Season:

Address:

205 Woodlawn Dr

Vestal, NY 13850

Coach:

Tony Policare

Wally Davis

Dan Gaylord

Phone:

(607) 757-2350

Web:

Team Website
District Website
Track Wrestling

League:

STAC Metro

Directions:

Map

Colors:

Green/Gold

Profile:

Submit Team Profile

Nickname:

Golden Bears

Interactive::

Submit Schedule

Class/Div:

A-1

 

Submit Roster

Name
Class
W-L
Weight

Benedict, Zayne (3)

Callendar, Isaiah

Degroat, Sean (2)

Degroat, Todd (3)

Dingman, Tyler

Favela, Jordan (2)

Kilpatrick, Josh

Kinter, Zach (2)

Kintner, Collin

Mazrui, Ali

Mundell, Cameron.

Obrien, Dan (2)

Osman, Derek (1)

Petticrew, Co-De (4)

Randall, Joshua

Sacco, Peter

Socash, Eli (3)

Sola, Mark (5)

Stewart, Hunter (5)

Tozer, Joshua

Wager, Cole

Wiland, Logan (1)

 
Click on wrestler name for individual results
Click on column heading to sort by that column
 
 
Powered by TrackWrestling
>

Date
Event
Time/Score

11/26

Friends of Section IV Wrestling JV Tournament
@ Chenango Valley

10:00

11/30

CORNING

57-24

12/02
12/03

Mark Stephens Classic
@ Horseheads

4th

 

Warsaw

52-28

 

South Seneca

62-24

 

Newark

54-24

 

Camden

47-36

 

Pearl River

58-28

 

Horseheads

34-40

 

Fulton

25-55

 

Horseheads

72-15

 

Johnson City

66-18

12/06

@ Binghamton

80-6

12/10

Cortland Duals
@ Cortland

2nd

 

Beacon

63-20

 

Cortland

49-29

 

Fulton

33-36

 

Pittsford

46-33

 

Fayetteville-Manlius

60-27

12/13

@ Maine-Endwell

74-12

12/21

ITHACA

80-6

12/28
12/29

Windsor Christmas Tournament
@ Windsor

2nd

01/03

ELMIRA

40-41

01/05

@ Union-Endicott

51-33

01/13
01/14

Eastern States Classic
@ Sullivan County Community College

10:00

01/13
01/14

Mike Watson Invitational
@ Watkins Glen

2nd

01/16

Whitney Point JV Tournament
@ Whitney Point

10:00

01/18

@ Horseheads

06:00

01/20
01/21

STAC Tournament
@ Horseheads

10:00

01/24

OWEGO FREE ACADEMY

06:00

01/27
01/28

SECTION IV DUAL MEET CHAMPIONSHIP

10:00

02/01

SVEC

06:00

02/10
02/11

Section IV Division I Championships
@ Corning

10:00

02/24
02/25

NYSPHSAA Division I Championships
@ Times-Union Center

10:00

 
Hover over tournament name to see tournament field
Italics indicate a league match
 
 
Powered by TrackWrestling
>

STAC METRO STANDINGS

Team
Overall
League
16
4
0.800
3
0
1.000
2
9
0.182
2
1
0.667
3
14
0.176
1
2
0.333
0
11
0.000
0
3
0.000

SECTIONAL CHAMPIONS

Jim Howard
1949 - 112
 
Lacey Jones
1949 - HWT
 
Jim Howard
1950 - 120
 
Bill VanDuzer
1950 - 175
 
George Gabriel
1951 - 103
 
Bob Ward
1951 - 133
 
Chuck Merritt
1952 - 095
 
George Gabriel
1952 - 112
 
Terry Merritt
1953 - 095
 
Bob Valentino
1953 - 103
 
George Gabriel
1953 - 120
 
Jim Potter
1953 - 154
 
Chuck Briggs
1956 - 103
 
Chuck Briggs
1958 - 133
 
Bob Walker
1962 - 120
 
Gary Wilcox
1962 - 133
 
Ron Sullivan
1963 - 165
 
Bill Pendlebury
1966 - HWT
 
Mark Mysnyk
1973 - 098
STATE CHAMP
Mark Mysnyk
1974 - 105
STATE CHAMP
Bill Selsmeyer
1974 - 215
STATE CHAMP
Karl Ehnholt
1975 - 138
 
David LaBonte
1976 - 177
 
Ken Wadsworth
1977 - 112
 
Ken Wadsworth
1978 - 112
 
James Bates
1979 - 250
 
Todd Samual
1982 - 119
 
Daniel Utech
1985 - 167
 
Ronald Pickett
1988 - 250
 
Sean Carden
1989 - 250
 
Todd Schaffer
1990 - 215
 
Todd Schaffer
1991 - 250
 
Bradley Tanton
1995 - 215
4th NYS
Bradley Tanton
1996 - 250
3rd NYS
BJ Titera
1997 - 189
3rd NYS
Philip Davanzo
1998 - 145
2nd NYS
Craig Johnson
2000 - 275
4th NYS
Jeffrey Shaver
2002 - 145
 
Christopher Musser
2004 - 152
4th NYS
Brian Johnson
2005 - 103
 
Christopher Musser
2005 - 152
4th NYS
Nick Wakeman
2007 - 275
 
Joshua Peters
2008 - 189
2nd NYS
Ryan Jumpp
2009 - 285
 
Alex Francik
2010 - 119
 
James Benjamin
2012 - 182
5th NYS
Anthony Osman
2012 - 220
 
James Benjamin
2013 - 182
 
Derek Osman
2014 - 113
 
Derek Osman
2015 - 120
 
Robert Mastronardi
2015 - 152
 
Zayne Benedict
2016 - 106
 
Derek Osman
2016 - 126
 
Maxim Kilmer
2016 - 152
 
  

 

NYS TOURNAMENT WILDCARDS

Ryan Jumpp
2010 - 285
6th NYS
Alex Francik
2013 - 160
6th NYS
  

CHAMPIONSHIP TOURNAMENT MEDALS