Season:

Address:

300 College Ave

Odessa, NY 14869

Coach:

Bill Lindsley

Daniel Batchelder

Phone:

(607) 594-3341

Web:

District Website
Track Wrestling

League:

IAC Division II

Directions:

Map

Colors:

Maroon/White

Profile:

Submit Team Profile

Nickname:

Indians

Interactive::

Submit Schedule

Class/Div:

B-2

 

Submit Roster

Name
Class
W-L
Weight

Beckley, Joshua

Bradshaw, Emma

Bravo, Josh

Burnham, Kadin

Cron, Jacob

Fedele, Aaron

Haag, Colin

Harrington, Tristian

Hartford, Andrew

Holley, Hunter

Houseknecht, Dylan (3)

Johnson, Deshawn

Lynch, Josiah

Mathews, Ben

Poust, Tyler

Rumpff, Thomas

Smith, Jaden

Wade, Dawson

Williams, Damon

 
Click on wrestler name for individual results
Click on column heading to sort by that column
 

Date
Event
Time/Score

12/07
12/08

Arkport Holiday Duals
@ Arkport

11th

 

Alfred-Almond

37-36

 

Arkport

30-54

 

Avon

30-44

 

Bath-Haverling

30-39

 

Caledonia Mumford

30-51

 

Dansville

30-54

 

Dundee

42-18

 

East Rochester

33-42

 

Wellsville

24-42

12/12

@ Moravia

35-36

12/19

GROTON

30-48

12/29

Mark Cody Duals
@ Binghamton

3rd

 

Binghamton

36-24

 

Sidney

15-70

 

Whitney Point

31-30

 

Unatego

42-29

 

Vestal

18-65

01/03

@ Dryden

21-54

01/05

ODESSA MONTOUR DUALS

1st

 

Thomas A Edison

34-30

 

Cortland

36-18

 

Dundee

48-18

 

Whitney Point

30-28

01/08

CHENANGO VALLEY

42-43

01/09

@ Thomas A Edison

40-30

01/11

Bradshaw Invitational
@ Canandaigua

18th

01/17

MARATHON

30-21

01/26

IAC Championships
@ Waverly

8th

01/29

@ Horseheads

15-69

02/02

Section IV Division II Qualifier A
@ Owego Free Academy

9th

02/08
02/09

Section IV Division II Championships
@ Windsor

17th

02/22
02/23

NYSPHSAA Division II Championships
@ Albany Times Union Center

09:00

 
Hover over tournament name to see tournament field
Italics indicate a league match
 
 
Powered by TrackWrestling

IAC DIVISION II STANDINGS

Team
Overall
League
12
6
0.667
3
0
1.000
7
9
0.438
3
1
0.750
11
14
0.440
2
2
0.500
2
8
0.200
1
2
0.333
2
12
0.143
0
4
0.000
0
0
0.000
0
0
0.000
0
6
0.000
0
0
0.000

SECTIONAL CHAMPIONS

James Hunter
1982 - 177
 
Troy Monks
1983 - 091
 
Troy Monks
1984 - 098
 
Troy Monks
1985 - 098
 
Matthew Marciniak
1989 - 145
5th NYS
Matthew Marciniak
1990 - 155
3rd NYS
Michael Elliott
1991 - 126
 
Matthew Marciniak
1991 - 155
STATE CHAMP
Michael Elliott
1992 - 138
3rd NYS
Michael Elliott
1993 - 145
4th NYS
Joseph Rorick
2014 - 120
 
Brandon Gould
2016 - 132
3rd NYS
Ian Chedzoy
2016 - 182
2nd NYS
Dylan Houseknecht
2019 - 285
 
  

 

NYS TOURNAMENT WILDCARDS

Adam Hughey
2012 - 170
 
Joe Rorick
2013 - 106
 
Brandon Gould
2014 - 113
 
Ian Chedzoy
2014 - 182
 
Joe Rorick
2015 - 120
 
Brandon Gould
2015 - 126
4th NYS
Josh Burge
2015 - 170
 
Ian Chedzoy
2015 - 182
 

 

WRESTLING HALL OF FAME

Troy Monks
Class of 2016