154
 
John Nichols
1962 - HWT
 
Jay Mulligan
1973 - 167
 
Korey Dismus
1974 - 155
3rd NYS
Kevin Mulligan
1975 - 145
4th NYS
Tim Jackson
1976 - 177
 
Joe Wilsey
1980 - 105
4th NYS
Nick Wilsey
1980 - 119
5th NYS
Joe Wilsey
1981 - 112
 
Joe Wilsey
1982 - 119
2nd NYS
Mike Arpey
1982 - 155
STATE CHAMP
Steve Vetsch
1982 - 250
2nd NYS
Chris Cocozzo
1987 - 105
 
Chris Cocozzo
1988 - 105
6th NYS
Jason Rocker
1989 - 167
4th NYS
Kris West
1994 - 145
 
Brendan Polcare
2001 - 119
 
Mark Maglione
2004 - 171
 
Matt Riddle
2004 - 189
STATE CHAMP
Kyle Denis
2007 - 152
 

 

NYS TOURNAMENT WILDCARDS

Dominic Inzana
2011 - 096
 
Dominic Inzana
2012 - 106
 
Dominic Inzana
2014 - 120
6th NYS
Matt Holton
2014 - 285
 
Dominic Inzana
2015 - 182
 
Jordan Sartin
2016 - 120
 
Jordan Sartin
2018 - 113
 
 

CHAMPIONSHIP TOURNAMENT MEDALS