Season:

Address:

300 Ridge Road

Lansing, NY 14882

Coach:

Jake Arnone

John Kotmel

Colin Geer

Phone:

(607) 533- 3020

Web:

District Website
Track Wrestling

League:

IAC Division II

Directions:

Map

Colors:

Blue/Gold

Profile:

Submit Team Profile

Nickname:

Bobcats

Interactive::

Submit Schedule

Class/Div:

C-2

 

Submit Roster

Name
Class
W-L
Weight

Bashta, Nick

Downing, Garrett

Eastman, Bryce

Hoskey, Garret

Koll, Daniel (1)

Obinski, Hunter

Stevens, Gabe

Whiting, Jason

 
Click on wrestler name for individual results
Click on column heading to sort by that column
 
 
Powered by TrackWrestling

Date
Event
Time/Score

11/29

@ Moravia

22-39

12/01
12/02

Mark Stephens Classic
@ Horseheads

7th

 

South Seneca

21-48

 

Johnson City

6-54

 

Camden

12-72

 

Newark

42-18

 

Horseheads

3-76

 

Waverly

24-33

 

Corning

18-45

12/07

GROTON

12-38

12/07

WATKINS GLEN

24-18

12/09

Elmira Christmas Tournament
@ Elmira

10th

12/16

Towanda Dandy Duals
@ Towanda

10:00

12/29
12/30

Spc Kenneth Haines Memorial Tournament
@ Fulton

35th

01/10

@ Thomas A Edison

13-42

01/12
01/13

Robert Bradshaw Tournament
@ Canandaigua

8th

01/12
01/13

Mike Watson Invitational
@ Watkins Glen

15th

01/17

MARATHON

15-42

01/20

IAC Championships
@ Newark Valley

13th

01/24

CHENANGO VALLEY

6-61

01/27

Central Square Duals
@ Central Square

4th

 

Whitesboro

0-81

 

Fayetteville-Manlius

0-63

 

Central Square

6-78

01/31

ODESSA MONTOUR

6-45

01/31

TIOGA

15-54

02/03

Section IV Class C Tournament
@ Whitney Point

13th

02/09
02/10

Section IV Division II Championships
@ Watkins Glen

16th

02/23
02/24

NYSPHSAA Division II Championships
@ Albany Times Union Center

96

 
Hover over tournament name to see tournament field
Italics indicate a league match
 
 
Powered by TrackWrestling

IAC DIVISION II STANDINGS

Team
Overall
League
13
14
0.481
6
0
1.000
5
2
0.714
5
2
0.714
6
11
0.353
4
2
0.667
5
13
0.278
3
3
0.500
2
12
0.143
2
3
0.400
2
16
0.111
1
5
0.167
0
11
0.000
0
6
0.000

SECTIONAL CHAMPIONS

Richard Smith
1985 - 215
 
Anthony Bower
2002 - 189
 
Jason Hilliard
2005 - 140
3rd NYS
Kyle Dake
2006 - 096
3rd NYS
Kyle Dake
2007 - 112
STATE CHAMP
Jon Glennon
2007 - 140
4th NYS
Kyle Dake
2008 - 130
2nd NYS
Corey Dake
2009 - 096
4th NYS
Kyle Dake
2009 - 140
STATE CHAMP
Corey Dake
2010 - 112
4th NYS
Ryan Todd
2010 - 189
2nd NYS
William Koll
2011 - 103
STATE CHAMP
Corey Dake
2011 - 119
6th NYS
Ryan Todd
2011 - 189
2nd NYS
William Koll
2012 - 113
3rd NYS
Connor Lapresi
2012 - 132
STATE CHAMP
Ryan Todd
2012 - 195
5th NYS
William Koll
2013 - 126
STATE CHAMP
Connor Lapresi
2013 - 138
2nd NYS
William Koll
2014 - 132
STATE CHAMP
Jimmy Overhiser
2015 - 120
STATE CHAMP
Daniel Koll
2017 - 126
 
Daniel Koll
2018 - 132
 
 

 

NYS TOURNAMENT WILDCARDS

Jon Glennon
2009 - 189
5th NYS
Jon Glennon
2010 - 171
3rd NYS
Corey Dake
2012 - 126
3rd NYS
Greg Lee
2015 - 145
 

CHAMPIONSHIP TOURNAMENT MEDALS