2018-19 PERU WRESTLING INVITATIONAL CLASSIC
January 4, 2019 @ Peru

TEAM SCORES

1
Gouverneur
220.5
2
Peru
188.5
3
Shenendehowa
180.0
4
Saranac
177.0
5
Dolgeville
157.0
6
John Jay Cross River
152.5
7
South Lewis
120.0
8
Petrides
114.5
9
Malone
93.5
10
Ogdensburg
80.0
11
Batavia
77.0
12
Ausable Valley
69.0
13
Mount Abraham Union, VT
59.0
14
Canton
56.0
15
Shenendehowa
39.0
16
Massena
37.0
17
Colchester, VT
34.0
18
John Jay Cross River
33.0
19
Petrides
24.0
20
Saranac
21.0
21
Vergennes, VT
20.0
22
Canton
11.5
23
South Lewis
8.0
24
Dolgeville
7.0

 

BRACKETS

 

CHAMPIONSHIP FINALS

099 Casper Stewart (Batavia) pin Trayton Tupper (Gouverneur) 1:59
106 Stevo Poulin (Shenendehowa) pin Alex Recore (Malone Franklin Academy)
113 Brandon Fallon (Petrides) tf Colden Hardy (Massena) 15-0; 5:00
120 Robert Foley (Saranac) maj dec Bradley Lamphere (Dolgeville) 18-4
126 Chris Cook (John Jay Cross River) inj def Carter Baer (Gouverneur)
132 Landen Snyder (Ausable Valley) dec Joseph McIntosh (Gouverneur)
138 Zach Roberts (Ogdensburg) maj dec Seamus Leavey (Shenendehowa) 16-4
145 Brock Delsignore (Shenendehowa) pin Alijah Seymour (Peru) 1:53
152 Cody Deuel (Shenendehowa) inj def Bryce Smith (Saranac)
160 Jacob Null (Dolgeville) maj dec Zach Swyers (Peru) 16-8
170 Jacob Nolan (Saranac) pin Gaven Thornton (Canton) 1:58
182 Jacob Shippee (Gouverneur) pin Tim Gadway (Saranac) 4:46
195 Nick Jenkins (Gouverneur) maj dec Dylan Randall (Dolgeville) 12-2
220 Josh Barber (Batavia) dec Mason Maulding (Peru) 5-1
285 Dalton Criss (Peru) dec Gage Marolf (South Lewis)

SEMI-FINALS

099 Trayton Tupper (Gouverneur) pin Matt Gatto (Petrides) 5;35
  Casper Stewart (Batavia) pin David Ensminger (Shenendehowa) 1:34
106 Stevo Poulin (Shenendehowa) tf Vandavian Way (Gouverneur) 19-1; 4:00
  Alex Recore (Malone Franklin Academy) pin Noah Quigly (Colchester, VT) 1:37
113 Brandon Fallon (Petrides) pin Kadin Johnson (Peru) 1:22
  Colden Hardy (Massena) pin Mitchel McCarthy (Ogdensburg) 2:15
120 Robert Foley (Saranac) dec Brayden Bushey (Peru) 6-2
  Bradley Lamphere (Dolgeville) pin Gavin Schmidt (Batavia) 3:19
126 Chris Cook (John Jay Cross River) pin Logan Dubuque (Peru) :32
  Carter Baer (Gouverneur) tf Roman Mayer (Mount Abraham Union, VT) 18-3; 5:00
132 Landen Snyder (Ausable Valley) pin Ben Stapleton (Colchester, VT) 2:56
  Joseph McIntosh (Gouverneur) maj dec Randy Clifford (Canton) 13-1
138 Zach Roberts (Ogdensburg) pin Branton Carpenter (South Lewis) :30
  Davin Leavey (Shenendehowa) dec Malachy McGarry (Shenendehowa) 4-1
145 Alijah Seymour (Peru) tf Tristan Richardson (Ogdensburg) 16-0; 6:00
  Brock Delsignore (Shenendehowa) pin Thomas Trombley (Malone Franklin Academy) 2:57
152 Bryce Smith (Saranac) dec Andrew Hoffman (South Lewis) 5-1
  Cody Deuel (Shenendehowa) dec Mike DiForte (Petrides) 9-4
160 Jacob Null (Dolgeville) pin Colden Dorfman (Shenendehowa) 4:51
  Zach Swyers (Peru) dec Alfred MacNeill (Malone Franklin Academy) 7-1
170 Jacob Nolan (Saranac) pin Ethan Randall (Dolgeville) :38
  Gaven Thornton (Canton) dec Tyler Tupper (Gouverneur) 9-7
182 Tim Gadway (Saranac) pin Ian Gallagher (John Jay Cross River) 1:54
  Jacob Shippee (Gouverneur) maj dec Brady Vosburgh (South Lewis) 17-5
195 Nick Jenkins (Gouverneur) pin Phoenix Pagen (John Jay Cross River) 3:53
  Dylan Randall (Dolgeville) pin Gabe Paynevinick (Vergennes, VT) 3:29
220 Mason Maulding (Peru) dec Jared Makuch (South Lewis) 5-2
  Josh Barber (Batavia) pin Kevin Pearsall (Mount Abraham Union, VT) 5:17
285 Dalton Criss (Peru) pin Kevin Fobare (Shenendehowa) 5:41
  Gage Marolf (South Lewis) dec Logan Garrison (Gouverneur) 4-2

CONSOLATION FINALS

099 Matt Gatto (Petrides) dec David Ensminger (Shenendehowa)
106 Vandavian Way (Gouverneur) pin Noah Quigly (Colchester, VT) 2:14
113 Mitchel McCarthy (Ogdensburg) dec Joe Ferrera (Petrides) 4-2
120 Brayden Bushey (Peru) pin Gavin Schmidt (Batavia) 1:50
126 Logan Dubuque (Peru) maj dec Roman Mayer (Mount Abraham Union, VT) 12-2
138 Branton Carpenter (South Lewis) dec Malachy McGarry (Shenendehowa)
145 Thomas Trombley (Malone Franklin Academy) dec Tristan Richardson (Ogdensburg) 9-2
152 Joseph Cummings (Gouverneur) dec Andrew Hoffman (South Lewis) 4-1
160 Gavin Fiacco (John Jay Cross River) dec Colden Dorfman (Shenendehowa) 6-4
170 Tyler Tupper (Gouverneur) pin Jason Fletcher (Ausable Valley) :58
182 Brady Vosburgh (South Lewis) dec Ian Gallagher (John Jay Cross River)
195 Phoenix Pagen (John Jay Cross River) pin Gabe Paynevinick (Vergennes, VT) 2:15
220 Jared Makuch (South Lewis) pin John Monk (Dolgeville) 4:12
285 Logan Garrison (Gouverneur) pin Mike Krasko (Dolgeville) :30

FIFTH PLACE FINALS

099 Alex Clancy (Saranac) dec Ryan Devins (Saranac) 8-1
106 Jason Salton (John Jay Cross River) pin Davin Leavey (Shenendehowa) :21
113 Landen Smith (Saranac) dec Kadin Johnson (Peru) 7-5
120 Nathan Recore (Malone Franklin Academy) pin Brandon Baranowski (Shenendehowa) 2:31
126 Hunter Devins (Saranac) dec Ibrahim Abumeileh (Petrides) 3-1
138 Ricky Nichols (Gouverneur) dec Gary Conant (Mount Abraham Union, VT)
145 Noah Clausen (Saranac) dec Colin Randall (South Lewis) 8-2
152 Isaac Frank (John Jay Cross River) fft Mike DiForte (Petrides)
160 Alfred MacNeill (Malone Franklin Academy) dec Divine Streeter (Petrides)
170 Ethan Randall (Dolgeville) pin Brandon Fahr (Shenendehowa) 3:29
182 Kyle Getman (Dolgeville) dec Derek Fagan (Peru) 1-0
195 Ervis Spahiu (Petrides) dec Milton Alvarez (John Jay Cross River)
220 Matthew Ferrer (John Jay Cross River) fft Kevin Pearsall (Mount Abraham Union, VT)
285 Kaiden Kriplin (Saranac) dec Kevin Fobare (Shenendehowa) 4-1

QUARTER-FINALS

099 David Ensminger (Shenendehowa) dec Aston Seymour (Peru) 6-0
  Casper Stewart (Batavia) pin Alex Clancy (Saranac) 1;14
  Trayton Tupper (Gouverneur) maj dec Collin Clancy (Saranac) 15-3
  Matt Gatto (Petrides) pin Nathen Randall (Dolgeville) 1:17
106 Alex Recore (Malone Franklin Academy) pin Davin Leavey (Shenendehowa) 1:55
  Noah Quigly (Colchester, VT) pin David Zuhlsdorf (Canton) 1:16
  Vandavian Way (Gouverneur) dec Jason Salton (John Jay Cross River) 4-2
  Stevo Poulin (Shenendehowa) pin Aaron Edwards (Peru) 1:45
113 Brandon Fallon (Petrides) pin Robert Downey (Ogdensburg) :54
  Kadin Johnson (Peru) dec Zach Bola (Ausable Valley) 7-2
  Colden Hardy (Massena) pin Landen Smith (Saranac) 1:54
  Mitchel McCarthy (Ogdensburg) dec Nick Lamkin (Batavia) 9-4
120 Robert Foley (Saranac) pin Jaydon Davis (Petrides) :48
  Brayden Bushey (Peru) pin Rocco Ferriero (Massena) 3:31
  Gavin Schmidt (Batavia) pin Alex Martin (Ausable Valley) 3:29
  Bradley Lamphere (Dolgeville) dec Nathan Recore (Malone Franklin Academy) 3-0
126 Logan Dubuque (Peru) pin Maya Porter (Shenendehowa) 2:39
  Chris Cook (John Jay Cross River) pin Hunter Devins (Saranac) 1:45
  Roman Mayer (Mount Abraham Union, VT) pin Jeror Dylan (Malone Franklin Academy) :47
  Carter Baer (Gouverneur) pin Nick Hagar (Peru) :25
132 Randy Clifford (Canton) dec Cody Greene (South Lewis) 9-5
  Joseph McIntosh (Gouverneur) pin Connor Witkiewicz (Peru) 2:52
  Ben Stapleton (Colchester, VT) pin Lucas Martin (Malone Franklin Academy) :50
  Landen Snyder (Ausable Valley) pin Adam Calton (Ogdensburg) 1:03
138 Zach Roberts (Ogdensburg) pin Isaac Gordin (John Jay Cross River) :29
  Branton Carpenter (South Lewis) maj dec Jack Hayes (Peru) 12-0
  Malachy McGarry (Shenendehowa) dec Ricky Nichols (Gouverneur) 4-2
  Seamus Leavey (Shenendehowa) pin Dalton Bliss (South Lewis) 3:27
145 Alijah Seymour (Peru) pin Nick Horner (Malone Franklin Academy) 1:07
  Tristan Richardson (Ogdensburg) maj dec Noah Clausen (Saranac) 12-4
  Thomas Trombley (Malone Franklin Academy) dec Colin Randall (South Lewis) 11-4
  Brock Delsignore (Shenendehowa) pin Sam Rothburn (Mount Abraham Union, VT) :31
152 Bryce Smith (Saranac) pin Jack Hanson (Peru) :46
  Andrew Hoffman (South Lewis) dec Isaac Frank (John Jay Cross River) 8-2
  Cody Deuel (Shenendehowa) dec Joseph Cummings (Gouverneur) 9-3
  Mike DiForte (Petrides) pin Trevor Wilkinson (Ausable Valley) 3:58
160 Zach Swyers (Peru) dec Gavin Fiacco (John Jay Cross River) 7-1
  Alfred MacNeill (Malone Franklin Academy) maj dec Mason Dubay (Ausable Valley) 12-3
  Colden Dorfman (Shenendehowa) pin Divine Streeter (Petrides) 4:43
  Jacob Null (Dolgeville) pin Steven Derushia (Massena) 2:43
170 Jacob Nolan (Saranac) pin Josh Lahaie (Malone Franklin Academy) 1:11
  Ethan Randall (Dolgeville) pin Michael Palazzola (Petrides) 2:16
  Tyler Tupper (Gouverneur) pin Dustin Goddeau (Peru) 2:17
  Gaven Thornton (Canton) pin Brandon Fahr (Shenendehowa) :59
182 Tim Gadway (Saranac) pin Kyle Getman (Dolgeville) :46
  Ian Gallagher (John Jay Cross River) dec Angelo Sereno (Petrides) 6-2
  Brady Vosburgh (South Lewis) pin Ethan Cregin (Petrides) 4:31
  Jacob Shippee (Gouverneur) pin Preston Guynup (Massena) 1:10
195 Phoenix Pagen (John Jay Cross River) pin Ervis Spahiu (Petrides) 4:59
  Nick Jenkins (Gouverneur) pin Parker Liberty (Peru) 3:30
  Gabe Paynevinick (Vergennes, VT) pin Milton Alvarez (John Jay Cross River) :45
  Dylan Randall (Dolgeville) pin Logan Mogil (John Jay Cross River) :32
220 Josh Barber (Batavia) pin John Monk (Dolgeville) 3:48
  Kevin Pearsall (Mount Abraham Union, VT) pin Erijon Skenderi (Petrides) :47
  Jared Makuch (South Lewis) dec Sebastian Underwood (Shenendehowa) 1-0
  Mason Maulding (Peru) pin Brady Gebo (Vergennes, VT) 1:50
285 Dalton Criss (Peru) pin Stephen Sforza (Petrides) 1:18
  Kevin Fobare (Shenendehowa) pin Mike Krasko (Dolgeville) 4:36
  Logan Garrison (Gouverneur) pin Dylan Goodrow (Ausable Valley) 1:00
  Gage Marolf (South Lewis) pin Kaiden Kriplin (Saranac) 1:29