1962-63 SECTION II CHAMPIONSHIPS

TEAM SCORES

1.
Niskayuna -Class B Champ
104.0
2.
Burnt Hills
84.0
3.
South Glens Falls
81.0
4.
Mont Pleasant -Class A Champ
72.0
5. Draper -Class C Champ
64.0
6. Colonie
46.0
7. Shaker
33.0
7. Scotia
33.0
9. Ballston Spa
23.0
9. Guilderland
23.0
11. Warrensburg
18.0
12. Albany
17.0
13. Linton
14.0
13. Gloversville
14.0
13. Cobleskill
14.0
16. Glens Falls
13.0
16. Whitehall
13.0
18. Saratoga
8.0
19. Schoharie
7.0
20. Corinth
4.0
21. Mohonasen
3.0
21. Schalmont
3.0
23. Bethlehem
2.0
23. Canajoharie
2.0
23. Hoosick Falls
2.0
26. Catskill
0.0
26. Maple Hill
0.0

 

Most Outstanding Wrestler
Al Baskous
Niskayuna -- 183

 

CHAMPIONSHIP FINALS

098 Bob Maruska (Niskayuna) dec Ray McCoy (Glens Falls) 4-1
106 Bob DeMarsh (South Glens Falls) dec Tony Famiano (Draper) 5-0
115 Gayton Lawrence (Mont Pleasant) dec John Shattuck (Shaker) 8-3
123 Mike Maruska (Niskayuna) dec Russ Place (Mont Pleasant) 5-2
130 Tony D'Amico (Draper) dec Mike Wood (South Glens Falls) 3-2
136 Billy Sarto (Burnt Hills) dec Bill Swartz (Niskayuna) 2-0
141 Joel Cochran (South Glens Falls) pin Randy Plimpton (Burnt Hills) 5:00
148 Peter Reed (South Glens Falls) dec Dave Simmons (Niskayuna) 3-0
157 Peter Johnson (Niskayuna) dec Paul Roenish (Mont Pleasant) 4-1
168 John Pepe (Shaker) dec Gary Lyons (Burnt Hills) 6-1
183 Al Baskous (Niskayuna) pin Ralph Moore (Mont Pleasant) 3:45
HWT Dave McDowell (Niskayuna) dec Chuck Bolish (South Glens Falls) 2-0

CONSOLATION FINALS

098 Bill Russell (Colonie) dec Nick Giardano (Draper) 7-4
106 Dave Ireland (Burnt Hills) dec Herb Scherzer (Guilderland) 3-0
115 Ray Joachim (Colonie) pin Ernie Belanger (Saratoga) 5:00
123 Tim Murphy (Colonie) dec Pete Kolber (Albany) 10-1
130 Larry Cotrell (Scotia) pin Joe Ciccone (Mont Pleasant) 4:47
136 Spike Scaringe (Colonie) dec Floyd Gardner (Mont Pleasant) 7-3
141 Ken Sargent (Scotia) dec Jim Jiminez (Draper) ref dec
148 Tim McMurray (Burnt Hills) dec Joe Koreman (Albany) 4-1
155 Dick Jasinski (Draper) dec Dick Samuels (Burnt Hills) 4-1
168 Dave Breyo (Ballston Spa) pin Steve Borucki (Draper) 5:35
183 Doug Center (Burnt Hills) dec Den Dygert (Ballston Spa) 4-0
HWT Jack Quinlan (Scotia) dec Bob Burnham (Burnt Hills) 5-3

SEMI-FINALS

98
Bob Maruska (Niskayuna) dec Nick Giardano (Draper)
  Roy McCoy (Glens Falls) dec Bill Russell (Colonie)
106
Bob DeMarsh (South Glens Falls) dec Eric Fagnano (Warrensburg)
 
Tony Famiano (Draper) dec Dave Ireland (Burnt Hills)
115
Gayton Lawrence (Mont Pleasant) dec Steve Klempa (Gloversville)
John Shattuck (Shaker) dec Sim Hall (Warrensburg)
123
Russ Place (Mont Pleasant) dec Doug Bellinger (Cobleskill)
Mike Maruska (Niskayuna) dec Len Ledger (Ballston Spa)
130
Mike Wood (South Glens Falls) dec Joe Ciccone (Mont Pleasant)
Tony D'Amico (Draper) dec Larry Cotrell (Scotia)
136 Billy Sarto (Burnt Hills) dec Floyd Gardner (Mont Pleasant)
Bill Swartz (Niskayuna) dec Spike Scaringe (Colonie)
141 Joel Cochran (South Glens Falls) dec Ken Sargent (Scotia)
Randy Plimpton (Burnt Hills) dec Jim Jiminez (Draper)
148 Peter Reed (South Glens Falls) dec Joe Koreman (Albany)
Dave Simmons (Niskayuna) dec Tim McMurray (Burnt Hills)
157 Peter Johnson (Niskayuna) dec Dick Samuel (Burnt Hills)
Paul Roenish (Mont Pleasant) dec Rob Peters (Warrensburg)
168 John Pepe (Shalmont) dec Dave Breyo (Ballston Spa)
Gary Lyons (Burnt Hills) dec Harry Williams (Whitehall)
183 Al Baskous (Niskayuna) dec George Ashburn (Colonie)
Ralph Moore (Mont Pleasant) dec Doug Center (Burnt Hills)
HWT Dave McDowell (Niskayuna) dec Al Gallo (Mont Pleasant)
Chuck Bolish (South Glens Falls) dec Jack Quinlan (Scotia)