Season:

Address:

6845 Edinger Road

DeWitt, NY 13214

Coach:

Joe Moran

Craig Benedict

Kurt Honis
Matt Lauro
Kevin Murphy
Paul Leblanc

Phone:

(315) 445-8340

Web:

District Website
Track Wrestling

League:

SCAC Empire

Directions:

Map

Colors:

Red/Black/Gold/Purple

Profile:

Submit Team Profile

Nickname:

Rams

Interactive::

Submit Schedule

Class/Div:

AA-1

 

Submit Roster

Name
Class
W-L
Weight

Abdel-aziz, Laith

Abdullayev, Alikhan

Alibekov, Shoh

Barcza, Braeden

Bauer, Corey

Bauer, Garrett (1)

BeSeth, David

BeSeth, William (4)

Block, Tyriq

Coon, James

Dolloff, Logan

El-Hindi, Muaweyah

Goeman, Anyas

Grabda, Christopher

Griffin, Matt (1)

Griffin, Myles (1)

Gucciardi, Aaron (5)

Hemingway, Christopher

Honis, Adam (1)

Huynh, Kelvin

Kellison, Tyler (1)

Laun, William

Lee, Carter

Leonardo, Benjamin

Martinez, Carlos

Martinez, Luis

Milham, Brandon

Muller, Connor

Richer, James

Schultz, Cameron

Thomas, Jackson

Washington, Samuel

Wells, Ethan

Wright, Jake (2)

 
Click on wrestler name for individual results
Click on column heading to sort by that column
 
 
Powered by TrackWrestling

Date
Event
Time/Score

11/25

CNYWOA Scholarship Scrimmage
@ Vernon-Verona-Sherrill

10:00

11/28

FAYETTEVILLE-MANLIUS

69-9

12/02

Morrisville-Eaton Duals
@ Morrisville-Eaton

1st

 

Cazenovia

69-10

 

Morrisville-Eaton

62-18

 

Walton-Delhi

43-28

 

East Syracuse-Minoa

68-18

 

Vernon-Verona-Sherrill

56-26

12/06

@ Auburn

61-15

12/15
12/16

North Country Invitational
@ Indian River

4th

12/20

EAST SYRACUSE-MINOA

58-15

12/27

WEST GENESEE

38-27

12/29
12/30

Spc Kenneth Haines Memorial Tournament
@ Fulton

3rd

01/03

@ Cortland

64-12

01/10

OSWEGO

78-12

01/12
01/13

Eastern States Classic
@ Sullivan County Community College

5th

01/17

CENTRAL SQUARE

59-12

01/20

Section III Dual Meet Championship
@ Cicero-North Syracuse

Bracket

 

Rome Free Academy

46-22

 

West Genesee

40-30

 

Fulton

35-45

01/22

Phoenix Mid Winter Classic
@ Phoenix

10:00

01/23

@ Mexico

52-19

01/27

NYSPHSAA D1 Dual Meet Championship
@ SRC Arena

09:00

 

Spencerport

30-41

 

Rocky Point

21-51

01/30

@ Adirondack

45-32

02/03

Section III Class AA Tournament
@ West Genesee

1st

02/10

Section III Division I Championships
@ SRC Arena

2nd

02/23
02/24

NYSPHSAA Division I Championships
@ Albany Times Union Center

8th

 
Hover over tournament name to see tournament field
Italics indicate a league match
 
 
Powered by TrackWrestling

SCAC EMPIRE STANDINGS

Team
Overall
League
17
2
0.895
6
0
1.000
16
3
0.842
5
1
0.833
10
3
0.769
4
2
0.667
15
11
0.577
3
3
0.500
8
15
0.348
2
4
0.333
4
11
0.267
1
5
0.167
4
19
0.174
0
6
0.000

SECTIONAL CHAMPIONS

Schoel
1957 - 178
 
Joe Ranieri
1974 - 215
5th NYS
Matt Coolican
1977 - 091
2nd NYS
Matt Coolican
1978 - 098
2nd NYS
Jeff Grobsmith
2005 - 125
 
JT Romagnoli
2011 - 130
 
Aaron Benedict
2011 - 140
 
Aaron Benedict
2012 - 138
 
JT Romagnoli
2012 - 145
 
JT Romagnoli
2013 - 145
 
Ben Honis
2013 - 195
 
Ben Honis
2014 - 195
3rd NYS
Matt Griffin
2016 - 099
3rd NYS
Jonah Cavallo
2016 - 138
 
Myles Griffin
2017 - 099
3rd NYS
Matt Griffin
2017 - 106
4th NYS
Jonah Cavallo
2017 - 145
 
Jake Wright
2017 - 160
 
Matt Griffin
2018 - 106
3rd NYS
Tyler Kellison
2018 - 126
3rd NYS
Garrett Bauer
2018 - 138
4th NYS
  

 

NYS TOURNAMENT WILDCARDS

Mark Friske
2014 - 182
 
Matt Griffin
2015 - 099
 
Myles Griffin
2018 - 120
 
Jake Wright
2018 - 170
 

 

WRESTLING HALL OF FAME

Reed Hawke
Class of 1992
 
   

CHAMPIONSHIP TOURNAMENT MEDALS