Season:

Address:

400 Peru Rd

Groton, NY 13073

Coach:

Greg Rotunda

Phone:

(607) 898-5301

Web:

District Website
Track Wrestling

League:

IAC Division II

Directions:

Map

Colors:

Red/White

Profile:

Submit Team Profile

Nickname:

Indians

Interactive::

Submit Schedule

Class/Div:

C-2

 

Submit Roster

Name
Class
W-L
Weight

Brown, Andrew

Chrismer, Brock

Farrell, Hart

Gombas, Kyle

Gombas, Matt (5)

Howell, Jaden

Karschner, Tanner

Krause, Kole

Kuhn, Marissa

Lockwood, Reese (3)

Martin, Dione (5)

Neff, Brystal

Ostrander, Lane

Radley, Nick

Rotunda, Anthony

Searls, Cameron

Shoemaker, Daimon

Simeons, Christian

Sirvent, Hart

Smith, Shane

Willard, Kyle

 
Click on wrestler name for individual results
Click on column heading to sort by that column
 
 
Powered by TrackWrestling
>

Date
Event
Time/Score

12/02
12/03

Clyde Cole Invitational Tournament
@ Oxford

10th

12/07

MARATHON

30-44

12/07

LANSING

42-27

12/10

Moravia Duals
@ Moravia

4th

 

Ellenville

47-27

 

Dryden

9-75

 

Moravia

28-42

 

Lyons

36-24

 

Auburn

21-49

12/17

SARA B. ALLEN DUALS

2nd

 

Marathon

33-31

 

Lansing

45-15

 

Cazenovia

30-45

12/20

@ Odessa Montour

36-44

01/07

Odessa-Montour Duals
@ Odessa Montour

4th

 

Dryden

29-49

 

Tioga

26-60

 

Whitney Point

51-24

 

Thomas A Edison

54-24

 

Odessa Montour

36-48

01/11

@ Thomas A Edison

48-30

01/14

Cazenovia Invitational
@ Cazenovia

15th

01/14

Cazenovia JV Round Robin
@ Cazenovia

10:00

01/18

@ Moravia

48-21

01/21

IAC League Tournament
@ Whitney Point

6th

01/28

HOMER

25-45

02/01

@ Dryden

19-51

02/02

OXFORD

54-23

02/04

Section IV Class D Tournament
@ Unatego

2nd

02/11

Section IV Division II Championships
@ Watkins Glen

13th

02/24
02/25

NYSPHSAA Division II Championships
@ Times-Union Center

10:00

 
Hover over tournament name to see tournament field
Italics indicate a league match
 
 
Powered by TrackWrestling
>

IAC DIVISION II STANDINGS

Team
Overall
League
21
9
0.700
5
0
1.000
6
5
0.545
4
1
0.800
9
11
0.450
3
2
0.600
5
8
0.385
1
4
0.200
1
13
0.071
1
4
0.200
1
17
0.056
1
4
0.200

SECTIONAL CHAMPIONS

Ray Senecal
1964 - 133
 
Tom Lansdowne
1965 - 103
 
Ray Senecal
1965 - 127
 
Marty Conner
1979 - 145
 
Darren Ostrander
2015 - 138