2018-19 Season - Senior, 170lbs - Copenhagen Golden Knights
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Date | Wgt | Result | Opposing Team | Opponent | Decision | Score | Place | Event | |||||||||||||||||||||||||||||||
11/30/18 | 170 | Lost | Niagara Wheatfield | Joshua Thibeault | dec | 2-1 TB-1 | Matthew Marino Invitational | ||||||||||||||||||||||||||||||||
11/30/18 | 170 | Won | Webster Schroeder | Connor Strauss | fft | Matthew Marino Invitational | |||||||||||||||||||||||||||||||||
11/30/18 | 170 | Won | Mexico | Austin Miller | pin | 1:38 | Matthew Marino Invitational | ||||||||||||||||||||||||||||||||
11/30/18 | 170 | Won | Greece | Nate Truelson | tf | 17-2 | Matthew Marino Invitational | ||||||||||||||||||||||||||||||||
11/30/18 | 170 | Won | Victor | Joe Theede | maj dec | 13-1 | Matthew Marino Invitational | ||||||||||||||||||||||||||||||||
11/30/18 | 170 | Lost | Warsaw | Sam Wolf | dec | 6-1 TB-1 | 4th | Matthew Marino Invitational | |||||||||||||||||||||||||||||||
12/08/18 | 170 | Won | Baldwin | Wilbur Diaz | tf | 16-0 | Wrangle in the Plains | ||||||||||||||||||||||||||||||||
12/08/18 | 170 | Won | Carmel | Ben Rivera | pin | 3:36 | Wrangle in the Plains | ||||||||||||||||||||||||||||||||
12/08/18 | 170 | Lost | James W. Robinson | Haydon Rockman | dec | 7-6 | Wrangle in the Plains | ||||||||||||||||||||||||||||||||
12/08/18 | 170 | Won | Shenendehowa | Colden Dorfman | dec | 4-3 | 3rd | Wrangle in the Plains | |||||||||||||||||||||||||||||||
12/20/18 | 182 | Won | SJSC | Anthony Rasmussen | dec | 8-5 | Dual Meet vs SJSC | ||||||||||||||||||||||||||||||||
12/28/18 | 170 | Lost | Anthony Rasmussen | fft | 6th | Spc Kenneth Haines Memorial Tournament | |||||||||||||||||||||||||||||||||
12/28/18 | 170 | Lost | Nick Noel | fft | Spc Kenneth Haines Memorial Tournament | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
12/28/18 | 170 | Lost | Horace Greeley | Aaron Wolk | pin | 4:50 | Spc Kenneth Haines Memorial Tournament | ||||||||||||||||||||||||||||||||
12/28/18 | 170 | Won | SJSC | Anthony Rasmussen | dec | 6-1 | Spc Kenneth Haines Memorial Tournament | ||||||||||||||||||||||||||||||||
12/28/18 | 170 | Won | Webster Thomas | Aiden Ashe | pin | 1:53 | Spc Kenneth Haines Memorial Tournament | ||||||||||||||||||||||||||||||||
01/07/19 | 170 | Won | General Brown | Matthew McManaman | dec | 4-0 | Dual Meet vs General Brown | ||||||||||||||||||||||||||||||||
01/15/19 | 170 | Won | Lowville | Andrew Beyer | pin | 1:31 | Dual Meet vs Lowville | ||||||||||||||||||||||||||||||||
01/17/19 | 170 | Won | Carthage | Camdon Sanders | pin | 1:41 | Dual Meet vs Carthage | ||||||||||||||||||||||||||||||||
01/23/19 | 170 | Won | Beaver River | Major Shue | pin | 2:32 | Dual Meet vs Beaver River | ||||||||||||||||||||||||||||||||
02/01/19 | 170 | Won | Indian River | Jake Whitmore | pin | 2:47 | Dual Meet vs Indian River | ||||||||||||||||||||||||||||||||
02/02/19 | 170 | Won | Sherburne-Earlville | Ethen Eldred | maj dec | 15-3 | 1st | Section III Class D Tournament | |||||||||||||||||||||||||||||||
02/02/19 | 170 | Won | Sherburne-Earlville | Chyle Foster | pin | 1:08 | Section III Class D Tournament | ||||||||||||||||||||||||||||||||
02/02/19 | 170 | Won | Dolgeville | Ethan Randall | pin | 1:30 | Section III Class D Tournament | ||||||||||||||||||||||||||||||||
02/09/19 | 170 | Won | Hannibal | Zach Williams | dec | 5-2 | 1st | Section III Division II Championships | |||||||||||||||||||||||||||||||
02/09/19 | 170 | Won | Marcellus | Robbie Seeley | tf | 21-6 | Section III Division II Championships | ||||||||||||||||||||||||||||||||
02/09/19 | 170 | Won | Cazenovia | Casey Cunningham | pin | 1:18 | Section III Division II Championships | ||||||||||||||||||||||||||||||||
02/22/19 | 170 | Lost | Cobleskill-Richmondville | Ethan Cooper | dec | 6-4 SV-1 | 4th | NYSPHSAA Division II Championships | |||||||||||||||||||||||||||||||
02/22/19 | 170 | Won | Catskill | Richard Forbes | inj def | 4:17 | NYSPHSAA Division II Championships | ||||||||||||||||||||||||||||||||
02/22/19 | 170 | Lost | Warsaw | Sam Wolf | dec | 2-1 | NYSPHSAA Division II Championships | ||||||||||||||||||||||||||||||||
02/22/19 | 170 | Won | Seaford | Brendan OHagen | inj def | 2:32 | NYSPHSAA Division II Championships | ||||||||||||||||||||||||||||||||
02/22/19 | 170 | Won | Midlakes | Wyatt Smith | maj dec | 9-1 | NYSPHSAA Division II Championships | ||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
2017-18 Season - Junior, 152lbs - Copenhagen Golden Knights
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Date | Wgt | Result | Opposing Team | Opponent | Decision | Score | Place | Event | |||||||||||||||||||||||||||||||
11/29/17 | 160 | Won | Carthage | Matthew Kroeckel | pin | 2:25 | Dual Meet vs Carthage | ||||||||||||||||||||||||||||||||
12/01/17 | 160 | Lost | Phoenix | Ross McFarland | dec | 5-0 | Matthew Marino Invitational | ||||||||||||||||||||||||||||||||
12/01/17 | 160 | Won | Fredonia | Ceric Kristan | maj dec | 10-2 | Matthew Marino Invitational | ||||||||||||||||||||||||||||||||
12/01/17 | 160 | Won | Webster Schroeder | Dylan Mannise | fft | Matthew Marino Invitational | |||||||||||||||||||||||||||||||||
12/01/17 | 160 | Won | Webster Schroeder | Anthony Grimshaw | dec | 9-5 | Matthew Marino Invitational | ||||||||||||||||||||||||||||||||
12/01/17 | 160 | Won | Union-Endicott | Cole Rivell | pin | 3:50 | Matthew Marino Invitational | ||||||||||||||||||||||||||||||||
12/01/17 | 160 | Won | Warsaw | Sam Wolf | dec | 8-2 | 3rd | Matthew Marino Invitational | |||||||||||||||||||||||||||||||
12/16/17 | 160 | Won | Phoenix | Dylan Harrington | dec | 5-1 | 1st | Phoenix Round Robin | |||||||||||||||||||||||||||||||
12/16/17 | 160 | Won | Chenango Valley | Nathan Aylward | DQ | Phoenix Round Robin | |||||||||||||||||||||||||||||||||
12/16/17 | 160 | Won | Newark Valley | Noah Shiel | pin | 1:45 | Phoenix Round Robin | ||||||||||||||||||||||||||||||||
12/16/17 | 160 | Won | Holland Patent | Jacob Sibley | tf | 15-0 | Phoenix Round Robin | ||||||||||||||||||||||||||||||||
12/16/17 | 160 | Won | Palmyra-Macedon | Devin Brongo | pin | 1:16 | Phoenix Round Robin | ||||||||||||||||||||||||||||||||
12/20/17 | 160 | Won | South Lewis | Devon Vosburgh | pin | 3:24 | Dual Meet vs South Lewis | ||||||||||||||||||||||||||||||||
12/21/17 | 170 | Won | Lowville | Isaac Lyndaker | pin | 1:06 | Dual Meet vs Lowville | ||||||||||||||||||||||||||||||||
12/29/17 | 152 | Won | Newark Valley | Hunter Hoffmier | dec | 7-3 | 1st | Spc Kenneth Haines Memorial Tournament | |||||||||||||||||||||||||||||||
12/29/17 | 152 | Won | Hannibal | Zach Williams | dec | 10-9 | Spc Kenneth Haines Memorial Tournament | ||||||||||||||||||||||||||||||||
12/29/17 | 152 | Won | Niagara Wheatfield | Joshua Thibeault | pin | 3:23 | Spc Kenneth Haines Memorial Tournament | ||||||||||||||||||||||||||||||||
12/29/17 | 152 | Won | Cazenovia | Sam Deleon | maj dec | 10-2 | Spc Kenneth Haines Memorial Tournament | ||||||||||||||||||||||||||||||||
12/29/17 | 152 | Won | Mexico | Skylar Raymond | pin | 2:24 | Spc Kenneth Haines Memorial Tournament | ||||||||||||||||||||||||||||||||
01/04/18 | 152 | Won | General Brown | Chandler Moody | pin | 0:49 | Dual Meet vs General Brown | ||||||||||||||||||||||||||||||||
01/06/18 | 152 | Won | Dolgeville | Jacob Null | dec | 8-4 | 1st | Leo J Sammon Memorial Tournament | |||||||||||||||||||||||||||||||
01/06/18 | 152 | Won | Adirondack | Matthew Tanner | dec | 8-2 | Leo J Sammon Memorial Tournament | ||||||||||||||||||||||||||||||||
01/06/18 | 152 | Won | Mexico | Don Littebrant | pin | 1:47 | Leo J Sammon Memorial Tournament | ||||||||||||||||||||||||||||||||
01/06/18 | 152 | Won | Central Valley Academy | Branden Gokey | pin | 1:16 | Leo J Sammon Memorial Tournament | ||||||||||||||||||||||||||||||||
01/06/18 | 152 | Won | Norwich | Dakota Hall | pin | 3:44 | Leo J Sammon Memorial Tournament | ||||||||||||||||||||||||||||||||
01/09/18 | 152 | Won | Indian River | fft | Dual Meet vs Indian River | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
01/12/18 | 152 | Lost | Shoreham-Wading River | JohnCarl Petretti | dec | 4-0 | 6th | Eastern States Classic | |||||||||||||||||||||||||||||||
01/12/18 | 152 | Lost | Foran, CT | Ryan Luth | dec | 5-3 | Eastern States Classic | ||||||||||||||||||||||||||||||||
01/12/18 | 152 | Won | Yorktown | Connor Thomas | dec | 6-0 | Eastern States Classic | ||||||||||||||||||||||||||||||||
01/12/18 | 152 | Won | Wyoming Seminary | Benny Baker | dec | 3-0 | Eastern States Classic | ||||||||||||||||||||||||||||||||
01/12/18 | 152 | Won | Jack Chesman | fft | Eastern States Classic | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
01/12/18 | 152 | Won | Miller Place | Ryan Grebe | dec | 4-1 | Eastern States Classic | ||||||||||||||||||||||||||||||||
01/12/18 | 152 | Lost | Foran, CT | Ryan Luth | maj dec | 9-1 | Eastern States Classic | ||||||||||||||||||||||||||||||||
01/12/18 | 152 | Won | Newburgh Free Academy | Tyler Serafini | dec | 6-1 | Eastern States Classic | ||||||||||||||||||||||||||||||||
01/12/18 | 152 | Won | Fox Lane | Quincy Downs | dec | 5-1 | Eastern States Classic | ||||||||||||||||||||||||||||||||
01/16/18 | 160 | Won | Beaver River | Deakin Carrow | pin | 1:37 | Dual Meet vs Beaver River | ||||||||||||||||||||||||||||||||
01/17/18 | 160 | Won | Watertown | Heverson Larjuste | pin | 1:00 | Dual Meet vs Watertown | ||||||||||||||||||||||||||||||||
01/23/18 | 160 | Won | SJSC | Anthony Rasmussen | dec | 1-0 TB-1 | Dual Meet vs SJSC | ||||||||||||||||||||||||||||||||
01/27/18 | 152 | Won | Indian River | Gabe Lynch | pin | 3:28 | 1st | Frontier League Tournament | |||||||||||||||||||||||||||||||
01/27/18 | 152 | Won | SJSC | Robert Krone | pin | 1:48 | Frontier League Tournament | ||||||||||||||||||||||||||||||||
01/27/18 | 152 | Won | General Brown | Nick Rogers | pin | 1:21 | Frontier League Tournament | ||||||||||||||||||||||||||||||||
02/03/18 | 152 | Lost | Dolgeville | Jacob Null | dec | 11-9 | 2nd | Section III Class D Tournament | |||||||||||||||||||||||||||||||
02/03/18 | 152 | Won | Cooperstown | Alex Hascup | pin | :50 | Section III Class D Tournament | ||||||||||||||||||||||||||||||||
02/03/18 | 152 | Won | Morrisville-Eaton | Eric Warner | dec | 2-0 | Section III Class D Tournament | ||||||||||||||||||||||||||||||||
02/10/18 | 152 | Lost | Hannibal | Zach Williams | dec | 2-1 | 2nd | Section III Division II Championships | |||||||||||||||||||||||||||||||
02/10/18 | 152 | Won | Canastota | Coby Stevens | tf | 5:45 | Section III Division II Championships | ||||||||||||||||||||||||||||||||
02/10/18 | 152 | Won | Cazenovia | Sam Deleon | maj dec | 10-1 | Section III Division II Championships | ||||||||||||||||||||||||||||||||
02/23/18 | 152 | Won | Pearl River | Jack Chesman | dec | 6-2 | 1st | NYSPHSAA Division II Championships | |||||||||||||||||||||||||||||||
02/23/18 | 152 | Won | Duanesburg | Zachery Lawrence | dec | 4-1 | NYSPHSAA Division II Championships | ||||||||||||||||||||||||||||||||
02/23/18 | 152 | Won | Shoreham-Wading River | JohnCarl Petretti | dec | 6-4 | NYSPHSAA Division II Championships | ||||||||||||||||||||||||||||||||
02/23/18 | 152 | Won | Ogdensburg | Brody Sheppard | dec | 10-3 | NYSPHSAA Division II Championships | ||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
2016-17 Season - Sophomore, 145lbs - Copenhagen Golden Knights
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Date | Wgt | Result | Opposing Team | Opponent | Decision | Score | Place | Event | |||||||||||||||||||||||||||||||
11/30/16 | 160 | Won | South Lewis | Dylan Spann | maj dec | 16-2 | Dual Meet vs South Lewis | ||||||||||||||||||||||||||||||||
12/03/16 | 145 | Won | Holland Patent | Nick Herringshaw | dec | 2-1 | 1st | Nathan Wood Memorial Tournament | |||||||||||||||||||||||||||||||
12/03/16 | 145 | Won | Holland Patent | Dylan Baird | pin | 2:50 | Nathan Wood Memorial Tournament | ||||||||||||||||||||||||||||||||
12/03/16 | 145 | Won | Warrensburg-Lake George | Dan Monthony | maj dec | 13-5 | Nathan Wood Memorial Tournament | ||||||||||||||||||||||||||||||||
12/03/16 | 145 | Won | Saranac | John Devins | dec | 10-3 | Nathan Wood Memorial Tournament | ||||||||||||||||||||||||||||||||
12/06/16 | 160 | Won | Indian River | Garrett Putnam | pin | 3:44 | Dual Meet vs Indian River | ||||||||||||||||||||||||||||||||
12/09/16 | 152 | Lost | Onteora | Dillon Ross | dec | 5-2 | Valley Duals | ||||||||||||||||||||||||||||||||
12/09/16 | 152 | Won | Mexico | Matthew O'Neill | pin | 1:27 | Valley Duals | ||||||||||||||||||||||||||||||||
12/09/16 | 145 | Lost | Central Valley Academy | Hunter Shaut | dec | 5-2 | Valley Duals | ||||||||||||||||||||||||||||||||
12/09/16 | 152 | Won | Little Falls | Anthony Servidone | pin | :32 | Valley Duals | ||||||||||||||||||||||||||||||||
12/09/16 | 152 | Won | SVEC | Grady Alpert | dec | 10-8 | Valley Duals | ||||||||||||||||||||||||||||||||
12/09/16 | 152 | Won | Whitesboro | fft | Valley Duals | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
12/09/16 | 152 | Won | La Salle Institute | Evan Bell | pin | :23 | Valley Duals | ||||||||||||||||||||||||||||||||
12/09/16 | 145 | Won | Central Valley Academy | Brenden Kennedy | pin | 1:23 | Valley Duals | ||||||||||||||||||||||||||||||||
12/12/16 | 160 | Won | Immaculate Heart Central | Will Hogarth | pin | 3:15 | Dual Meet vs Immaculate Heart Central | ||||||||||||||||||||||||||||||||
12/17/16 | 160 | Won | Peru | Quintin Jackson | pin | 2:47 | Upstate / Downstate Duals | ||||||||||||||||||||||||||||||||
12/17/16 | 152 | Won | Columbia | Mark Webb | pin | 2:29 | Upstate / Downstate Duals | ||||||||||||||||||||||||||||||||
12/17/16 | 152 | Lost | Vernon-Verona-Sherrill | Austin Vanderhoof | dec | 6-3 | Upstate / Downstate Duals | ||||||||||||||||||||||||||||||||
12/29/16 | 145 | Won | Newark | Joshua Orlopp | pin | :32 | Mountain Duals | ||||||||||||||||||||||||||||||||
12/29/16 | 152 | Won | Dolgeville | Justus Richardson | maj dec | 11-0 | Mountain Duals | ||||||||||||||||||||||||||||||||
12/29/16 | 152 | Won | Burnt Hills | Jakai Townsend | maj dec | 16-4 | Mountain Duals | ||||||||||||||||||||||||||||||||
12/29/16 | 145 | Won | Oneida | Joaquin Nieves | pin | :49 | Mountain Duals | ||||||||||||||||||||||||||||||||
12/29/16 | 152 | Lost | Averill Park | Andrew Fountain | pin | 5:30 | Mountain Duals | ||||||||||||||||||||||||||||||||
12/29/16 | 152 | Won | Amsterdam | fft | Mountain Duals | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
12/29/16 | 152 | Won | Webster Schroeder | Anthony Grimshaw | pin | 2:18 | Mountain Duals | ||||||||||||||||||||||||||||||||
12/29/16 | 145 | Lost | Central Valley Academy | Tanner Cook | dec | 3-2 | Mountain Duals | ||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
2015-16 Season - Freshman, 138lbs - Copenhagen Golden Knights
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Date | Wgt | Result | Opposing Team | Opponent | Decision | Score | Place | Event | |||||||||||||||||||||||||||||||
12/10/15 | 145 | Won | Immaculate Heart Central | fft | Dual Meet vs Immaculate Heart Central | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
12/11/15 | 145 | Won | Spencer Van-Etten | Mark Mullen | pin | 5:42 | Central Valley Duals | ||||||||||||||||||||||||||||||||
12/11/15 | 145 | Won | La Salle Institute | Xavier Mccarthy | pin | 1:19 | Central Valley Duals | ||||||||||||||||||||||||||||||||
12/11/15 | 138 | Won | Little Falls | fft | Central Valley Duals | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
12/11/15 | 145 | Lost | Central Valley Academy | Tanner Cook | pin | :32 | Central Valley Duals | ||||||||||||||||||||||||||||||||
12/11/15 | 145 | Lost | Onteora | Dillon Ross | dec | 5-4 | Central Valley Duals | ||||||||||||||||||||||||||||||||
12/11/15 | 138 | Won | Mexico | Curtis Dimon | tf | 2:25 | Central Valley Duals | ||||||||||||||||||||||||||||||||
12/11/15 | 145 | Lost | Northern Adirondack | Austin Trombley | dec | 8-4 | Central Valley Duals | ||||||||||||||||||||||||||||||||
12/11/15 | 138 | Won | Northern Adirondack | Aaron Wood | pin | 3:28 | Central Valley Duals | ||||||||||||||||||||||||||||||||
12/19/15 | 138 | Lost | Monticello | Michael LaRuffa | dec | 4-2 | Cuneen-Doane Tournament | ||||||||||||||||||||||||||||||||
12/19/15 | 138 | Won | Unatego-Unadilla Valley | Hunter Speenburgh | pin | 1:49 | Cuneen-Doane Tournament | ||||||||||||||||||||||||||||||||
12/19/15 | 138 | Won | Unatego-Unadilla Valley | Trenton Gloeckler | dec | 6-0 | Cuneen-Doane Tournament | ||||||||||||||||||||||||||||||||
12/19/15 | 138 | Won | Copenhagen | Connor Carroll | pin | 2:47 | Cuneen-Doane Tournament | ||||||||||||||||||||||||||||||||
12/19/15 | 138 | Lost | Monticello | Michael LaRuffa | dec | 2-1 | Cuneen-Doane Tournament | ||||||||||||||||||||||||||||||||
12/30/15 | 138 | Won | Rome Free Academy | Isaiah Turner | pin | 3:24 | Lewis County Duals | ||||||||||||||||||||||||||||||||
12/30/15 | 138 | Won | Skaneateles | Matt Goetzmann | maj dec | 17-3 | Lewis County Duals | ||||||||||||||||||||||||||||||||
12/30/15 | 138 | Won | Watertown | Brandon Vrooman | pin | 1:25 | Lewis County Duals | ||||||||||||||||||||||||||||||||
12/30/15 | 138 | Won | South Lewis | fft | Lewis County Duals | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
12/30/15 | 138 | Lost | Lowville | Conner Steria | maj dec | 10-0 | Lewis County Duals | ||||||||||||||||||||||||||||||||
01/07/16 | 145 | Lost | South Jefferson | Holden Pelton | dec | 7-4 | Dual Meet vs South Jefferson | ||||||||||||||||||||||||||||||||
01/09/16 | 138 | Won | General Brown | Scott Bluto | dec | 4-3 | Central Square Duals | ||||||||||||||||||||||||||||||||
01/09/16 | 138 | Won | Central Square | Nick Ackley | pin | :30 | Central Square Duals | ||||||||||||||||||||||||||||||||
01/09/16 | 138 | Won | Chenango Valley | Nathan Aylward | pin | 2:34 | Central Square Duals | ||||||||||||||||||||||||||||||||
01/09/16 | 138 | Lost | Johnson City | Isaiah Colgan | pin | :53 | Central Square Duals | ||||||||||||||||||||||||||||||||
01/14/16 | 145 | Won | Carthage | Camdon Sanders | pin | 1:04 | Dual Meet vs Carthage | ||||||||||||||||||||||||||||||||
01/16/16 | 138 | Won | Central Valley Academy | Brenden Kennedy | pin | 1:16 | Red Devil Invitational | ||||||||||||||||||||||||||||||||
01/16/16 | 138 | Lost | Vernon-Verona-Sherrill | Bryce Cipollone | dec | 7-5 | Red Devil Invitational | ||||||||||||||||||||||||||||||||
01/16/16 | 138 | Won | Dolgeville | Justus Richardson | pin | 2:47 | Red Devil Invitational | ||||||||||||||||||||||||||||||||
01/16/16 | 138 | Won | Liverpool | Dylan Wallace | dec | 9-2 | Red Devil Invitational | ||||||||||||||||||||||||||||||||
01/16/16 | 138 | Lost | Vernon-Verona-Sherrill | Bryce Cipollone | inj def | 4th | Red Devil Invitational | ||||||||||||||||||||||||||||||||
01/20/16 | 138 | Lost | Lowville | Conner Steria | dec | 7-0 | Dual Meet vs Lowville | ||||||||||||||||||||||||||||||||
01/22/16 | 138 | Lost | Sandy Creek | Zeke Durham | dec | 7-5 | Dual Meet vs Sandy Creek | ||||||||||||||||||||||||||||||||
01/23/16 | 145 | Won | JD-CBA | Seth Blair | maj dec | 13-1 | Section III Dual Meet Championship | ||||||||||||||||||||||||||||||||
01/23/16 | 138 | Won | Vernon-Verona-Sherrill | Hunter Rascoe | pin | 0:36 | Section III Dual Meet Championship | ||||||||||||||||||||||||||||||||
01/26/16 | 145 | Won | Indian River | fft | Dual Meet vs Indian River | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
01/28/16 | 152 | Won | General Brown | Ricci Natali | pin | 3:18 | Dual Meet vs General Brown | ||||||||||||||||||||||||||||||||
01/30/16 | 138 | Lost | General Brown | Scott Bluto | dec | 3-1 | Frontier League Tournament | ||||||||||||||||||||||||||||||||
01/30/16 | 138 | Won | South Jefferson | Robert Krone | dec | 6-2 | Frontier League Tournament | ||||||||||||||||||||||||||||||||
01/30/16 | 138 | Won | Immaculate Heart Central | Peter Winkler | dec | 2-0 | Frontier League Tournament | ||||||||||||||||||||||||||||||||
01/30/16 | 138 | Lost | Lowville | Conner Steria | dec | 3-0 | 4th | Frontier League Tournament | |||||||||||||||||||||||||||||||
02/06/16 | 138 | Won | Sandy Creek | Isaac Eisch | maj dec | 11-1 | Section III Class D Tournament | ||||||||||||||||||||||||||||||||
02/06/16 | 138 | Won | Cooperstown | Isaiah Johnson | pin | 3:47 | Section III Class D Tournament | ||||||||||||||||||||||||||||||||
02/06/16 | 138 | Lost | Sandy Creek | Zeke Durham | dec | 8-4 | Section III Class D Tournament | ||||||||||||||||||||||||||||||||
02/06/16 | 138 | Won | Immaculate Heart Central | Peter Winkler | dec | 3-1 | Section III Class D Tournament | ||||||||||||||||||||||||||||||||
02/06/16 | 138 | Won | Cato-Meridian | Darren Cook | dec | 5-1 | 3rd | Section III Class D Tournament | |||||||||||||||||||||||||||||||
02/13/16 | 138 | Lost | APW/Pulaski | Nate Cronk | dec | 3-2 | Section III Division II Championships | ||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
2014-15 Season - 8th Grade, 120lbs - Copenhagen Golden Knights
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Date | Wgt | Result | Opposing Team | Opponent | Decision | Score | Place | Event | |||||||||||||||||||||||||||||||
12/05/14 | 120 | Won | Shaker | Matt Spadoni | maj dec | 14-1 | Columbia Duals | ||||||||||||||||||||||||||||||||
12/05/14 | 120 | Won | Shaker | Jordan Pelletier | pin | 1:27 | Columbia Duals | ||||||||||||||||||||||||||||||||
12/05/14 | 120 | Won | Guilderland | Matthew Daigler | pin | 3:13 | Columbia Duals | ||||||||||||||||||||||||||||||||
12/05/14 | 120 | Won | Whitehall | William VanGuilder | pin | 1:01 | Columbia Duals | ||||||||||||||||||||||||||||||||
12/05/14 | 120 | Lost | Columbia | John Devine | maj dec | 9-0 | Columbia Duals | ||||||||||||||||||||||||||||||||
12/05/14 | 120 | Lost | Albany Academy | Jefferson LaMountain | dec | 2-0 | Columbia Duals | ||||||||||||||||||||||||||||||||
12/05/14 | 120 | Won | South Glens Falls | fft | Columbia Duals | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
12/08/14 | 120 | Won | Immaculate Heart Central | fft | Dual Meet vs Immaculate Heart Central | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
12/16/14 | 120 | Won | Beaver River | fft | Dual Meet vs Beaver River | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
12/20/14 | 120 | Lost | Odessa Montour | Bill Bacon | pin | 1:59 | Battle in the Valley | ||||||||||||||||||||||||||||||||
12/20/14 | 120 | Won | Johnstown | Dominic DiSciosia | pin | 1:32 | Battle in the Valley | ||||||||||||||||||||||||||||||||
12/20/14 | 120 | Won | Mohonasen | James Marx | pin | 1:18 | Battle in the Valley | ||||||||||||||||||||||||||||||||
12/20/14 | 120 | Won | Cobleskill-Richmondville | Laine Pleickhardt | pin | 5:07 | Battle in the Valley | ||||||||||||||||||||||||||||||||
12/23/14 | 120 | Won | South Jefferson | Joey Kealy | pin | 5:31 | Dual Meet vs South Jefferson | ||||||||||||||||||||||||||||||||
12/27/14 | 120 | Won | South Lewis | Christina Platt | pin | 3:22 | Lewis County Duals | ||||||||||||||||||||||||||||||||
12/27/14 | 120 | Won | Watertown | fft | Lewis County Duals | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
12/27/14 | 120 | Won | Lowville | John Larkins | pin | 2:26 | Lewis County Duals | ||||||||||||||||||||||||||||||||
12/27/14 | 120 | Won | Central Valley Academy | Hunter Shaut | dec | 8-2 | Lewis County Duals | ||||||||||||||||||||||||||||||||
12/27/14 | 120 | Lost | Skaneateles | Joey Brillo | dec | 5-0 | Lewis County Duals | ||||||||||||||||||||||||||||||||
12/27/14 | 170 | Won | Skaneateles | Josh O'Hara | pin | 1:58 | Lewis County Duals | ||||||||||||||||||||||||||||||||
01/07/15 | 120 | Lost | General Brown | Connor Schissler | pin | 1:04 | Dual Meet vs General Brown | ||||||||||||||||||||||||||||||||
01/12/15 | 120 | Won | Carthage | Tony Campbell | pin | 4:28 | Dual Meet vs Carthage | ||||||||||||||||||||||||||||||||
01/14/15 | 120 | Won | Lowville | John Larkins | pin | 3:21 | Dual Meet vs Lowville | ||||||||||||||||||||||||||||||||
01/17/15 | 126 | Won | Hannibal | Zach Dunbar | pin | 1:02 | Hannibal Duals | ||||||||||||||||||||||||||||||||
01/17/15 | 126 | Won | Cortland | Ian George | maj dec | 9-0 | Hannibal Duals | ||||||||||||||||||||||||||||||||
01/17/15 | 120 | Won | East Syracuse-Minoa | Dante O\'Brien | pin | :48 | Hannibal Duals | ||||||||||||||||||||||||||||||||
01/17/15 | 120 | Won | Cicero-North Syracuse | Joseph Barber | dec | 1-0 | Hannibal Duals | ||||||||||||||||||||||||||||||||
01/17/15 | 120 | Won | Marcellus | Sam Rice | pin | 3:34 | Hannibal Duals | ||||||||||||||||||||||||||||||||
01/20/15 | 126 | Won | Sandy Creek | Isaac Eisch | pin | 2:51 | Dual Meet vs Sandy Creek | ||||||||||||||||||||||||||||||||
01/22/15 | 120 | Lost | Indian River | Tucker Amato | pin | 1:14 | Dual Meet vs Indian River | ||||||||||||||||||||||||||||||||
02/07/15 | 120 | Lost | Adirondack | Derek Spann | pin | :36 | 2nd | Section III Class D Tournament | |||||||||||||||||||||||||||||||
02/07/15 | 120 | Won | South Lewis | Tyler Spann | pin | 2:35 | Section III Class D Tournament | ||||||||||||||||||||||||||||||||
02/07/15 | 120 | Won | Dolgeville | Jonathan Handy | pin | 4:30 | Section III Class D Tournament | ||||||||||||||||||||||||||||||||
02/14/15 | 120 | Won | Marcellus | Sam Rice | pin | 4:48 | Section III Division II Championships | ||||||||||||||||||||||||||||||||
02/14/15 | 120 | Lost | Port Byron | Andrew Taber | maj dec | 16-8 | Section III Division II Championships | ||||||||||||||||||||||||||||||||
02/14/15 | 120 | Won | Canastota | Marshall Bruggeman | maj dec | 10-0 | Section III Division II Championships | ||||||||||||||||||||||||||||||||
02/14/15 | 120 | Lost | Phoenix | Zach Carlson | inj def | Section III Division II Championships | |||||||||||||||||||||||||||||||||
02/14/15 | 120 | Lost | Port Byron | Andrew Taber | inj def | 6th | Section III Division II Championships | ||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
2013-14 Season - 7th Grade, 99lbs - Copenhagen Golden Knights
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Date | Wgt | Result | Opposing Team | Opponent | Decision | Score | Place | Event | |||||||||||||||||||||||||||||||
01/08/14 | 106 | Won | Carthage | Cody Hancock | pin | 5:21 | Dual Meet vs Carthage | ||||||||||||||||||||||||||||||||
01/18/14 | 106 | Won | Hannibal | Zach Williams | maj dec | 9-1 | Hannibal Duals | ||||||||||||||||||||||||||||||||
01/18/14 | 099 | Lost | Cortland | Michael Bay | pin | :51 | Hannibal Duals | ||||||||||||||||||||||||||||||||
01/18/14 | 099 | Won | Phoenix | fft | Hannibal Duals | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
01/23/14 | 106 | Won | Immaculate Heart Central | fft | Dual Meet vs Immaculate Heart Central | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
02/04/14 | 106 | Won | Beaver River | Anthony Metzler | pin | 4:25 | Dual Meet vs Beaver River | ||||||||||||||||||||||||||||||||
02/08/14 | 099 | Won | Little Falls | John Klimacek | maj dec | 13-4 | 1st | Section III Class D Tournament | |||||||||||||||||||||||||||||||
02/08/14 | 099 | Won | Cooperstown | Jasmine Martinez | pin | 1:17 | Section III Class D Tournament | ||||||||||||||||||||||||||||||||
02/08/14 | 099 | Won | Cooperstown | Ethan Russell | pin | :58 | Section III Class D Tournament | ||||||||||||||||||||||||||||||||
02/15/14 | 099 | Won | South Lewis | Kyle Greene | dec | 4-0 | Section III Division II Championships | ||||||||||||||||||||||||||||||||
02/15/14 | 099 | Lost | Mexico | Austin O'Reilly | pin | 5:01 | Section III Division II Championships | ||||||||||||||||||||||||||||||||
02/15/14 | 099 | Won | Lowville | Isaiah Roes | dec | 4-2 | Section III Division II Championships | ||||||||||||||||||||||||||||||||
02/15/14 | 099 | Lost | Cortland | Michael Bay | pin | 3:29 | Section III Division II Championships | ||||||||||||||||||||||||||||||||
02/15/14 | 099 | Won | Camden | Riley Gerber | dec | 3-2 | 5th | Section III Division II Championships | |||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|