Season:

Address:

5317 Sacandaga Rd
Galway, NY 12074

Coach:

Joe Culbert
Steven Culbert
James Wright

Phone:

(518) 882-1221

Web:

District Website
Track Wrestling

League:

Western Athletic Conference

Directions:

Google Maps

Colors:

Blue/Gold

Interactive:

Submit Team Profile

Nickname:

Golden Eagles

 

Submit Schedule

Class/Div:

D-2

 

Submit Roster

Name
Class
W-L
Weight

Alden, Adam

Anthony, Connor

Anuszewski, Clark

Anuszewski, Will

Dannible, Otter

Dennible, Fisher

Duket, Max

Grupe, Andrew

Ruggiero, Chase

Shellenberger, Ryan

Trifiletti, Josh

Wojtowecz, Kolt

 
Click on wrestler name for individual results
Click on column heading to sort by that column
 

Date
Event
Time/Score

12/01

Columbia Blue Devil Duals
@ Columbia

10th

Berne-Knox-Westerlo

24-36

Columbia

6-66

Columbia

30-36

Maple Hill

24-48

Ichabod Crane

24-42

Niskayuna

18-54

Watervliet-Cohoes

36-30

12/06

@ Corinth

12-54

12/09

Duanesburg Duals
@ Duanesburg

6th

Watervliet-Cohoes

35-30

Scotia Glenville

18-48

Duanesburg

12-54

Warrensburg-Lake George

6-52

Schuylerville

30-42

Little Falls

6-68

12/12

@ Hadley Luzerne

30-48

12/16

Thomas Chickanis Memorial Tournament
@ Salem-Cambridge

11th

12/19

FONDA-JOHNSTOWN

15-48

01/04

@ Duanesburg

12-57

01/06

Saratoga Invitational
@ Saratoga Springs

17th

01/11

BERNE-KNOX-WESTERLO

24-42

01/18

@ Canajoharie-Fort Plain

27-36

01/20

Dominick Kossman Memorial Duals
@ Duanesburg

6th

Bethlehem

6-66

Onteora

12-60

Berlin

36-30

Duanesburg

12-60

Salem-Cambridge

3-69

Scotia Glenville

9-57

01/24

SCOTIA GLENVILLE

12-60

01/25

MECHANICVILLE-STILLWATER

9-60

01/27

Marty Sherman Duals
@ Corinth

4th

South Glens Falls

18-48

Corinth

21-42

Rensselaer

18-36

02/03

Section 2 Class D Tournament
@ Cambridge

8th

02/10

Section 2 Division II Championships
@ Cool Insurance Arena

14th

02/23

NYSPHSAA Division II Championships
@ MVP Arena, Albany

109th

 
Hover over tournament name to see tournament field
Italics indicate a league match
 

WESTERN ATHLETIC CONFERENCE STANDINGS

Team
Overall
League
8
7
0.533
4
0
1.000
17
14
0.548
3
1
0.750
8
13
0.381
2
2
0.500
8
19
0.296
1
3
0.250
3
27
0.100
0
4
0.000

SECTIONAL CHAMPIONS

Kevin DiCerbo
1985 - 119
Kevin DiCerbo
1986 - 126
6th NYS
Justin Grupe
1998 - 096
4th NYS
Justin Grupe
1999 - 103
John Gochenour
2007 - 135
Jordan Sartin
2015 - 120
Dillan Palaszewski
2016 - 120
Dillan Palaszewski
2017 - 138
Joey Scheeren
2018 - 106
Joseph Scheeren
2019 - 113
Kolt Wojtowecz
2024 - 116
 

 

NYS TOURNAMENT WILDCARDS

John Gochenour
2008 - 135
5th NYS
Nico Riccio
2013 - 106
Steven Culbert
2014 - 145
Dillan Palaszewski
2015 - 099
5th NYS
Steven Culbert
2015 - 138
Dillan Palaszewski
2018 - 160
3rd NYS