Season:

Address:

1353 State Rt. 7

Richmondville, NY 12149

Coach:

Justin Kimball

Pat Shufelt

Tom Rehberg

Phone:

(518) 234-3565

Web:

District Website
Track Wrestling

League:

Colonial Council

Directions:

Map

Colors:

Navy/Silver

Profile:

Submit Team Profile

Nickname:

Bulldogs

Interactive::

Submit Schedule

Class/Div:

C-2

 

Submit Roster

Name
Class
W-L
Weight

Becker, Thomas

Cooper, Masen (2)

Gallagher, Dylan

Haley, Ashten (1)

Hatch, Noah

Henry, Aaron

Henry, Kyber (4)

Hinton, Austin

Kauffmann, Michael

Lape, Jon

Lesage, Jake

Mccormack, Thomas

Oldorff, John

Pryor, Luke

Rehberg, Jace

Roennpagel, Nyssa

Ryder, Logan

Schroeder, Josh

Schroeder, Shawn

Scolaro, Dominic

Smith, Anthony

Steidle, Connor

Torres, Carlos

Tuck, Justin

Wade, Connor

Wetsell, Will

Willoughby, Chandler

Yorke, Luke (3)

Yorke, Zach

 
Click on wrestler name for individual results
Click on column heading to sort by that column
 

Date
Event
Time/Score

12/04
12/05

Bethlehem Round Robin
@ Bethlehem

8th

12/09

@ La Salle Institute

42-16

12/11

Wrangle in the Plains
@ Impact Athletic Center

Results

12/18

BATTLE IN THE VALLEY

5th

 

Duanesburg

30-33

 

Warrensburg

9-58

 

Canajoharie-Fort Plain

24-51

 

Hadley Luzerne-Lake George

42-30

 

Coxsackie-Athens

30-45

12/22

RAVENA-COEYMANS-SELKIRK

36-27

12/30

Amsterdam JV Tournament
@ Amsterdam

09:00

01/04

@ Tamarac

36-39

01/07
01/08

Ross Cordell Rotary Tournament
@ Oneonta

3rd

01/11

LANSINGBURGH

54-9

01/13

ICHABOD CRANE

66-0

01/15

Schenectady Invitational
@ Schenectady

5th

01/20

SCHALMONT

46-17

01/22

King Bison Invitational
@ Shaker

6th

01/27

@ Mohonasen

45-21

01/29

Coach Ken Baker Classic
@ Mechanicville-Stillwater

7th

02/05

Section 2 Class C Tournament
@ Stillwater

3rd

02/12

Section 2 Division II Championships
@ Cool Insurance Arena

6th

02/25
02/26

NYSPHSAA Division II Championships
@ Times Union Center, Albany

77

 
Hover over tournament name to see tournament field
Italics indicate a league match
 
 
Powered by TrackWrestling

COLONIAL COUNCIL STANDINGS

Team
Overall
League
7
5
0.583
6
0
1.000
8
4
0.667
5
1
0.833
10
6
0.625
4
2
0.667
6
11
0.353
3
3
0.500
4
16
0.200
1
5
0.167
1
7
0.125
1
5
0.167
1
14
0.067
1
5
0.167
0
0
0.000
0
0
0.000

SECTIONAL CHAMPIONS

Eric McAllister
1992 - 126
5th NYS
Neal Martin
2004 - 145
4th NYS
Robert Merchant
2007 - 145
 
Robert Merchant
2008 - 140
4th NYS
Donny Radliff
2010 - 119
 
Brandon Merchant
2015 - 126
 
Brandon Merchant
2016 - 126
 
Ethan Cooper
2018 - 160
 
Ethan Cooper
2019 - 170
3rd NYS
Jeff Crooks
2019 - 220
4th NYS
Greg Hotaling
2020 - 138
8th NYS
Ethan Cooper
2020 - 182
2nd NYS
Jeff Crooks
2020 - 220
STATE CHAMP
   

 

NYS TOURNAMENT WILDCARDS

Mike Green
2012 - 170
 
Mike Green
2013 - 170
6th NYS
Greg Hotaling
2019 - 138
 
Ashton Haley
2022 - 102
 
Luke Yorke
2022 - 138
 
   

CHAMPIONSHIP TOURNAMENT MEDALS