Season:

Address:

49 Stockton Ave

Walton, NY 13856

Coach:

John Jackson

Jacob Davies

Jon Pecori
Ron Boerner
Mark Lamoreaux

Phone:

(607) 865-4116

Web:

District Website
Track Wrestling

League:

MAC Division II

Directions:

Map

Colors:

Orange/Black

Profile:

Submit Team Profile

Nickname:

Warriors

Interactive::

Submit Schedule

Class/Div:

B-2

 

Submit Roster

Name
Class
W-L
Weight

Barnhart, Scotty

Blincoe, Jordan

Church, Ethan

Copeland, Dustin

Decker, Grant

Escobar, Vinny

Giles, Asa

Howland, Cael

Howland, Tracer

Imperi, Christian

Johnson, Josh

Lambrecht, Ty

Lamoreaux, Nick

MacEntee, Dalton

Merwin, Chandler (2)

Merwin, Cody (2)

Merwin, Nate

Miller, Ethan

Miller, Kaleb

Newton, Danger

Pesout, Skyler

Polomcean, Kolby

Robinson, Caleb (2)

Robinson, Ty

Silcox, Brody

Sillitti, Matt

Smith, Kalean

Stanton, Kaylieb

Vernold, Kaiden

Wood, Bailey (1)

Young, Will

Zwick, Corey

 
Click on wrestler name for individual results
Click on column heading to sort by that column
 
 
Powered by TrackWrestling

Date
Event
Time/Score

12/02

Morrisville-Eaton Duals
@ Morrisville-Eaton

3rd

 

Vernon-Verona-Sherrill

42-43

 

East Syracuse-Minoa

55-30

 

JD-CBA

28-43

 

Cazenovia

46-40

 

Morrisville-Eaton

45-39

12/06

@ Greene

72-12

12/07

COOPERSTOWN

66-18

12/09

Jarvis Wildcat Tournament
@ Athens

12th

12/12

@ Oxford Academy

57-12

12/13

DEPOSIT-HANCOCK

54-17

12/16

CUNEEN DOANE HOLIDAY TOURNAMENT

4th

12/28
12/29

Windsor Christmas Tournament
@ Windsor

10th

01/11

UNATEGO

63-21

01/12
01/13

Eastern States Classic
@ Sullivan County Community College

42

01/18

Section IV D2 Dual Meet Championship
@ Tioga

4th

 

Windsor

39-45

01/19

vs Sherburne-Earlville @ Cornell University

39-44

01/20

Greg Brigham Invitational
@ Minisink Valley

09:00

01/23

vs BGAH @ Walton

39-45

01/25

WINDSOR

33-39

01/27

Owego Round Robin
@ Owego Free Academy

5th

01/30

SIDNEY

45-39

02/03

Section IV Class B Tournament
@ TBA

3rd

02/09
02/10

Section IV Division II Championships
@ Watkins Glen

5th

02/23
02/24

NYSPHSAA Division II Championships
@ Albany Times Union Center

6th

 
Hover over tournament name to see tournament field
Italics indicate a league match
 
 
Powered by TrackWrestling

MAC DIVISION II STANDINGS

Team
Overall
League
9
6
0.600
2
0
1.000
1
7
0.125
1
1
0.500
3
10
0.231
0
2
0.000

SECTIONAL CHAMPIONS

Dick Doig
1966 - 165
 
Don Stanton
1968 - HWT
STATE CHAMP
Harlold Neale
1969 - 180
 
David Fogarty
1985 - 250
 
Christopher Perry
1987 - 138
 
Matthew Smith
1987 - 215
 
Brandon MacNaught
1988 - 112
 
Brandon MacNaught
1989 - 126
 
Brandon MacNaught
1990 - 132
 
Jason Reynolds
1994 - 215
 
C.J. MacNaught
1995 - 091
STATE CHAMP
C.J. MacNaught
1998 - 152
2nd NYS
Chad Scott
1998 - 189
2nd NYS
Zack Backus
2004 - 125
 
Micci Mason
2006 - 119
 
Geoff Rose
2006 - 140
3rd NYS
Richard Fletcher
2007 - 215
 
Richard Fletcher
2008 - 215
 
Martin Cole
2009 - 285
 
Martin Cole
2010 - 285
4th NYS
Dylan Wood
2013 - 113
 
Dylan Wood
2015 - 132
 
Dylan Wood
2016 - 138
3rd NYS
Caleb Robinson
2018 - 120
4th NYS

 

NYS TOURNAMENT WILDCARDS

Cody Reed
2009 - 171
6th NYS
Dylan Wood
2012 - 099
 
Mike Beers
2012 - 182
 
Mike Beers
2013 - 182
 
Logan Robinson
2015 - 120
4th NYS
Caleb Robinson
2016 - 106
5th NYS
Caleb Robinson
2017 - 113
2nd NYS
Cody Merwin
2018 - 099
 
Chandler Merwin
2018 - 113
2nd NYS
Bailey Wood
2018 - 285