2021-22 SECTION III DIVISION II CHAMPIONSHIPS
February 12, 2022 @ SRC Arena

TEAM SCORES

1
Central Valley Academy
159.0
2
Homer
113.0
3
Canastota
96.0
4
Copenhagen
92.0
5
Camden
80.0
6
Jordan-Elbridge
77.5
 
General Brown
77.5
8
SJSC
71.0
9
Mount Markham
64.5
10
Beaver River
61.0
11
Marcellus
54.0
12
Holland Patent
51.0
13
Phoenix
49.0
14
South Lewis
47.0
15
Dolgeville
44.0
 
Lowville
44.0
17
Little Falls
43.5
18
Adirondack
30.0
19
Mexico
24.0
20
Morrisville-Eaton
21.0
21
Sackets Harbor
20.0
 
Chittenango
20.0
 
Cazenovia
20.0
24
Cooperstown
16.0
25
APW/Pulaski
15.0
26
Sherburne-Earlville
11.0
27
Cortland
4.0
28
Poland
0.0
 
Most Outstanding Wrestler
TAVIAN CAMPER (Copenhagen) 132

 

BRACKETS

 

CHAMPIONSHIP FINALS

102 Gene Edwards (Central Valley Academy) pin Evan Rutecki (Cazenovia) 1:41
110 Talan Hubbard (Homer) pin Trevor Waugh (Beaver River) 5:30
118 Chase Nevills (Copenhagen) maj dec Carl Santariello (Marcellus) 9-1
126 Trey Kimball (Camden) dec Cooper Reed (Central Valley Academy) 5-2
132 Tavian Camper (Copenhagen) dec Culley Bellino (Canastota) 11-6
138 Kace Cook (Central Valley Academy) pin David O'Neil (General Brown) 4:15
145 Sixx Cook (Central Valley Academy) pin Aaron Briones-Cooper (SJSC) :29
152 Mason Rowley (Little Falls) dec Nathan Snow (General Brown) 6-0
160 Evan Austerman (Canastota) dec Isaac Svitavsky (Jordan-Elbridge) 5-0
172 Adam Ortega (Copenhagen) dec Jordan Koenig (Holland Patent) 7-1
189 Ethan Randall (Central Valley Academy) dec Jared Bilinski (Dolgeville) 3-1
215 Sam Sorenson (Homer) pin Casey Bixby (Canastota) 1:32
285 Nick Rogers (General Brown) pin Joshua Salsman (Camden) 2:27

SEMI-FINALS

102 Gene Edwards (Central Valley Academy) pin Carson Mantelli (Camden) 1:36
  Evan Rutecki (Cazenovia) dec Brock Frederick (SJSC) 4-3
110 Talan Hubbard (Homer) maj dec Grayson Eggleston (Dolgeville) 9-0
  Trevor Waugh (Beaver River) dec Dylan Nolan (Jordan-Elbridge) 6-4 SV-1
118 Carl Santariello (Marcellus) dec Hunter Lines (Homer) 9-5
  Chase Nevills (Copenhagen) dec Patrick Grimsey (Lowville) 5-1
126 Cooper Reed (Central Valley Academy) dec Chase Lawton (SJSC) 4-2
  Trey Kimball (Camden) pin Colin Scherer (Marcellus) 1:52
132 Tavian Camper (Copenhagen) dec Jack Lamson (Jordan-Elbridge) 9-2
  Culley Bellino (Canastota) dec TJ O'Connor (Cooperstown) 12-6
138 David O'Neil (General Brown) maj dec Dylan Petrie (Copenhagen) 11-0
  Kace Cook (Central Valley Academy) pin Jack Smith (Jordan-Elbridge) 1:06
145 Aaron Briones-Cooper (SJSC) pin John Chamberlain (General Brown) 3:59
  Sixx Cook (Central Valley Academy) pin Kayleb Martin (Sackets Harbor) 2:27
152 Mason Rowley (Little Falls) pin Travis Soucia (Canastota) :34
  Nathan Snow (General Brown) dec Joey Reed (Mexico) 5-0
160 Isaac Svitavsky (Jordan-Elbridge) pin Brad Burke (Mount Markham) 4:58
  Evan Austerman (Canastota) dec Aydin DeForest (Mount Markham) 7-3
172 Jordan Koenig (Holland Patent) dec Conner Shaw (APW/Pulaski) 9-5
  Adam Ortega (Copenhagen) dec Sean Kelly (Lowville) 5-2
189 Jared Bilinski (Dolgeville) pin Zander Johnson (Homer) 4:26
  Ethan Randall (Central Valley Academy) maj dec Colin White (Adirondack) 12-3
215 Sam Sorenson (Homer) dec Blair Wakula (Homer) 7-3
  Casey Bixby (Canastota) pin Dominic Jones (Mount Markham) 2:30
285 Nick Rogers (General Brown) pin Landon Andrande (Sherburne-Earlville) :49
  Joshua Salsman (Camden) pin Domenic Malott (South Lewis) 3:50

CONSOLATION FINALS

102 Brock Frederick (SJSC) tf Derek Walseman (Beaver River) 15-0
110 Dylan Nolan (Jordan-Elbridge) dec Grayson Eggleston (Dolgeville) 6-5
118 Patrick Grimsey (Lowville) dec Hunter Lines (Homer) 6-0
126 Colin Scherer (Marcellus) pin Chase Lawton (SJSC) 2:48
132 Parker Allers (Phoenix) dec Jack Lamson (Jordan-Elbridge) 4-2
138 Dylan Petrie (Copenhagen) dec Jack Smith (Jordan-Elbridge) 7-2
145 Kayleb Martin (Sackets Harbor) pin Jonah Mullin (Beaver River) 4:45
152 Joey Reed (Mexico) pin Travis Soucia (Canastota) 3:41
160 Aydin DeForest (Mount Markham) dec Aiden Highers (South Lewis) 7-0
172 Sean Kelly (Lowville) dec Jason Schlotzhauer (Morrisville-Eaton) 3-0
189 Andrew Bailey (Chittenango) dec Colin White (Adirondack) 7-3
215 Dominic Jones (Mount Markham) pin Blair Wakula (Homer) 4:36
285 Andrew Morris (Holland Patent) dec Tayvn Malchak (Homer) 4-0

FIFTH PLACE FINALS

102 Carson Mantelli (Camden) dec Cole Croniser (Adirondack) 16-11
110 Eli Doxstader (Holland Patent) inj def Donavan Fraher (Marcellus)
118 Kolton Kelley (Camden) dec Caleb Jolly (Phoenix) 11-5
126 Chase Waite (SJSC) dec Kyle Musachio (Canastota) 7-3
132 TJ O'Connor (Cooperstown) maj dec Aden Mead (Central Valley Academy) 14-4
138 Santino Curley (Central Valley Academy) dec Avery Larobardiere (Phoenix) 9-4
145 Cael Wellenstein (Mount Markham) dec John Chamberlain (General Brown) 8-7
152 Cole Wheet (Central Valley Academy) dec Isaac Gibson (South Lewis) 6-0
160 Connor Baylor (Little Falls) inj def Brad Burke (Mount Markham) :16
172 Conner Shaw (APW/Pulaski) pin Owen Highers (South Lewis) 4:22
189 Zander Johnson (Homer) maj dec Keegan Crenshaw (Lowville) 9-0
215 Jonas Kaczor (Marcellus) dec Steven Minor (Camden) 3-2
285 Domenic Malott (South Lewis) pin Landon Andrande (Sherburne-Earlville) :11

QUARTER-FINALS

102 Gene Edwards (Central Valley Academy) pin Zoey Jewett (General Brown) :15
  Carson Mantelli (Camden) dec Cole Croniser (Adirondack) 11-7
  Brock Frederick (SJSC) pin Daniel Mahle (Chittenango) 1:23
  Evan Rutecki (Cazenovia) pin Derek Walseman (Beaver River) 2:39
110 Trevor Waugh (Beaver River) pin Kyren Stock (Mexico) :43
  Dylan Nolan (Jordan-Elbridge) dec Donavan Fraher (Marcellus) 7-4
  Grayson Eggleston (Dolgeville) pin Eli Doxstader (Holland Patent) 2:44
  Talan Hubbard (Homer) pin Cole Bailer (Phoenix) 1:13
118 Carl Santariello (Marcellus) pin Caleb Jolly (Phoenix) 1:22
  Hunter Lines (Homer) pin Bryce Mosher (Dolgeville) 3:10
  Patrick Grimsey (Lowville) maj dec Kolton Kelley (Camden) 10-2
  Chase Nevills (Copenhagen) tf Luken Gaiser (Canastota) 18-3
126 Chase Lawton (SJSC) pin Kyle Musachio (Canastota) 2:39
  Cooper Reed (Central Valley Academy) dec Jacob Strain (Adirondack) 5-5 UTB
  Colin Scherer (Marcellus) dec Chase Waite (SJSC) 3-0
  Trey Kimball (Camden) pin Anthony Phan (Holland Patent) 3:17
132 Jack Lamson (Jordan-Elbridge) maj dec Seth Garrison (Beaver River) 17-4
  Tavian Camper (Copenhagen) dec Parker Allers (Phoenix) 6-2
  TJ O'Connor (Cooperstown) dec Aden Mead (Central Valley Academy) 8-2
  Culley Bellino (Canastota) pin Matt Verri (Little Falls) :45
138 Kace Cook (Central Valley Academy) pin Avery Larobardiere (Phoenix) :26
  Jack Smith (Jordan-Elbridge) pin Brenin Dempsey (Cooperstown) 1:09
  Dylan Petrie (Copenhagen) pin Santino Curley (Central Valley Academy) 2:33
  David O'Neil (General Brown) pin Nathen Randall (Dolgeville) :53
145 John Chamberlain (General Brown) dec Cael Wellenstein (Mount Markham) 13-6
  Aaron Briones-Cooper (SJSC) pin Leon Smith (Phoenix) 2:41
  Kayleb Martin (Sackets Harbor) dec Jonah Mullin (Beaver River) 6-3
  Sixx Cook (Central Valley Academy) pin Logan Mead (Canastota) :16
152 Mason Rowley (Little Falls) tf Cole Wheet (Central Valley Academy) 23-6
  Travis Soucia (Canastota) pin Connor Everson (Beaver River) 3:14
  Joey Reed (Mexico) pin Isaac Gibson (South Lewis) 3:06
  Nathan Snow (General Brown) tf Eric Deking (Mount Markham) 15-0
160 Evan Austerman (Canastota) pin Luca Canzano (Cortland) :31
  Aydin DeForest (Mount Markham) maj dec Aiden Highers (South Lewis) 13-2
  Brad Burke (Mount Markham) pin Connor Baylor (Little Falls) 4:50
  Isaac Svitavsky (Jordan-Elbridge) pin Jonathan Everhart (Jordan-Elbridge) 1:56
172 Jordan Koenig (Holland Patent) dec Owen Highers (South Lewis) 8-2
  Conner Shaw (APW/Pulaski) pin Henry Loeffler (Cooperstown) 1:34
  Sean Kelly (Lowville) dec Jason Schlotzhauer (Morrisville-Eaton) 8-3
  Adam Ortega (Copenhagen) pin Angelo Turo (Jordan-Elbridge) 1:27
189 Jared Bilinski (Dolgeville) pin Gavin Fowler (Beaver River) 1:31
  Zander Johnson (Homer) maj dec Keegan Crenshaw (Lowville) 8-0
  Ethan Randall (Central Valley Academy) pin Andrew Bailey (Chittenango) :36
  Colin White (Adirondack) pin William Burnell (Phoenix) 1:20
215 Casey Bixby (Canastota) pin Eden Koperda (Holland Patent) :59
  Dominic Jones (Mount Markham) pin Steven Minor (Camden) 3:34
  Blair Wakula (Homer) dec Jonas Kaczor (Marcellus) 3-0
  Sam Sorenson (Homer) pin Timmy Eaton (Morrisville-Eaton) :39
285 Nick Rogers (General Brown) pin Tayvn Malchak (Homer) 1:04
  Landon Andrande (Sherburne-Earlville) pin Jeremy Mcredmond (Central Valley Academy) 4:48
  Joshua Salsman (Camden) pin Jacob Napoli (Canastota) 3:17
  Domenic Malott (South Lewis) pin Andrew Morris (Holland Patent) :58