Season:

Address:

1445 The Plaza

Schenectady, NY 12308

Coach:

Chad Languish

Phone:

(518) 881-2044

Web:

District Website
Track Wrestling

League:

Suburban Council Grey

Directions:

Map

Colors:

Red/White/Blue

Profile:

Submit Team Profile

Nickname:

Patriots

Interactive::

Submit Schedule

Class/Div:

A-1

 

Submit Roster

Name
Class
W-L
Weight

Aldi, Domenico

Bermudez, Jaden

Bermudez, Javien

Brown, Steven

Byrdie, Dominic

Clark, Amire

Delarosa, Dovien

Diaz, Elijah

Dimezza, Dominic

Elsiddig, Ayman (4)

Harris, Jahiem

Hotaling, Ben

Hull, Ethan

Jeffrey, Marius

Miranda, Julius

Miranda, Lorenzo

Moore, Jevin

Morris, Ryley

Ortiz, Alex

Paradine, Anthony

Persad, Andrew

Ponzo, E-sonne

Reid, Marquis

Rivera, Isaiah

Scott, Namen

Torres, Seneca

Vargas, Xavier

Waters, Amari

Wilson, Iain

Witko, Dominic

Witko, Donovan

 
Click on wrestler name for individual results
Click on column heading to sort by that column
 

Date
Event
Time/Score

12/01

COLONIE

4-69

12/04

Mohonasen Invitational
@ Mohonasen

8th

12/08

@ Niskayuna

27-33

12/11

Wrangle in the Plains
@ Impact Athletic Center

Results

12/15

SARATOGA SPRINGS

18-47

12/18

Thomas Chickanis Memorial Tournament
@ Hudson Falls

10th

12/30

JOE BENA SCHENECTADY COUNTY DUALS

5th

 

Scotia Glenville-Galway

42-18

 

Schalmont

20-36

 

Duanesburg

21-36

 

Niskayuna

18-42

 

Mohonasen

23-36

01/05

AVERILL PARK

15-57

01/08

Saratoga Invitational
@ Saratoga Springs

17th

01/12

@ Burnt Hills

6-64

01/15

SCHENECTADY INVITATIONAL

15th

01/19

@ Columbia

7-54

01/22

King Bison Invitational
@ Shaker

17th

01/26

@ Ballston Spa

6-60

01/27

BETHLEHEM

33-39

01/29

Coach Ken Baker Classic
@ Mechanicville-Stillwater

9th

02/05

Section 2 Class A Tournament
@ TBD

8th

02/12

Section 2 Division I Championships
@ Cool Insurance Arena

15th

 
Hover over tournament name to see tournament field
Italics indicate a league match
 
 
Powered by TrackWrestling

SUBURBAN COUNCIL GREY STANDINGS

Team
Overall
League
14
3
0.824
5
0
1.000
9
4
0.692
4
1
0.800
12
7
0.632
3
2
0.600
10
8
0.556
2
3
0.400
10
11
0.476
1
4
0.200
1
12
0.077
0
5
0.000

SECTIONAL CHAMPIONS

Jason Hall
1993 - 167
 
Antonio Zamora
2016 - 145
 
Deyker Edwards
2017 - 132
 
Billal Zamani
2018 - 132
 

 

NYS TOURNAMENT WILDCARDS

Gus Clark
2012 - 138
 
Josh Reed
2016 - 126
 
Collin Derboghossian
2016 - 170
4th NYS