1963-64 SECTION II CHAMPIONSHIPS

TEAM SCORES

.
Class A Scores
.
1.
Mont Pleasant
88.0
2.
Guilderland
67.0
3.
Colonie
65.0
4. Scotia
62.0
5. Shaker
57.0
6. Gloversville
55.0
7. Linton
33.0
8. Burnt Hills
23.0
9. Philip Schuyler
17.0
10. Albany High
16.0
11. Glens Falls
10.0
12. Bethlehem
5.0
13. Saratoga
4.0
. Class B Scores
.
1. South Glens Falls
113.0
2. Niskayuna
87.0
3. Ballston Spa
70.0
4. Hudson Falls
32.0
5. Mohonasen
25.0
. Class C Scores
.
1. Draper
107.0
2. Corinth
89.0
3. Schoharie
56.0
4. Cobleskill
51.0
5. Whitehall
35.0
6. Catskill
31.0
7. Schuylerville
17.0
8. Hoosick Falls
10.0
9. Canajoharie
8.0
. Class D Scores
.
1. Warrensburg
52.0
2. Maple Hill
8.0

 

Most Outstanding Wrestler
Bob DeMarsh - Gazette Trophy
South Glens Falls -- 106

1964 Format was four separate Class tournaments to determine team score.

Top two from each Class to compete in the Championship

CHAMPIONSHIP FINALS

095 Dave Rummler (Gloversville) pin George Amedore (Mont Pleasant) 3:12
106 Bob DeMarsh (South Glens Falls) pin Bob Maruska (Niskayuna) 1:02
115 Bill Dubois (South Glens Falls) dec John Gaynor (Niskayuna) 2-0
123 Tony Famiano (Draper) dec Mike Maruska (Niskayuna) OT 4-2
130 John Shattuck (Shaker) pin Charlie Wundt (Niskayuna) 2:33
136 Tony D'Amico (Draper) dec Earl Reynolds (South Glens Falls) 5-1
141 Spike Scaringe (Colonie) dec Bill Conlin (Scotia) 5-0
148 Bill Swartz (Niskayuna) dec Dick Battaglia (Mont Pleasant) 9-2
157 Jeff Ward (Gloversville) dec Bob Hecker (Scotia) OT 2-0
168 Dick Jasinski (Draper) dec Andy Beadnell (Warrensburg) 4-0
183 Joe Iuliano (Burnt Hills) dec John Curry (Shaker) 5-4
HWT Ralph Moore (Mont Pleasant) dec Chuck Bolish (South Glens Falls) 6-3
UNL Gilmoure Beatty (Albany) pin Ward DeWitt (Philip Schuyler) 2:55

QUARTER-FINALS

98
Dave Rummler (Gloversville) dec Frank Thompson (Ballston Spa)
  DeGreshle (Warrensburg) vs Nick Giardino (Draper)
  George Amedore (Mont Pleasant) dec Chiabot (Hudson Falls)
  Everetts (Corinth) vs Merritt (South Glens Falls)
106
Bob DeMarsh (South Glens Falls) dec Bill Foy (Scotia)
Martin (Cobleskill) vs Russell (Colonie)
Fagano (Warrensburg) vs Prevost (Maple Hill)
Bob Maruska (Niskayuna) dec Jennings (Draper)
115
John Gaynor (Niskayuna) dec Dingman (Warrensburg)
Lavin (Whitehall) vs Knights (Mont Pleasant)
John Galkiewicz (Scotia) vs Fenton (Corinth)
Bill DuBois (South Glens Falls) dec Brunner (Maple Hill)
123
Mike Maruska (Niskayuna) dec Hoke (Maple Hill)
Keyes (Warrensburg) vs Nick Russo (Gloversville)
Gary McGuffin (South Glens Falls) vs Ditton (Guilderland)
Tony Famiano (Draper) dec Toohig (Cobleskill)
130
John Shattuck (Shaker) dec Dwyer (Hoosick Falls)
Campbell (Warrensburg) vs Hewitt (Schoharie)
Charlie Wundt (Niskayuna) dec Croco (Maple Hill)
Lee Ledger (Ballston Spa) vs Mike Malita (Gloversville)
136 Tony D'Amico (Draper) dec Tim Squadere (Shaker)
Glover (Maple Hill) vs Wolfe (Niskayuna)
Henry Crow (Linton) vs Carpenter (Warrensburg)
Earl Reynolds (South Glens Falls) dec Trope (Corinth)
141 Spike Scaringe (Colonie) dec Darrah (Corinth)
Shaker (Cobleskill) vs Durkee (South Glens Falls)
Dan Hastings (Warrensburg) vs Catalaro (Linton)
Bill Conlin (Scotia) dec Gagne (Ballston Spa)
148 Bill Swartz (Niskayuna) dec Cheney (Guilderland)
Clute (Schuylerville) vs Cameron (Warrensburg)
White (South Glens Falls) vs Hendrikson (Schoharie)
Dick Battaglia (Mont Pleasant) dec Curtis (Maple Hill)
157 Mark Kenyon (South Glens Falls) vs O'Buckley (Maple Hill)
Bob Hecker (Scotia) dec Williams (Whitehall)
Faddegon (Niskayuna) vs Scolaro (Schoharie)
Jeff Ward (Gloversville) dec Harland (Colonie)
168 DIck Jasinski (Draper) dec Aurillo (South Glens Falls)
Hornauer (Cobleskill) vs Dave Breyo (Ballston Spa)
Rapp (Guilderland) vs Parker (Maple Hill)
Andy Beadwell (Warrensburg) dec Earl Moore (Mont Pleasant)
183 John Curry (Shaker) dec Van Allan (Maple Hill)
Halm (Ballston Spa) vs Short (Warrensburg)
Shenk (Hudson Falls) vs Steve Borucki (Draper)
Joe Iuliano (Burnt Hills) dec Dunn (Corinth)
HWT Ralph Moore (Mont Pleasant) dec Dean (Catskill)
Lavine (Niskayuna) vs Tarillo (Guilderland)
Tom Remington (Warrensburg) vs Ken Harrison (Ballston Spa)
Chuck Bolish (South Glens Falls) dec Becker (Draper)
UNL Gil Beatty (Albany) dec Gordon (Whitehall)
Ward DeWitt (Philip Schuyler) dec Hotaling (Corinth)