Season:

Address:

2 Buccaneer Blvd

Oswego, NY 13126

Coach:

Kurt D'Angelo

Mike Howad Jr.

Cliff Wendt

Phone:

(315) 341-2019

Web:

Team Website
District Website
Track Wrestling

League:

Freedom American

Directions:

Map

Colors:

Blue/White

Profile:

Submit Team Profile

Nickname:

Buccaneers

Interactive::

Submit Schedule

Class/Div:

A-1

 

Submit Roster

Name
Class
W-L
Weight

Abbott, James

Ahmed, Sultan

Blum, Kevin

Cary, Zach

Cass, Mason

Davis, Tyler

Delong, Mark

Demong, Stephen (2)

Gushlaw, Michael

LaTulip, Aaron

LeBlanc, Nicholas

Lebron, Brian (4)

Lofthouse, Adam

Mauro, Gaige

Melendez, Juan

Nisbett, Anthony

O'Connor, Deklen

Perez, Juan

Perrin, Seth

Randell, Hugh

Rios, Jasiah

Rock, Kolin

Sagert, Justin

Sheets, Logan

Shoults, Tyler

Sinclair, Dakota

Solazzo, Brian

Vickery, Jacob

Vincent, Alex

Vincent, Cody

Wise, Austin

Young, Jesse

 
Click on wrestler name for individual results
Click on column heading to sort by that column
 
 
Powered by TrackWrestling
>

Date
Event
Time/Score

11/30

MORRISVILLE-EATON

18-60

12/03

Andersen Memorial Tournament
@ Cicero-North Syracuse

16th

12/07

LIVERPOOL

15-66

12/10

Blindman's JV Tournament
@ Cicero-North Syracuse

10:00

12/16
12/17

North Country Invitational
@ Indian River

15th

12/20

@ Central Square

6-81

12/22

PORT BYRON

27-34

12/27
12/28

Spc. Kenneth Haines Memorial Tournament
@ SUNY Oswego Laker Hall

30th

01/04

@ East Syracuse-Minoa

23-52

01/07

AKLEY DUALS

4th

 

Homer

18-61

 

Watertown

54-12

 

Onondaga

18-48

 

Whitesboro

27-60

01/11

@ Fulton

3-78

01/14

Cazenovia Invitational
@ Cazenovia

11th

01/17

INSTITUTE OF TECHNOLOGY

15-55

01/18

AUBURN

30-45

01/23

POLAND

33-46

01/27

CBA-JD

9-71

01/28

OHSL JV League Tournament
@ Cicero-North Syracuse

10:00

02/04

Section III Class A Tournament
@ Carthage

8th

02/11

Section III Division I Championships
@ SRC Arena

15th

02/24
02/25

NYSPHSAA Division I Championships
@ Times-Union Center

10:00

 
Hover over tournament name to see tournament field
Italics indicate a league match
 
 
Powered by TrackWrestling
>

FREEDOM AMERICAN STANDINGS

Team
Overall
League
25
6
0.806
5
0
1.000
16
2
0.889
4
1
0.800
29
4
0.879
3
2
0.600
16
12
0.571
2
3
0.400
5
13
0.278
1
4
0.200
1
13
0.071
0
5
0.000

SECTIONAL CHAMPIONS

Mike Howard
1981 - 155
 
Jim Matteson
1981 - 177
STATE CHAMP
Brian Akley
1982 - 138
 
Jim Matteson
1982 - 177
STATE CHAMP
Brian Akley
1983 - 138
STATE CHAMP
Ryan Blauvelt
2008 - 130
5th NYS
  

 

WRESTLING HALL OF FAME

Elmer Akley
Class of 1995
 
Brian Akley
Class of 2013
 
  

CHAMPIONSHIP TOURNAMENT MEDALS