Season:

Address:

6 William Gillard Drive

Fulton, NY 13069

Coach:

Jeff Waldron

Chuck Burlingham

John Noel
Cam Mills
Jeremy Hutchinson

Phone:

(315) 593-5400

Web:

Team Website
District Website
Track Wrestling

League:

Freedom American

Directions:

Map

Colors:

Red/White/Green

Profile:

Submit Team Profile

Nickname:

Red Raiders

Interactive::

Submit Schedule

Class/Div:

A-1

 

Submit Roster

 

2016-17 Red Raiders

 

Name
Class
W-L
Weight

Adams, Cameron

Bogardus, Ian

Bowering, Austin

Bowers, William

Burlingham, Cuinn

Cotton, Cole

Crucitti, Jared (3)

Dashnau, Domenic

Dedich, Aaron

Dedich, Andrew

DeMauro, Adam (2)

DeMauro, Dylan (4)

Dobrovolsky, Hunter

Dunning, Andrew

Emeterio, Tyler

Flynn, Sean

French, Cole

French, Roy

Galvin, Camrin (2)

Garrison, Jaymes

Guernsey, Brandon

Hadcock, Ethan

Hobby, Zachary

Hogan, Caleb

Holden, Corey

Holliday, Evan

Hughes, Thomas (2)

Janaro, David

Janaro, Michael

Johnson, Zachary

Jones, Samuel (2)

Lauckarn, Sabastion

Lopez, Jeshua

May, Samuel

Morrison, Earnest

Netzloff, Preston

Noel, Nick (3)

Parker, Collin

Parker, Tyler

Parrish, Jonathan (4)

Parrish, Nicholas

Pipher, Corey

Ross, Michael

Shattell, Randy

Taylor, Trevor

Vant, Nicholas

Vincent, James

Voorhees, Brandon

Waldron, Samuel

Walts, Andru (3)

Willis, Wyatt (1)

Yablonski, Andrew (3)

 
Click on wrestler name for individual results
Click on column heading to sort by that column
 
 
Powered by TrackWrestling
>

Date
Event
Time/Score

11/30

@ Baldwinsville

46-24

12/02
12/03

Mark Stephens Classic
@ Horseheads

1st

 

South Seneca

70-12

 

Pearl River

60-13

 

Camden

45-28

 

Horseheads

45-31

 

Newark

73-9

 

Horseheads

90-0

 

Vestal

55-25

 

Johnson City

69-10

 

Warsaw

54-23

12/10

Blindman's JV Tournament
@ Cicero-North Syracuse

10:00

12/10

Cortland Duals
@ Cortland

1st

 

Pittsford

50-26

 

Fayetteville-Manlius

79-3

 

Vestal

36-33

 

Cortland

60-12

 

Beacon

67-15

12/17

TIM MOORE JV DUALS

10:00

12/21

@ Auburn

69-6

12/27
12/28

Spc. Kenneth Haines Memorial Tournament
@ SUNY Oswego Laker Hall

2nd

01/04

@ CBA-JD

37-25

01/07
01/08

Union-Endicott Duals
@ Union-Endicott

14th

 

Minisink Valley

22-45

 

Wantaugh

15-55

 

Brentwood

18-39

 

Union-Endicott

72-3

 

Farmingdale

34-37

01/11

OSWEGO

78-3

01/13

vs Ausable Valley @ Cornell University

69-13

01/18

@ East Syracuse-Minoa

66-6

01/21

Section III Dual Meet Championship
@ Cicero-North Syracuse

Bracket

 

Institute of Technology

70-12

 

Liverpool

63-12

 

CBA-JD

40-21

 

Central Valley

15-50

01/25

vs Fairport @ Rochester Institute of Technology

31-32

01/27

CENTRAL SQUARE

67-12

01/28

OHSL JV League Tournament
@ Cicero-North Syracuse

10:00

02/04

Section III Class A Tournament
@ Carthage

1st

02/11

Section III Division I Championships
@ SRC Arena

1st

02/24
02/25

NYSPHSAA Division I Championships
@ Times-Union Center

10:00

 
Hover over tournament name to see tournament field
Italics indicate a league match
 
 
Powered by TrackWrestling
>

FREEDOM AMERICAN STANDINGS

Team
Overall
League
25
6
0.806
5
0
1.000
16
2
0.889
4
1
0.800
29
4
0.879
3
2
0.600
16
12
0.571
2
3
0.400
5
13
0.278
1
4
0.200
1
13
0.071
0
5
0.000

SECTIONAL CHAMPIONS

John Clark
1964 - 145
 
D. Hayden
1964 - 165
2nd NYS
Jerry Jacobson
1971 - 098
3rd NYS
Greg Stevens
1972 - 167
2nd NYS
Randy Gillette
1973 - 112
3rd NYS
Greg Stevens
1973 - 177
STATE CHAMP
Randy Gillette
1974 - 126
STATE CHAMP
Van Watkins
1975 - 177
3rd NYS
Steve Distin
1978 - 155
2nd NYS
Mark Shortsleeve
1979 - 126
3rd NYS
Mark Shortsleeve
1980 - 126
2nd NYS
Ron LaBeef
1982 - 126
STATE CHAMP
Mike Narewski
1982 - 145
 
Lelan Rogers
1982 - 167
STATE CHAMP
Mike Narewski
1983 - 145
3rd NYS
Jeff Merritt
1983 - 155
3rd NYS
Dave Angeleri
1984 - 132
3rd NYS
Jeff Merritt
1984 - 155
 
John Howard
1985 - 119
3rd NYS
Randy Cotton
1985 - 215
4th NYS
Kurt Miner
1986 - 098
4th NYS
Randy Cotton
1986 - 215
3rd NYS
Rick Pawlewicz
1987 - 105
 
Mark Woodworth
1987 - 112
4th NYS
Rick Pawlewicz
1988 - 105
2nd NYS
Greg Firenze
1989 - 105
 
Dan Pawlewicz
1989 - 112
 
Chad Sheldon
1989 - 119
5th NYS
David Wise
1989 - 167
 
Chad Sheldon
1990 - 126
6th NYS
John Noel
1991 - 167
4th NYS
Bill Hayden
1992 - 132
5th NYS
Shayne Bogardus
1992 - 155
4th NYS
Matt Kitts
1992 - 167
6th NYS
C.P. Carroll
1992 - 177
4th NYS
Matt Mahar
1995 - 119
4th NYS
Edgar Rodriguez
1996 - 126
 
Mike Kitts
1996 - 167
STATE CHAMP
Dave Lasher
1996 - 250
4th NYS
Nick Hansen
1999 - 171
5th NYS
Chris Ely
2000 - 112
 
Noah Keib
2000 - 135
 
Nick Hansen
2000 - 171
5th NYS
Josh LeVea
2001 - 103
5th NYS
Chris Ely
2002 - 119
5th NYS
Josh LeVea
2003 - 119
 
Derrick Bartlett
2004 - 096
4th NYS
Zach Bogardus
2004 - 160
5th NYS
Mike Vant
2004 - 171
5th NYS
Matt Draper
2005 - 103
 
Dan Pollock
2005 - 171
 
Paul Slaver
2006 - 103
 
Paul Slaver
2007 - 112
 
Matt Bogardus
2007 - 152
5th NYS
J. Richardson
2007 - 171
 
David Hall
2008 - 103
 
Matt Bogardus
2008 - 160
2nd NYS
David Hall
2009 - 119
 
Eric Smith
2009 - 130
 
Zach Race
2010 - 189
 
DJ Ingham
2010 - 215
 
Thomas Hill
2011 - 096
 
Adam Wallace
2011 - 135
 
David Hall
2011 - 145
 
Nick Woodworth
2011 - 160
 
Zach Race
2011 - 189
 
Thomas Hill
2012 - 113
 
Tony Torrese
2012 - 152
 
Nick Woodworth
2012 - 160
 
Mitchell Woodworth
2013 - 106
 
Thomas Hill
2013 - 113
 
Mitchell Woodworth
2014 - 120
5th NYS
Travis Race
2014 - 160
 
Joe Abelgore
2015 - 099
 
Mitchell Woodworth
2015 - 126
 
Jared Crucitti
2016 - 285
 
Wyatt Willis
2017 - 120
 
Andrew Yablonski
2017 - 170
 
  

 

NYS TOURNAMENT WILDCARDS

Matt Draper
2007 - 125
 
Dillon Shue
2007 - 140
 
Cameron Mills
2007 - 160
 
Conan Ingham
2008 - 189
 
Adam Wallace
2010 - 125
 
David Hall
2010 - 140
 
Adam Wallace
2012 - 138
6th NYS
Travis Race
2015 - 170
 
Travis Race
2016 - 170
 
Thomas Hughes
2017 - 106
 
Jared Crucitti
2017 - 285
 
 

 

WRESTLING HALL OF FAME

Donald Distin
Class of 1993
 
Wayne Bleau
Class of 1999
 
Greg Stevens
Class of 2008
 
Randy Gillette
Class of 2011
 
Mike Conners
Class of 2012
 
Lelan Rogers
Class of 2013
 
Richard Farfaglia
Class of 2014
 
Tim Moore
Class of 2015
 

CHAMPIONSHIP TOURNAMENT MEDALS