Season:

Address:

8 School Road

Guilderland Ctr., NY 12085

Coach:

Don Favro

Robert Romeo

Kevin Mahan

Phone:

(518) 861-8591

Web:

District Website
Track Wrestling

League:

Suburban Council Blue

Directions:

Map

Colors:

Red/White

Profile:

Submit Team Profile

Nickname:

Flying Dutchmen

Interactive::

Submit Schedule

Class/Div:

A-1

 

Submit Roster

Name
Class
W-L
Weight

Baraeya, Ali

Blanchard, Dillon (1)

Chen, Sam

Cipollo, Antonio

Collin, Logan

Daigler, Andrew

DeGrocco, Kenny

Dott, Konnor

Etheart, Jesiah

Gagan, John

Gibney, Danny

Guynup, Sean

Hall, Jack

Harrison, Zack (3)

Hawrylchak, Nadia

Hladio, Jack

Kennedy, Aniella

Kennedy, Brandyn

McCarthy, Aidan

Mccarthy, Thomas

Montee, Ryan

Morgan, Brandyn

Morizio, Vincent (5)

Norton, Ronan

O'Brien, Dillon (4)

Pezzulo, Jake

Pokeda, Billy

Ralston, Daniel

Sheroka, Robert

Sosnovsky, Samuel

Upton, Jack

White, Ethan

White, Myles (5)

 
Click on wrestler name for individual results
Click on column heading to sort by that column
 

Date
Event
Time/Score

12/01

BURNT HILLS

8-57

12/04

Columbia Blue Devil Round Robin
@ Columbia

Results

12/08

BETHLEHEM

19-42

12/15

@ Averill Park

18-57

12/22

SARATOGA SPRINGS

9-66

12/30

Queensbury Holiday Tournament
@ Queensbury

5th

01/05

@ Shaker

15-47

01/12

@ Colonie

21-48

01/15

Schenectady Invitational
@ Schenectady

9th

01/19

SHENENDEHOWA

21-54

01/22

GUILDERLAND JV TOURNAMENT

10:00

01/23

C-A Girls Folkstyle
@ Coxsackie-Athens

Results

01/27

@ Niskayuna

46-24

01/29

Coach Ken Baker Classic
@ Mechanicville-Stillwater

16th

01/29

Peter Caruso Memorial Tournament
@ Mahopac

Results

02/05

Section 2 Class A Tournament
@ TBD

5th

02/12

Section 2 Division I Championships
@ Cool Insurance Arena

8th

02/25
02/26

NYSPHSAA Division I Championships
@ Times Union Center, Albany

73

 
Hover over tournament name to see tournament field
Italics indicate a league match
 
 
Powered by TrackWrestling

SUBURBAN COUNCIL BLUE STANDINGS

Team
Overall
League
8
1
0.889
5
0
1.000
6
7
0.462
4
1
0.800
7
3
0.700
3
2
0.600
4
4
0.500
2
3
0.400
1
7
0.125
1
4
0.200
7
11
0.389
0
5
0.000

SECTIONAL CHAMPIONS

John Chakmakas
1969 - 120
 
John Chakmakas
1970 - 126
2nd NYS
Ed Belles
1970 - 168
4th NYS
Tom Kryzak
1971 - 148
4th NYS
Keith Countermine
1971 - HWT
 
Tom Kryzak
1972 - 145
 
Dave Davenport
1972 - 155
4th NYS
Dick Morrison
1974 - 167
 
Steve Cronin
1976 - 138
 
Paul Hornbach
1977 - 155
5th NYS
Tom Wyld
1978 - 250
4th NYS
Brian Whitaker
1979 - 119
6th NYS
Joe Haderseck
1979 - 126
 
Ron Czarnetsky
1979 - 167
2nd NYS
Tom Wyld
1979 - 250
STATE CHAMP
Chip Foster
1989 - 155
5th NYS
Chip Foster
1990 - 167
5th NYS
Jon Foster
1997 - 171
4th NYS
Nick Hawrlychak
2002 - 140
2nd NYS
Roger Sawyer
2005 - 152
 
Joey Wyld
2005 - 275
3rd NYS
John D'Ambrosio
2006 - 189
 
Kyle Hussey
2007 - 275
 
Matt Cubillos
2008 - 125
4th NYS
Matt Cubillos
2009 - 130
5th NYS
Josh LoGiudice
2013 - 099
 
Josh LoGuidice
2014 - 106
 
Mike Lainhart
2014 - 120
 
Cameran Durant
2020 - 195
 
Dillon Blanchard
2022 - 189
7th NYS
  

 

NYS TOURNAMENT WILDCARDS

Matt Cubillos
2007 - 119
 
Ian Desol
2007 - 145
 
Devin Vanauken
2009 - 215
 
Mike Lainhart
2013 - 106
 

 

WRESTLING HALL OF FAME

John Chakmakas
Class of 2008
 
Herm Wyld
Class of 2015
 
  

CHAMPIONSHIP TOURNAMENT MEDALS