Season:

Address:

221 Chenango Brdg Rd

Binghamton, NY 13901

Coach:

Greg Lehr

Ron Riquier

Joe Greene

Phone:

(607) 762-6800

Web:

District Website
Track Wrestling

League:

STAC Division 3

Directions:

Map

Colors:

Red/Gray

Profile:

Submit Team Profile

Nickname:

Warriors

Interactive::

Submit Schedule

Class/Div:

B-2

 

Submit Roster

Name
Class
W-L
Weight

Aylward, Nathan

Champion, Joshua

Champion, Richard

Cortright, Trevor

Emm, Jacob

Follette, Shane

Grubbham, Anthony

Holt, Anthony

Hope, Brady

Lehr, Nathan

Napoli, Dominic

Richards-Follette, Elton

Skogfeldt, Devin

Volpe, Colsten

 
Click on wrestler name for individual results
Click on column heading to sort by that column
 

Date
Event
Time/Score

11/24

Friends of Section IV JV Tournament
@ Union-Endicott

09:00

11/30
12/01

Mark Stephens Classic
@ Horseheads

5th

 

Waverly

64-24

 

Wayne

40-39

 

Middletown

24-60

 

Gouverneur

12-65

 

Fulton

15-72

 

Horseheads

12-78

 

Johnson City

48-24

12/05

GREENE-OXFORD

40-24

12/07
12/08

MATT FEDISH MEMORIAL DUAL TOURNAMENT

6th

 

Susquehanna Valley

39-30

 

Groton

42-43

 

Cicero-North Syracuse

25-54

 

Binghamton

51-24

 

Maine-Endwell

43-42

 

Walton-Delhi

27-51

 

Oneonta

28-54

 

Dryden

18-48

 

Cooperstown

40-24

12/12

@ Norwich

07:00

12/15

Phoenix Round Robin
@ Phoenix

10:00

12/19

WINDSOR

07:00

12/20

@ Amsterdam

06:00

12/22

Walton JV Tournament
@ Walton-Delhi

09:00

01/04
01/05

Ross Kordell Rotory Tournament
@ Oneonta

10:00

01/08

@ Odessa Montour

06:30

01/09

@ Chenango Forks

06:00

01/12

Greg Partridge Memorial Duals
@ Corning

09:00

01/16

ITHACA

06:00

01/18
01/19

STAC Championship
@ Johnson City

10:00

01/23

UNION-ENDICOTT

06:00

02/02

Section IV Class B Tournament
@ Whitney Point

10:00

02/08
02/09

Section IV Division II Championships
@ Windsor

10:00

02/22
02/23

NYSPHSAA Division II Championships
@ Albany Times Union Center

09:00

 
Hover over tournament name to see tournament field
Italics indicate a league match
 
 
Powered by TrackWrestling

STAC DIVISION 3 STANDINGS

Team
Overall
League
6
0
1.000
1
0
1.000
1
0
1.000
1
0
1.000
7
3
0.700
0
1
0.000
4
4
0.500
0
1
0.000
8
9
0.471
0
0
0.000
2
8
0.200
0
0
0.000

SECTIONAL CHAMPIONS

Norm Donahue
1964 - 095
 
Michael Palmieri
1997 - 135
 
Scott Dayton
2004 - 096
5th NYS
Scott Dayton
2005 - 103
4th NYS
Scott Dayton
2006 - 112
 
Tony Scarsella
2007 - 275
 
Adam Greene
2011 - 130
 
Conor Kleitz
2011 - 145
5th NYS
Adam Greene
2012 - 138
5th NYS
Kyle Halliday
2012 - 145
 
Kyle Halliday
2013 - 152
 
Caleb Wiggins
2015 - 106
 

 

NYS TOURNAMENT WILDCARDS

Billy Dayton
2008 - 135
 
Adam Greene
2009 - 125
 
Nick Troutman
2009 - 140
 
Adam Greene
2010 - 125
 
Nick Troutman
2010 - 152
 
Dustin Greene
2011 - 135
 
Dustin Greene
2012 - 126
 
Caleb Wiggins
2016 - 120
 
Caleb Wiggins
2017 - 120
 
   

CHAMPIONSHIP TOURNAMENT MEDALS