Season:

Address:

10 Keibel Rd

Whitney Point, NY 13862

Coach:

Bill MacNeill

Phone:

(607) 692-8201

Web:

District Website
Track Wrestling

League:

IAC Division I

Directions:

Map

Colors:

Maroon/Gold

Profile:

Submit Team Profile

Nickname:

Golden Eagles

Interactive::

Submit Schedule

Class/Div:

C-2

 

Submit Roster

Name
Class
W-L
Weight

Angelo, Cameron

Angelo, Griffin

Ballard, Hunter

Barnhart, Alex

Canniff, Jordan

Dunham, Dylan (1)

Kendrick, YaMeek

Krom, Mike

Layton, Cole

Lynch, Arthur

Nelsen, James

Nilsen, Kristian

Roe, Brennan

Rosa, Aiden

Stone, Carter

Tyler, Zachary

Underwood, Weston

 
Click on wrestler name for individual results
Click on column heading to sort by that column
 
 
Powered by TrackWrestling
>

Date
Event
Time/Score

12/02

Chittenango Duals
@ Chittenango

5th

 

Galway

30-45

 

Homer

24-45

 

Gouverneur

18-61

 

Marcellus

15-60

 

Chittenango

48-35

12/05

MARATHON

56-21

12/06

@ Tioga

12-73

12/13

DRYDEN

46-42

12/16

Cuneen Doane Holiday Tournament
@ Walton-Delhi

11th

12/20

@ Waverly

55-17

12/30

Patriot Duals
@ Binghamton

3rd

 

Watkins Glen

Won

 

Vestal

32-48

 

Odessa Montour

47-36

 

Binghamton

40-25

 

Unatego

27-45

01/10

NEWARK VALLEY

12-61

01/11

MORAVIA

44-30

01/12
01/13

Mike Watson Invitational
@ Watkins Glen

8th

01/15

WHITNEY POINT JV TOURNAMENT

09:00

01/19

SIDNEY

39-46

01/20

IAC Championships
@ Newark Valley

8th

01/26

@ Greene

36-30

01/27

Owego Round Robin
@ Owego Free Academy

10th

02/03

SECTION IV CLASS C TOURNAMENT

5th

02/09
02/10

Section IV Division II Championships
@ Watkins Glen

13th

02/23
02/24

NYSPHSAA Division II Championships
@ Albany Times Union Center

10:00

 
Hover over tournament name to see tournament field
Italics indicate a league match
 
 
Powered by TrackWrestling
>

IAC DIVISION I STANDINGS

Team
Overall
League
16
5
0.762
5
0
1.000
6
2
0.750
4
1
0.800
8
7
0.533
3
2
0.600
9
9
0.500
2
2
0.500
9
6
0.600
1
4
0.200
3
10
0.231
0
6
0.000

SECTIONAL CHAMPIONS

Ralph Canniff
1968 - 165
 
Rick Armstrong
1974 - 155
STATE CHAMP
Chris Bradley
1978 - 250
 
Raymond Ward
1984 - 167
 
Kent Maslin
1987 - 091
 
Christopher Durdon
1989 - 177
 
Kent Maslin
1990 - 126
 
Michael Ellerson
1990 - 177
 
Edward Maslin
1993 - 098
3rd NYS
Jake Roe
1994 - 138
STATE CHAMP
Brandon Quarella
1998 - 105
STATE CHAMP
Lucas Quarella
1999 - 096
 
Lucas Quarella
2000 - 103
 
Chris Hand
2001 - 130
3rd NYS
Chris Hand
2002 - 135
STATE CHAMP
Chris Hand
2003 - 145
STATE CHAMP
Chris Hand
2004 - 160
STATE CHAMP
Matthew Hand
2005 - 145
 
Anthony Rundell
2006 - 112
 
Donnie Vinson
2007 - 140
2nd NYS
Donnie Vinson
2008 - 145
2nd NYS
Andrew Barnhart
2014 - 195
 
Nathaniel Grubham
2016 - 145
4th NYS
 

 

NYS TOURNAMENT WILDCARDS

Sean Ballard
2012 - 106
 
Sean Ballard
2013 - 120
6th NYS
Jordan Torbitt
2013 - 145
6th NYS
Nathan Grubham
2015 - 145
 
Dylan Dunham
2017 - 182
 
Dylan Dunham
2018 - 220