Season:

Address:

2641 State Highway 7

Otego NY 13825

Coach:

Mike Hamilton

Phone:

(607) 988-5098

Web:

District Website
Track Wrestling

League:

MAC Division I

Directions:

Map

Colors:

Green/White

Profile:

Submit Team Profile

Nickname:

Spartans

Interactive::

Submit Schedule

Class/Div:

C-2

 

Submit Roster

Name
Class
W-L
Weight

Barnhardt, Derek

Berge, Seth

Blanco, Kyler

Cole, Noah

Cole, Samuel

Frailey, Gabe

Gloeckler, Trenton (3)

Liddle, Wyatt

Meade, Josh

Peterson, James (5)

Speenburgh, Hunter

Stanton, Dane

Stanton, Jerome

Thayer, Jarrett

Thayer, Tyler

Winchester, Trevor

 
Click on wrestler name for individual results
Click on column heading to sort by that column
 
 
Powered by TrackWrestling
>

Date
Event
Time/Score

12/02

Bulldog Invitational
@ Berne-Knox-Westerlo

5th

12/06

@ Sherburne-Earlville

33-46

12/16

Lewis Johnson Memorial Duals
@ Ravena-Coeymans-Selkirk

5th

 

Bethlehem

49-12

 

Chester

48-24

 

Saugerties

43-42

 

Ravena-Coeymans-Selkirk

21-54

 

Brewster

48-27

12/30

Patriot Duals
@ Binghamton

2nd

 

Vestal

22-60

 

Binghamton

47-26

 

Watkins Glen

63-6

 

Odessa Montour

48-36

 

Whitney Point

45-27

01/03

DEPOSIT-HANCOCK

51-34

01/03

MOUNT MARKHAM

48-33

01/05
01/06

Ross Kordell Rotary Tournament
@ Oneonta

7th

01/09

BGAH

22-51

01/11

@ Walton-Delhi

21-63

01/13

DAN WICKHAM CLASSIC

4th

01/18

OXFORD ACADEMY

45-27

01/20

Mustang Duals
@ Mount Markham

9th

 

New Hartford

27-39

 

Lowville

36-42

 

Mount Markham

33-48

 

South Lewis

33-42

01/23

GREENE

36-29

01/24

OXFORD ACADEMY

45-27

01/24

@ Sidney

39-28

02/03

Section IV Class C Tournament
@ Whitney Point

9th

02/09
02/10

Section IV Division II Championships
@ Watkins Glen

19th

02/23
02/24

NYSPHSAA Division II Championships
@ Albany Times Union Center

10:00

 
Hover over tournament name to see tournament field
Italics indicate a league match
 
 
Powered by TrackWrestling
>

MAC DIVISION I STANDINGS

Team
Overall
League
15
1
0.938
3
0
1.000
14
9
0.609
2
1
0.667
4
5
0.444
1
2
0.333
5
9
0.357
0
3
0.000

SECTIONAL CHAMPIONS

Tim DeMulder
1971 - 119
 
Tim DeMulder
1972 - 112
 
William Decker
1979 - 091
5th NYS
Daniel Peterson
1981 - 138
 
Daniel Peterson
1982 - 138
 
Donald Peterson
1982 - 155
3rd NYS
Daniel Peterson
1983 - 145
 
Donald Peterson
1983 - 167
2nd NYS
Steve Hall
1983 - 250
3rd NYS
Burt Bullis
1986 - 119
5th NYS
Burt Bullis
1987 - 119
3rd NYS
Nick Muzashvili
1995 - 177
STATE CHAMP
Steve Decker
2000 - 189
 
Eric Decker
2001 - 103
 
Jacob Fairbairn
2001 - 135
 
Eric Decker
2002 - 125
5th NYS
Daniel Fairbairn
2003 - 171
5th NYS
Trevor Franklin
2004 - 096
STATE CHAMP
John Leech
2004 - 130
STATE CHAMP
Daniel Fairbairn
2004 - 171
2nd NYS
Andrew Ruff
2004 - 275
3rd NYS
Trevor Franklin
2005 - 112
3rd NYS
David Cappadonia
2005 - 140
 
Andrew Sherwood
2005 - 171
STATE CHAMP
Trevor Franklin
2006 - 125
 
Shayne Wilcox
2006 - 130
 
Scott Fuller
2006 - 160
6th NYS
Greg DuVall
2007 - 103
 
Cody Dill
2007 - 103
3rd NYS
Tyler Peet
2008 - 119
 
Tyler Peet
2009 - 135
 
Ryan Marszal
2013 - 182
5th NYS
Ryan Marszal
2014 - 170
2nd NYS
Austin Ryan
2015 - 126
 
Ryan Marszal
2015 - 182
3rd NYS
Riley Hanrahan
2015 - 195
 
Garyn Huntley
2017 - 220
 
Jacob Morrison
2017 - 285
2nd NYS
  

 

NYS TOURNAMENT WILDCARDS

Cody Dill
2008 - 112
 
T.J. Brownell
2008 - 160
 
Tyler Peet
2010 - 140
STATE CHAMP
Austin Ryan
2012 - 120
 
Codie Nichols
2013 - 145
 
Kevin Thayer
2013 - 152
STATE CHAMP
Leland Slawson
2013 - 160
 
 

CHAMPIONSHIP TOURNAMENT MEDALS