Season:

Address:

1 Sabre Drive

Schenectady, NY 12306

Coach:

Vinnie Gallo

Rick Dufresne

Nick Gallo
Josh Cuomo
Howie Russell

Phone:

(518) 355-6110

Web:

Team Website
District Website
Track Wrestling

League:

Colonial Council

Directions:

Map

Colors:

Green/White

Profile:

Submit Team Profile

Nickname:

Sabres

Interactive::

Submit Schedule

Class/Div:

CC-2

 

Submit Roster

Name
Class
W-L
Weight

Ben, Damien

Casella, Ariel

Cavanaugh, Michael

Coom, Aaron

Delaney, Ryan

Dellaporta, Angelo

Devine, Dylan (2)

Dilday, Isabell

Foster, Dresdon

Frederick, Kristopher

Hebert, Mason

Kotlinsky, Julian

Kumar, Mannkarah

Macneil, Elijah

Montgomery, Molly

Murphy, Tyler

Norwood, Eric

Olsen, Aidan

Parker, Tyree

Pena, Nataly

Preissler, Owen

Ryan, John

Schilling, Quinton

Scott, Zaire

Stewart, Branden

Tomasek, Chase

VanNostrand, Jordan

Young, Jase

 
Click on wrestler name for individual results
Click on column heading to sort by that column
 

Date
Event
Time/Score

12/04

Columbia Blue Devil Round Robin
@ Columbia

Results

12/11

Wrangle in the Plains
@ Impact Athletic Center

Results

12/15

@ Ravena-Coeymans-Selkirk

27-46

12/16

ICHABOD CRANE

42-17

12/18

SABRE DUALS

5th

 

Tamarac

23-42

 

Maple Hill

21-42

 

Lansingburgh

24-33

 

Albany

30-34

12/22

MOHONASEN

33-36

12/30

Joe Bena Schenectady County Duals
@ Schenectady

4th

 

Niskayuna

30-36

 

Schenectady

36-20

 

Mohonasen

30-33

 

Duanesburg

22-48

 

Scotia Glenville-Galway

42-16

01/07

MECHANICVILLE-STILLWATER

36-26

01/08

Colonie JV Tournament
@ Colonie

09:00

01/11

LA SALLE INSTITUTE

36-25

01/15

Schenectady Invitational
@ Schenectady

15th

01/20

@ Cobleskill-Richmondville

17-46

01/22

King Bison Invitational
@ Shaker

13th

01/25

QUEENSBURY

12-58

01/27

LANSINGBURGH

33-27

02/05

Section 2 Class CC Tournament
@ Watervliet

5th

02/12

Section 2 Division II Championships
@ Cool Insurance Arena

13th

02/25
02/26

NYSPHSAA Division II Championships
@ Times Union Center, Albany

77

 
Hover over tournament name to see tournament field
Italics indicate a league match
 
 
Powered by TrackWrestling

COLONIAL COUNCIL STANDINGS

Team
Overall
League
7
5
0.583
6
0
1.000
8
4
0.667
5
1
0.833
10
6
0.625
4
2
0.667
6
11
0.353
3
3
0.500
4
16
0.200
1
5
0.167
1
7
0.125
1
5
0.167
1
14
0.067
1
5
0.167
0
0
0.000
0
0
0.000

SECTIONAL CHAMPIONS

Rick Vitch
1975 - 167
 
Wayne Johnson
1976 - 091
5th NYS
Jeff Hammond
1976 - 098
 
Mark Battaglino
1988 - 119
 
Josh Cuomo
1999 - 096
 
Jeremy Cuomo
2003 - 096
 
Jeremy Cuomo
2004 - 096
3rd NYS
Jeremy Cuomo
2006 - 103
STATE CHAMP
Jeremy Cuomo
2007 - 112
4th NYS
Vincent Gallo
2010 - 189
4th NYS
Nick Gallo
2012 - 152
 
Nick Gallo
2013 - 160
2nd NYS
Nick Gallo
2014 - 182
4th NYS
Tim Flower
2014 - 195
 
Marcus Ramundo
2014 - 285
5th NYS
Dylan Devine
2022 - 126
8th NYS

 

NYS TOURNAMENT WILDCARDS

Vincent Gallo
2009 - 171
2nd NYS
Nick Gallo
2011 - 130
 
Mark Amedore
2020 - 106
 
David Leon
2020 - 160
 

CHAMPIONSHIP TOURNAMENT MEDALS