Season:

Address:

136 Scholastic Way

Canajoharie, NY 13317

Coach:

Bob Van Slyke

Ron Smith

Clay Oeser

Phone:

(518) 673-6330

Web:

District Website
Track Wrestling

League:

Western Athletic Conference

Directions:

Map

Colors:

Black/White

Profile:

Submit Team Profile

Nickname:

Interactive::

Submit Schedule

Class/Div:

D-2

 

Submit Roster

Name
Class
W-L
Weight

Burke, Christian

Congdon, DeShawn

Daly, Geraldina

Douglass, Reed (1)

Douglass, Will

Douglass, William

Haig, Cody (2)

Horender, Austin

Kilmartin, Ethan

Lapi, Grayson

Leonswank, Jordan

Moore, Chris

Moyer, Dustin

Nichols, Kessler

Smida, Evan

Smith, Alex (5)

Stowell, Nevaeh

Vertucci, Gary

Weingart, Tom

 
Click on wrestler name for individual results
Click on column heading to sort by that column
 

Date
Event
Time/Score

12/04

Mohonasen Invitational
@ Mohonasen

5th

12/18

Battle in the Valley
@ Cobleskill-Richmondville

3rd

 

Warrensburg

17-58

 

Hadley Luzerne-Lake George

48-30

 

Cobleskill-Richmondville

51-24

 

Coxsackie-Athens

33-41

 

Duanesburg

39-28

12/29

@ Central Valley Academy

12-61

01/05

@ Little Falls

60-16

01/06

FONDA-FULTONVILLE-JOHNSTOWN

60-18

01/08

Saratoga Invitational
@ Saratoga Springs

13th

01/13

DUANESBURG

27-42

01/15

Hoosick Falls Duals
@ Hoosick Falls

3rd

 

Saranac

18-54

 

Whitehall

45-24

 

Ravena-Coeymans-Selkirk

30-42

 

Hoosick Falls

42-21

 

Schuylerville

48-24

01/18

@ Dolgeville

46-29

01/20

@ Berne-Knox-Westerlo

48-24

01/22

King Bison Invitational
@ Shaker

4th

01/25

@ Cooperstown

66-12

01/27

@ Schuylerville

60-18

02/01

Berne-Knox-Westerlo Multi-Meet
@ Berne-Knox-Westerlo

5th

02/05

Section 2 Class D Tournament
@ Cambridge

5th

02/12

Section 2 Division II Championships
@ Cool Insurance Arena

9th

02/25
02/26

NYSPHSAA Division II Championships
@ Times Union Center, Albany

19th

 
Hover over tournament name to see tournament field
Italics indicate a league match
 
 
Powered by TrackWrestling

WESTERN ATHLETIC CONFERENCE STANDINGS

Team
Overall
League
20
7
0.741
3
0
1.000
12
6
0.667
2
1
0.667
1
5
0.167
1
2
0.333
3
8
0.273
0
3
0.000

SECTIONAL CHAMPIONS

Jeff Rickett
1972 - 119
 
Tim Failing
1985 - 112
 
Tim Failing
1986 - 119
6th NYS
Nathan Haig
1993 - 098
5th NYS
Nathan Haig
1994 - 105
 
Carlo Izzo
2006 - 112
4th NYS
Reed Douglass
2022 - 172
STATE CHAMP