Season:

Address:

250 Lake Avenue

Auburn, NY 13021

Coach:

Andy Corbett

John Alberici

Phone:

(315) 255-8300

Web:

District Website
Track Wrestling

League:

SCAC Empire

Directions:

Map

Colors:

Maroon/White

Profile:

Submit Team Profile

Nickname:

Maroons

Interactive::

Submit Schedule

Class/Div:

A-1

 

Submit Roster

Name
Class
W-L
Weight

Ansteth, Alex

Bennink, Jack

Cooper, Keyshin (3)

Grimes, Jamyr

Havilland, Jared

Hayden, Dallas

Hogan, Lucas

Klink, James

Lovell-Rose, Isaiah

McLoughlin, Liam

Pilbeam, Thomas

Pirozzolo, Luca (2)

 
Click on wrestler name for individual results
Click on column heading to sort by that column
 

Date
Event
Time/Score

12/01

Bill Andersen Memorial Tournament
@ Cicero-North Syracuse

10:00

12/05

@ JD-CBA

06:00

12/12

@ Fulton

06:00

12/15

Phoenix Round Robin
@ Phoenix

10:00

12/19

EAST SYRACUSE-MINOA

06:00

12/20

@ Jordan-Elbridge

06:00

12/27

JUNIOR VARSITY MULTI-MEET

10:00

12/27

@ Baldwinsville

12/28
12/29

Spc Kenneth Haines Memorial Tournament
@ SUNY Oswego Laker Hall

10:00

01/03

CORTLAND

06:00

01/05

Port Byron Mid-Winter Classic
@ Port Byron

10:00

01/09

@ Oswego

06:00

01/17

CICERO-NORTH SYRACUSE

06:00

01/19

Section III Dual Meet Championship
@ Cicero-North Syracuse

10:00

01/24

@ Central Square

06:00

02/02

Section III Class A Tournament
@ Whitesboro

10:00

02/09

Section III Division I Championships
@ SRC Arena

10:00

02/22
02/23

NYSPHSAA Division I Championships
@ Albany Times Union Center

09:00

 
Hover over tournament name to see tournament field
Italics indicate a league match
 
 
Powered by TrackWrestling

SCAC EMPIRE STANDINGS

Team
Overall
League
0
0
0.000
0
0
0.000
0
0
0.000
0
0
0.000
0
0
0.000
0
0
0.000
0
0
0.000
0
0
0.000
0
0
0.000
0
0
0.000
0
0
0.000
0
0
0.000
0
0
0.000
0
0
0.000

SECTIONAL CHAMPIONS

Bob Clancy
1951 - 133
 
Wagner
1951 - 145
 
Carter
1951 - 165
 
Joe Castro
1952 - 130
 
Bob Clancy
1952 - 136
 
Dale Post
1952 - 178
 
Bob Clancy
1953 - 136
 
Hutchings
1954 - 154
 
McCarthy
1955 - 130
 
OHora
1957 - 130
 
Andgall
1957 - 250
 
Mark Cranfield
1958 - 103
 
Roberts
1960 - 106
 
Roberts
1961 - 112
 
Kurt Kuppinger
1963 - 154
STATE CHAMP
Art Cross
1965 - 154
 
Stan Rogers
1968 - 138
4th NYS
Jim Dunster
1977 - 250
STATE CHAMP
  

 

WRESTLING HALL OF FAME

Robert Alberti
Class of 1988
 
Al Emmi
Class of 1990
 
  

CHAMPIONSHIP TOURNAMENT MEDALS