Season:

Address:

1191 Rte 79

Windsor, NY 13865

Coach:

Jeff Nolan

Bill Garlick

Phone:

(607) 655-8250

Web:

District Website
Track Wrestling

League:

STAC East

Directions:

Map

Colors:

Black/Gold

Profile:

Submit Team Profile

Nickname:

Black Knights

Interactive::

Submit Schedule

Class/Div:

B-2

 

Submit Roster

Name
Class
W-L
Weight

Acquisto-Ray, Braxton (3)

Anderson, Codey

Bidwell, Collin

Bowling, Kyle

Butler, Brandon

Flint, Deekon

Flora, David

Hawk, Dylan

Ludwig, Christian

McDaniels, Mike (5)

Monroe, Gabe

Morgan, Dillon

Quinn, Alex

Radicchi, Phillip

Sibley, Langdon

Swartz, Corey (3)

Wilmot, Dylan

Wilmot, Mike (5)

 
Click on wrestler name for individual results
Click on column heading to sort by that column
 
 
Powered by TrackWrestling
>

Date
Event
Time/Score

12/06

SUSQUEHANNA VALLEY

43-36

12/10

Viking Duals
@ Otselic Valley

2nd

 

Homer

48-30

 

Otselic Valley

68-12

 

BGAH

17-55

 

Port Byron

42-23

 

Oxford

42-23

12/13

@ Chenango Valley

24-49

12/20

@ Owego Free Academy

41-27

12/28
12/29

WINDSOR CHRISTMAS TOURNAMENT

10th

01/03

ONEONTA

44-30

01/07

Saratoga Invitational
@ Saratoga Springs

7th

01/11

NORWICH

06:00

01/12

@ Johnson City

40-43

01/14

Red Devil Invitational
@ Vernon-Verona-Sherrill

8th

01/16

Whitney Point JV Tournament
@ Whitney Point

10:00

01/17

@ Chenango Forks

06:00

01/20
01/21

STAC Tournament
@ Horseheads

10:00

01/24

@ Greene

06:00

01/27
01/28

Section IV Dual Meet Championship
@ Vestal

10:00

02/04

Section IV Class B Tournament
@ Chenango Valley

10:00

02/11

Section IV Division II Championships
@ Watkins Glen

10:00

02/24
02/25

NYSPHSAA Division II Championships
@ Times-Union Center

10:00

 
Hover over tournament name to see tournament field
Italics indicate a league match
 
 
Powered by TrackWrestling
>

STAC EAST STANDINGS

Team
Overall
League
13
4
0.765
3
0
1.000
7
2
0.778
1
1
0.500
2
2
0.500
1
1
0.500
4
6
0.400
0
3
0.000

SECTIONAL CHAMPIONS

Tom Robertson
1952 - 133
 
Whitey Bush
1955 - 103
 
Ed Bronson
1956 - 095
 
Richie Kohlbach
1956 - 138
 
Chuck Bush
1957 - 095
 
Chuck Bush
1958 - 103
 
Bill Bush
1959 - 095
 
Chuck Bush
1959 - 103
 
John Sheil
1960 - 095
 
Chuck Bush
1960 - 112
 
Norm Kohlbach
1960 - 138
 
Don Whitney
1960 - 175
 
Bill Bush
1961 - 112
 
Bob Williams
1961 - 138
 
Ed Nabinger
1962 - 127
 
Bob Thomson
1962 - 138
 
Tom Gustanis
1962 - 154
 
Mike Nabinger
1966 - 112
2nd NYS
Frank Wayman
1967 - 127
 
Bob Gaeta
1967 - 180
 
Earl Paugh
1968 - 145
STATE CHAMP
Terry Paughette
1968 - 154
3rd NYS
John Allen
1969 - 145
2nd NYS
David Nixon
1974 - 119
 
Dave Parisi
1977 - 091
STATE CHAMP
Brad Penrith
1980 - 091
5th NYS
Brad Penrith
1981 - 098
STATE CHAMP
Brad Penrith
1982 - 112
3rd NYS
Bret Penrith
1983 - 105
STATE CHAMP
Brad Penrith
1983 - 119
4th NYS
David Hogan
1984 - 145
6th NYS
James Conrad
1992 - 155
5th NYS
David Bronson
1993 - 112
 
Joe Meattey
2004 - 160
6th NYS
Brandon Gould
2005 - 130
2nd NYS
Brandon Gould
2006 - 145
3rd NYS
Brandon Gould
2007 - 152
STATE CHAMP
Joshua Bean
2007 - 189
 
Colton Perry
2008 - 096
3rd NYS
David Kohlbach
2008 - 152
4th NYS
Colton Perry
2009 - 103
3rd NYS
David Kohlbach
2009 - 160
2nd NYS
Jesse Holton
2010 - 103
 
Colton Perry
2010 - 119
4th NYS
Noah Sibley
2010 - 215
4th NYS
Nate Hayes
2013 - 120
 
Matt Abbott
2013 - 285
STATE CHAMP
Nate Hayes
2014 - 126
 

 

NYS TOURNAMENT WILDCARDS

David Kohlbach
2007 - 160
6th NYS
Ryan Hayes
2008 - 130
 
Noah Sibley
2008 - 215
6th NYS
Ryan Hayes
2009 - 130
 
Noah Sibley
2009 - 215
 
Colton Perry
2011 - 125
4th NYS
Nate Hayes
2012 - 113
 
Jessy Williams
2012 - 132
4th NYS

 

WRESTLING HALL OF FAME

Chuck Bush
Class of 2016