Season:

Address:

1 Blue Streak Boulevard
Saratoga Springs, NY 12866

Coach:

Jake Zanetti
Brendan Polcare (Asst)
Gage Simpson (JV)

Phone:

(518) 587-6690

Web:

District Website
Track Wrestling

League:

Suburban Council

Directions:

Google Maps

Colors:

Blue/White

Interactive:

Submit Team Profile

Nickname:

Blue Streaks

 

Submit Schedule

Class/Div:

A-1

 

Submit Roster

Name
Class
W-L
Weight

Ackley, Ian

Baughan, Charles

Beaury, Taylor

Bench, Gianni

Brooks, Jonathan

Burke, Jayden

Carrillo, Ceasr

Cheiymm, Rei

Coffin, Ethan

Crawford, Shane

Dacey, Danny

Damein, Spencer

Davis, Dakarai

Delgado, Gianni

Destino, Lucan

Devizzio, Logan

Dimick, Robert

Douglas, Troye

Edwards, Kyle

Edwards, Trey

Fromma, Marek

Hassan, Tarik

Hinchcliff, Devon

Huss, Ollie

Johnson, Christopher

Lee, Ameir

Matter, Chase

Mckinley, Patrick

Paolone, Jacob

Passaretti, Hayden

Pingelski, Dylan

Sanatabar, Riley

Schonheinz, Carter

Spratt, Gavin

Stoutenburg, Brendan

Stoutenburg, Luke

 
Click on wrestler name for individual results
Click on column heading to sort by that column
 

Date
Event
Time/Score

11/28

COLONIE

62-12

12/02

Ballston Spa Duals
@ Ballston Spa

2nd

Hudson Falls

36-30

Minisink Valley

13-46

Warrensburg-Lake George

46-30

Shaker

54-15

Ballston Spa

40-24

12/06

@ Shenendehowa

41-25

12/13

@ Guilderland

55-12

12/16

Lee Van Slyke Memorial Duals
@ Ravena-Coeymans-Selkirk

4th

Burnt Hills

33-32

Duanesburg

60-12

Queensbury

30-31

Massapequa

39-24

Unatego-Unadilla Valley

33-37

12/20

@ Shaker

41-29

12/28

66th Windsor Christmas Tournament
@ Windsor

5th

01/06

Saratoga Invitational
@ Saratoga Springs

1st

01/10

NISKAYUNA

42-30

01/13

Schenectady Invitational
@ Schenectady

1st

01/16

Averill Park

50-10

01/17

Section 2 D1 Dual Meet Championship
@ Queensbury

1st

Burnt Hills

40-26

01/18

SCHENECTADY

46-24

01/20

King Bison Invitational
@ Shaker

4th

01/23

BALLSTON SPA

49-22

01/25

COLUMBIA

45-21

01/27

NYSPHSAA D1 Dual Meet Championship
@ SRC Arena

Results

Horseheads

32-29

Plainedge

18-43

02/03

Section 2 Class A Tournament
@ Colonie

1st

02/10

Section 2 Division I Championships
@ Cool Insuring Arena

2nd

02/23

NYSPHSAA Division I Championships
@ MVP Arena, Albany

26th

 
Hover over tournament name to see tournament field
Italics indicate a league match
 

SUBURBAN COUNCIL STANDINGS

Team
Overall
League
18
4
0.818
8
0
1.000
8
4
0.667
1
0
1.000
11
4
0.733
7
1
0.875
9
4
0.692
7
1
0.875
12
3
0.800
7
2
0.778
16
6
0.727
6
2
0.750
8
9
0.471
3
4
0.429
11
7
0.611
3
5
0.375
11
15
0.423
3
5
0.375
8
7
0.533
2
6
0.250
10
10
0.500
1
7
0.125
3
12
0.200
1
7
0.125
5
4
0.556
0
1
0.000
6
12
0.333
0
8
0.000
0
0
0.000
0
0
0.000

SECTIONAL CHAMPIONS

Larry Staulters
1960 - 154
John Nichols
1962 - HWT
Jay Mulligan
1973 - 167
Korey Dismus
1974 - 155
3rd NYS
Kevin Mulligan
1975 - 145
4th NYS
Tim Jackson
1976 - 177
Joe Wilsey
1980 - 105
4th NYS
Nick Wilsey
1980 - 119
5th NYS
Joe Wilsey
1981 - 112
Joe Wilsey
1982 - 119
2nd NYS
Mike Arpey
1982 - 155
STATE CHAMP
Steve Vetsch
1982 - 250
2nd NYS
Chris Cocozzo
1987 - 105
Chris Cocozzo
1988 - 105
6th NYS
Jason Rocker
1989 - 167
4th NYS
Kris West
1994 - 145
Brendan Polcare
2001 - 119
Mark Maglione
2004 - 171
Matt Riddle
2004 - 189
STATE CHAMP
Kyle Denis
2007 - 152
Brant Robinson
2019 - 195
Eric Griskowitz
2020 - 145
Sachiel Chuckrow
2022 - 160
Taylor Beaury
2023 - 126
7th NYS
Lorenzo Palleschi
2023 - 189
8th NYS
Patrick Mckinley
2024 - 215
  

 

NYS TOURNAMENT WILDCARDS

Dominic Inzana
2011 - 096
Dominic Inzana
2012 - 106
Dominic Inzana
2014 - 120
6th NYS
Matt Holton
2014 - 285
Dominic Inzana
2015 - 182
Jordan Sartin
2016 - 120
Jordan Sartin
2018 - 113
Eric Griskowitz
2019 - 138
Taylor Beaury
2022 - 132
Gordon Murray
2022 - 152
Vito Spatafora
2023 - 172
Patrick McKinley
2023 - 215
Taylor Beaury
2024 - 131
Luke Stoutenburg
2024 - 138
Danny Dacey
2024 - 145
Gianni Delgado
2024 - 170

CHAMPIONSHIP TOURNAMENT MEDALS


1959

1975

2023

2024