Season:

Address:

4238 State Hwy 8

New Berlin, NY 13411

Coach:

Ben Mumbulo

Phone:

(607) 847-7500

Web:

District Website
Track Wrestling

League:

MAC Division I

Directions:

Map

Colors:

Purple/Gold/Black

Profile:

Submit Team Profile

Nickname:

Storm

Interactive::

Submit Schedule

Class/Div:

D-2

 

Submit Roster

 

The Storm are wrestling with the
Unatego Spartans for the 2017-18 season.

 

Name
Class
W-L
Weight

Barnhardt, Derek

Berge, Seth

Blanco, Kyler

Cole, Noah

Cole, Samuel

Frailey, Gabe

Gloeckler, Trenton (3)

Liddle, Wyatt

Meade, Josh

Peterson, James (5)

Speenburgh, Hunter

Stanton, Dane

Stanton, Jerome

Thayer, Jarrett

Thayer, Tyler

Winchester, Trevor

 
Click on wrestler name for individual results
Click on column heading to sort by that column
 
 
Powered by TrackWrestling
>

Date
Event
Time/Score

12/02

Bulldog Invitational
@ Berne-Knox-Westerlo

5th

12/06

@ Sherburne-Earlville

33-46

12/16

Lewis Johnson Memorial Duals
@ Ravena-Coeymans-Selkirk

5th

 

Bethlehem

49-12

 

Chester

48-24

 

Saugerties

43-42

 

Ravena-Coeymans-Selkirk

21-54

 

Brewster

48-27

12/30

Patriot Duals
@ Binghamton

2nd

 

Vestal

22-60

 

Binghamton

47-26

 

Watkins Glen

63-6

 

Odessa Montour

48-36

 

Whitney Point

45-27

01/03

DEPOSIT-HANCOCK

51-34

01/03

MOUNT MARKHAM

48-33

01/05
01/06

Ross Kordell Rotary Tournament
@ Oneonta

7th

01/09

BGAH

22-51

01/11

@ Walton-Delhi

21-63

01/13

DAN WICKHAM CLASSIC

4th

01/18

OXFORD ACADEMY

45-27

01/20

Mustang Duals
@ Mount Markham

9th

 

New Hartford

27-39

 

Lowville

36-42

 

Mount Markham

33-48

 

South Lewis

33-42

01/23

GREENE

36-29

01/24

OXFORD ACADEMY

45-27

01/24

@ Sidney

39-28

02/03

Section IV Class C Tournament
@ Whitney Point

9th

02/09
02/10

Section IV Division II Championships
@ Watkins Glen

19th

02/23
02/24

NYSPHSAA Division II Championships
@ Albany Times Union Center

10:00

 
Hover over tournament name to see tournament field
Italics indicate a league match
 
 
Powered by TrackWrestling
>
;

SECTIONAL CHAMPIONS

Trevor Franklin
2004 - 096
STATE CHAMP
Trevor Franklin
2005 - 112
3rd NYS
David Cappadonia
2005 - 140
 
Trevor Franklin
2006 - 125
 
Shayne Wilcox
2006 - 130
 
Scott Fuller
2006 - 160
6th NYS
Greg DuVall
2007 - 103
 
Tyler Peet
2008 - 119
 
Tyler Peet
2009 - 135
 
   

 

NYS TOURNAMENT WILDCARDS

T.J. Brownell
2008 - 160
 
Tyler Peet
2010 - 140
STATE CHAMP