Season:

Address:

146 Gettle Rd

Averill Park, NY 12018

Coach:

Mike Malenfant

Jamie Hanlon

Max Tempel

Phone:

(518) 674-7000

Web:

Team Website
District Website
Track Wrestling

League:

Suburban Council Grey

Directions:

Map

Colors:

Blue/Gold

Profile:

Submit Team Profile

Nickname:

Warriors

Interactive::

Submit Schedule

Class/Div:

B-1

 

Submit Roster

Name
Class
W-L
Weight

Ali, Jeremy

Bartlett, Jamie

Bunney, Reese

Byers, Connor

Daley, Logan

Dee, Connor

Delair, Eamon

Erickson, Isaac

Fisher, Chris

Goosmann, Elias (5)

Hanlon, Jacob (2)

Hempel, Luke

Kline, Braelen

Lane, Jeff

Marcus, Edward

Middleton, Nick

Milks, Tessa

Morgans, Cody

Morgans, Jacob

Naranjo, Ahaz

Polaro, Anthony

Premo, Nick

Raymond, Xavier

Riston, Ben

Rouleau, Austin

Salsbury, Alex

Slagen, Caden

Sleicher, Griffin

Steen, Michael

Tempel, Nick (2)

Tremblay, Jacob

Troeger, Caeden

Wagner, John

Warland, Jet

Welcome, John

White, Jacob

Williams, Chris

Williams, Martin

Williams, Nick

 
Click on wrestler name for individual results
Click on column heading to sort by that column
 

Date
Event
Time/Score

12/01

@ Shenendehowa

21-51

12/04

Mohonasen Invitational
@ Mohonasen

4th

12/08

@ Shaker

33-36

12/15

GUILDERLAND

57-18

12/18

Montgomery County Duals
@ Amsterdam

2nd

 

Newburgh Free Academy

23-45

 

East Syracuse-Minoa

66-12

 

Ballston Spa

37-33

 

Amsterdam

50-24

 

Fonda-Fultonville-Johnstown

66-9

12/22

BETHLEHEM

48-21

01/05

@ Schenectady

57-15

01/08

Saratoga Invitational
@ Saratoga Springs

12th

01/12

BALLSTON SPA

34-23

01/15

Schenectady Invitational
@ Schenectady

10th

01/20

@ Burnt Hills

18-49

01/27

COLUMBIA

50-21

01/29

Coach Ken Baker Classic
@ Mechanicville-Stillwater

1st

02/05

Section 2 Class B Tournament
@ Queensbury

4th

02/12

Section 2 Division I Championships
@ Cool Insurance Arena

9th

 
Hover over tournament name to see tournament field
Italics indicate a league match
 
 
Powered by TrackWrestling

SUBURBAN COUNCIL GREY STANDINGS

Team
Overall
League
14
3
0.824
5
0
1.000
9
4
0.692
4
1
0.800
12
7
0.632
3
2
0.600
10
8
0.556
2
3
0.400
10
11
0.476
1
4
0.200
1
12
0.077
0
5
0.000

SECTIONAL CHAMPIONS

Larry Farrell
1984 - 250
 
Mike Malenfant
1986 - 155
2nd NYS
Mike McDowell
1986 - 215
2nd NYS
Mike McDowell
1987 - 215
5th NYS
Corey Schroeder
1988 - 138
 
Tim Rigney
1989 - 091
 
Tom Mangan
1989 - 098
2nd NYS
Ed Moak
1989 - 126
2nd NYS
Corey Schroeder
1989 - 138
4th NYS
Bill Rigney
1990 - 112
5th NYS
Dan Favro
1998 - 145
5th NYS
Jeff Kaneg
1999 - 171
 
Ryan Hannigan
2001 - 103
 
Ryan Hannigan
2003 - 112
 
Shawn Terry
2004 - 145
 
Shawn McCormick
2004 - 215
 
Jeff King
2008 - 096
 
Max Tempel
2015 - 126
 
Andrew Fountain
2018 - 152
 
Nik Koch
2018 - 220
 
Sean Malenfant
2019 - 152
 
Nik Koch
2019 - 220
 
Sean Malenfant
2020 - 152
5th NYS
 

 

NYS TOURNAMENT WILDCARDS

Jeff King
2009 - 103
 
Nate Brown
2009 - 285
 
Cody Mosley
2011 - 119
 
Max Tempel
2016 - 132
5th NYS