Season:

Address:

401 Fletcher St

Horseheads, NY 14845

Coach:

Brett Owen

Troy Monks

Phone:

(607) 795-2500

Web:

District Website
Track Wrestling

League:

STAC Division 1

Directions:

Map

Colors:

Blue/White

Profile:

Submit Team Profile

Nickname:

Blue Raiders

Interactive::

Submit Schedule

Class/Div:

A-1

 

Submit Roster

Name
Class
W-L
Weight

Audinwood, Latimer

Bush, Nickolai

Clarke, Ryan

Dale, Tommy

Ellsworth, Mark

Evans, Zachary

Fidurko, Ryan

Houper, Calum

Jacobs, Rudin

Johnston, Gannon

King, Owen

Levey, Zach

Lewis, Kyle

Massengale, Benjamin

Massengale, Jack

Massengale, Ryan

Mckibbin, Nicholas

Menard, Louie

Menard, Serfino

O'Connell, Jarrett

Owen, Cael

Park, Jaewan

Scibek, Jacob

Starr, Noah

Storch, Jesse

Walker, Allan

Wilson, Ethan

Wood, Hunter

Woodworth, Devin

 
Click on wrestler name for individual results
Click on column heading to sort by that column
 

Date
Event
Time/Score

11/24

Friends of Section IV JV Tournament
@ Union-Endicott

09:00

11/30
12/01

MARK STEPHENS CLASSIC

2nd

 

Johnson City

72-12

 

Middletown

33-51

 

Gouverneur

42-40

 

Wayne

55-12

 

Waverly

72-18

 

Chenango Valley

78-12

 

Fulton

27-51

12/08

Penfield-Hunter Holiday Tournament
@ Penfield

2nd

12/12

ELMIRA

07:00

12/18

WYALUSING

05:30

12/19

BINGHAMTON

07:00

12/22

CHENANGO FORKS

12:00pm

12/27
12/28

Windsor Christmas Tournament
@ Windsor

10:00

01/03

@ Ithaca

07:00

01/05

Line Mountain Duals
@ Line Mountain

09:00

01/09

@ Corning

07:00

01/10

@ Windsor

06:00

01/11

Bradshaw Invitational
@ Canandaigua

10:00

01/18
01/19

STAC Championship
@ Johnson City

10:00

01/21

Whitney Point JV Tournament
@ Whitney Point

10:00

01/24

@ Windsor

06:00

01/29

ODESSA MONTOUR

06:00

02/09

Section IV Division I Championships
@ Union-Endicott

10:00

02/22
02/23

NYSPHSAA Division I Championships
@ Albany Times Union Center

09:00

 
Hover over tournament name to see tournament field
Italics indicate a league match
 
 
Powered by TrackWrestling

STAC DIVISION 1 STANDINGS

Team
Overall
League
1
0
1.000
1
0
1.000
1
9
0.100
1
0
1.000
5
2
0.714
0
0
0.000
0
1
0.000
0
1
0.000
0
1
0.000
0
1
0.000

SECTIONAL CHAMPIONS

Dan Cole
1953 - 138
 
Dan Cole
1954 - 145
 
Ron Schron
1954 - 154
 
Ron Schron
1955 - 154
 
Carl Blowers
1957 - 175
 
Phil Rundell
1961 - 103
 
Dan Thompson
1963 - 103
 
Dale Smith
1963 - 138
 
Ken Haynes
1965 - 165
STATE CHAMP
John Pelchy
1979 - 177
 
Jeff Pelchy
1981 - 145
 
Douglas Roemer
1986 - 138
 
Martin Sullivan
1986 - 145
 
Douglas Roemer
1987 - 145
STATE CHAMP
Shane Lese
1990 - 112
 
Richard Webster
1999 - 135
 
Craig Storch
2004 - 096
 
Joshua Johns
2004 - 215
4th NYS
Kyle Morenus
2005 - 215
 
Brant Page
2009 - 119
 
Brant Page
2010 - 125
 
Brant Page
2011 - 130
 
Daniel Manganaro
2011 - 171
 
Devin Woodworth
2016 - 099
 
Jacob Scibek
2016 - 113
 
Chris Eames
2016 - 170
 
Tim McCarthy
2017 - 106
 
Devin Woodworth
2017 - 113
 
Wesley Woodworth
2017 - 120
 
Chris Eames
2017 - 170
 
LaDarron Tutten
2017 - 195
 
Devin Woodworth
2018 - 120
4th NYS
Jacob Scibek
2018 - 132
 
Jesse Johnson
2018 - 160
 
Chris Eames
2018 - 170
5th NYS
 

CHAMPIONSHIP TOURNAMENT MEDALS