Season:

Address:

6002 State Route 31

Cicero, NY 13039

Coach:

David Wise

Phone:

(315) 699-2611

Web:

District Website
Track Wrestling

League:

SCAC Metro

Directions:

Map

Colors:

Blue/White/Green

Profile:

Submit Team Profile

Nickname:

Northstars

Interactive::

Submit Schedule

Class/Div:

AA-1

 

Submit Roster

Name
Class
W-L
Weight

Aldrich, Sean

Anderson, Andrew

Azzam, Marwan

Baker, Drew

Bembry, Kamdin (3)

Bradish, Jared

Bryan, Gabe

Ciciarelli, Anthony (5)

Ciciarelli, Vincent

Ciszewski, Gavin

Dawkins, Javone

Day, Jacob

Dillarcipretto, Anthony

Edwards, Vincent

Firenze, Dylan (1)

Garcia, Dan

Green, Joe

Hartman, Austin

Hogue, Luke

Indick, Mason

Kalfass, Khol

Kozubowski, Joseph

Lapoint, Jacob

Livesay, Daniel

Luu, Ky

May, Brecken

Miscione, Jacob

Mossow, Kevin

Mukasa, Zion

Racht, Dominick

Scully, Liam

Sherbourne, John (2)

Sprague, Ayden

Steiler, Nicolas

Thomas, Kennedy (4)

Wheeler, Aiden

 
Click on wrestler name for individual results
Click on column heading to sort by that column
 

Date
Event
Time/Score

12/04

BILL ANDERSEN MEMORIAL TOURNAMENT

7th

12/07

@ Fulton

28-41

12/10
12/11

Matt Fedish Memorial Duals
@ Chenango Valley

1st

12/10

Phoenix JV Tournament
@ Phoenix

04:00

 

Groton

45-26

 

Maine-Endwell

63-12

 

Oneonta

62-12

 

Binghamton

54-21

 

Homer

60-15

 

Chenango Valley

48-25

 

Susquehanna Valley

61-12

12/18

BLINDMENS JV TOURNAMENT

10:00

12/22

@ West Genesee

54-20

12/28

Spc Kenneth Haines Memorial Tournament
@ Fulton

3rd

01/12

FAYETTEVILLE-MANLIUS

66-10

01/18
01/20

Section III D1 Dual Meet Championship
@ 01/18 @ Liverpool 5pm, 01/20 @ CNS 6pm

Results

 

@ Carthage

36-37

 

Liverpool

26-35

01/26

BALDWINSVILLE

52-16

01/27

@ Oswego

75-0

02/05

Section III Class AA Tournament
@ Henniger High School

2nd

02/12

Section III Division I Championships
@ SRC Arena

4th

02/25
02/26

NYSPHSAA Division I Championships
@ Times Union Center, Albany

115

 
Hover over tournament name to see tournament field
Italics indicate a league match
 
 
Powered by TrackWrestling

SCAC METRO STANDINGS

Team
Overall
League
8
1
0.889
3
0
1.000
11
3
0.786
3
0
1.000
13
5
0.722
2
2
0.500
10
7
0.588
1
3
0.250
15
7
0.682
0
4
0.000

SECTIONAL CHAMPIONS

John Satunas
1961 - 250
 
Pat Burkett
1968 - 095
 
Bill Anderson
1969 - 127
 
S. Sotherdan
1969 - 138
 
S. Fairclough
1971 - 250
 
Pat Greene
1972 - 126
3rd NYS
Pat Greene
1973 - 126
3rd NYS
John Janiak
1973 - 138
2nd NYS
Jim Markert
1973 - 215
4th NYS
Dick Richer
1974 - 132
4th NYS
Terry Greene
1975 - 132
 
Gary Smith
1976 - 098
 
Jim Pecori
1976 - 105
 
Mike Catania
1978 - 098
4th NYS
Kurt Honis
1979 - 167
3rd NYS
Mike Catania
1980 - 119
3rd NYS
Mike Catania
1981 - 126
3rd NYS
M. VanHousen
1986 - 091
 
Andy Curinga
1993 - 132
 
J.Eschenfelder
1996 - 177
3rd NYS
Jeff Holmes
1997 - 140
2nd NYS
Lou Chamoun
1997 - 215
3rd NYS
Rich D'Amico
2000 - 160
 
Dan Pauley
2004 - 130
 
Joe Dolson
2004 - 145
6th NYS
Joe Dolson
2005 - 152
 
Anthony Maiorano
2007 - 119
6th NYS
Patrick Dyer
2009 - 125
 
Todd Hagger
2009 - 140
 
Patrick Dyer
2010 - 130
 
Daniel Ciciarelli
2011 - 103
 
Joseph Barber
2014 - 106
 
Nathan Osborne
2017 - 113
 
Dylan Firenze
2022 - 172
 
  

 

NYS TOURNAMENT WILDCARDS

Nate Osborne
2019 - 126
5th NYS
   

 

WRESTLING HALL OF FAME

Jack Williams
Class of 1984
 
Ron Roch
Class of 2006
 
John Janiak
Class of 2009
 
Kurt Honis
Class of 2011
 
Mike Catania
Class of 2016
 
Dereck Bigford
Class of 2019
 
  

CHAMPIONSHIP TOURNAMENT MEDALS