2018-19 SECTION IV DIVISION II CHAMPIONSHIPS
February 8, 2019 @ Windsor

TEAM SCORES

1
Tioga
218.0
2
Windsor
162.5
3
Norwich
158.5
4
BGAH
140.5
5
Walton-Delaware Academy
111.0
6
Owego Free Academy
106.5
7
SVEC
86.5
8
Chenango Valley
74.0
9
Newark Valley
72.0
10
Oneonta
69.0
11
Waverly
68.0
12
Greene-Oxford
59.0
 
Dryden
59.0
14
Susquehanna Valley
56.5
15
Groton
50.0
 
Sidney
50.0
17
Odessa Montour
48.0
18
Whitney Point
43.5
19
Maine-Endwell
30.5
20
Unatego
29.0
 
Thomas A Edison
29.0
22
Moravia
26.0
23
Deposit-Hancock
22.0
24
Marathon
7.0
25
Southern Cayuga
3.0

 

BRACKETS

 

CHAMPIONSHIP FINALS

099 Joey Florence (BGAH) dec Gianni Silvestri (Tioga) 2-0
106 Dante Geislinger (Norwich) maj dec Troy Hayes (Windsor) 11-2
113 Cody Merwin (Walton-Delaware Academy) dec Kyle Willard (Groton) 8-4 SV
120 Caleb Robinson (Walton-Delaware Academy) pin Nicholas Glanville (Norwich) 3:11
126 Chandler Merwin (Walton-Delaware Academy) pin Mike McDaniels (Windsor) 1:09
132 Brady Worthing (Tioga) dec Parker Sexton (SVEC) 8-5
138 Brody Oleksak (BGAH) dec John Worthing (Tioga) 3-0 TB-2
145 Austin Lamb (Tioga) pin Ethan Stotler (Waverly) 1:08
152 Mikey Squires (Norwich) dec Reese Lockwood (Groton) 6-2
160 Shane Hoover (BGAH) dec Brady Hope (Chenango Valley) 7-1
170 Cameron Bundy (Owego Free Academy) dec Austin Eggleston (BGAH) 9-2
182 Mitchell Knapp (Susquehanna Valley) pin Mark Mullen (SVEC) 3:24
195 Dell Davis (SVEC) pin Noah Kennedy (Greene-Oxford) 3:49
220 Richard Serafin (Oneonta) pin Collin Bidwell (Windsor) :44
285 Dylan Houseknecht (Odessa-Montour) pin Trentyn Rupert (Newark Valley) 5:41

SEMI-FINALS

099 Joey Florence (BGAH) pin Matt Laubach (Owego Free Academy) 1:08
  Gianni Silvestri (Tioga) dec Caden Bellis (Tioga) 4-2
106 Dante Geislinger (Norwich) pin Jose Bivar (BGAH) 1:00
  Troy Hayes (Windsor) pin Owen Marcin (Greene-Oxford) 3:03
113 Cody Merwin (Walton-Delaware Academy) maj dec Mason Welch (Tioga) 13-2
  Kyle Willard (Groton) dec Andrew Brown (Norwich) 1-0
120 Nicholas Glanville (Norwich) pin Payton Bennett (Maine-Endwell) :31
  Caleb Robinson (Walton-Delaware Academy) pin Garrett Skeens (Waverly) 1:43
126 Chandler Merwin (Walton-Delaware Academy) pin Avery Middendorf (Owego Free Academy) 1:27
  Mike McDaniels (Windsor) dec David MacWhinnie (Tioga) 5-4
132 Brady Worthing (Tioga) maj dec Samuel Dow (Dryden) 12-2
  Parker Sexton (SVEC) dec Zach Harrington (Sidney) 9-6
138 John Worthing (Tioga) pin Nathan Lehr (Chenango Valley) 2:29
  Brody Oleksak (BGAH) maj dec Dylan Wilmot (Windsor) 13-0
145 Ethan Stotler (Waverly) pin Langdon Sibley (Windsor) 1:14
  Austin Lamb (Tioga) pin Matthew McKewin-Bates (Dryden) 3:14
152 Mikey Squires (Norwich) pin Tony Giovagnoli (Oneonta) 4:47
  Reese Lockwood (Groton) dec Emmett Wood (Tioga) 6-2
160 Shane Hoover (BGAH) pin Cameron Carrier (Newark Valley) 5:13
  Brady Hope (Chenango Valley) dec Gabriel Monroe (Windsor) 3-2
170 Cameron Bundy (Owego Free Academy) dec Nathan Aylward (Chenango Valley) 5-3
  Austin Eggleston (BGAH) pin Joe Shoemaker (Moravia) :33
182 Mitchell Knapp (Susquehanna Valley) maj dec Kaiden Vernold (Walton-Delaware Academy) 8-0
  Mark Mullen (SVEC) maj dec Roman Jellick (Maine-Endwell) 13-5
195 Noah Kennedy (Greene-Oxford) pin Tyler Benjamin (Owego Free Academy) 2:48
  Dell Davis (SVEC) dec Trevor Frable (Susquehanna Valley) 7-5
220 Richard Serafin (Oneonta) maj dec Joey Woodmansee (Newark Valley) 9-0
  Collin Bidwell (Windsor) dec Carter Stone (Whitney Point) 5-3
285 Trentyn Rupert (Newark Valley) dec Stephen Taylor (Tioga) 5-3
  Dylan Houseknecht (Odessa-Montour) pin Tyler Rice (Norwich) 3:02

CONSOLATION FINALS

099 Matt Laubach (Owego Free Academy) dec Caden Bellis (Tioga) 6-5
106 Owen Marcin (Greene-Oxford) dec Jose Bivar (BGAH) 6-4
113 Mason Welch (Tioga) dec Andrew Brown (Norwich) 4-3
120 Garrett Skeens (Waverly) maj dec Ryan Kennedy (Windsor) 11-2
126 David MacWhinnie (Tioga) pin Avery Middendorf (Owego Free Academy) 2:08
132 Zach Harrington (Sidney) dec Andrew Laubach (Owego Free Academy) 5-0
138 Nathan Lehr (Chenango Valley) dec Robert Brotherton (Dryden) 6-5
145 Matthew McKewin-Bates (Dryden) maj dec Langdon Sibley (Windsor) 12-0
152 Emmett Wood (Tioga) dec Tony Giovagnoli (Oneonta) 5-2
160 Zach Warner (Tioga) pin Cameron Carrier (Newark Valley) 4:59
170 Joe Shoemaker (Moravia) pin Nathan Aylward (Chenango Valley) 2:44
182 Brandon Butler (Windsor) maj dec James Bundy (Owego Free Academy) 13-2
195 Trevor Frable (Susquehanna Valley) pin Tyler Benjamin (Owego Free Academy) 1:59
220 Carter Stone (Whitney Point) dec Joey Woodmansee (Newark Valley) 2-1
285 Stephen Taylor (Tioga) dec Tyler Rice (Norwich) 1-0

FIFTH PLACE FINALS

099 Kaden Wakefield (Greene-Oxford) dec Marshall Morris (Norwich) 4-2
106 Dominic Napoli (Chenango Valley) maj dec Tiana Savino (Sidney) 12-1
113 Mason Edwards (Norwich) dec Josh Meade (Unatego) 6-2
120 Payton Bennett (Maine-Endwell) pin Justin Hopkins (Tioga) 2:34
126 Brady Smith (Greene-Oxford) pin Brennan Roe (Whitney Point) :20
132 Samuel Dow (Dryden) pin Deekon Flint (Windsor) 2:03
138 Tyler Lewis (Thomas A Edison) fft Dylan Wilmot (Windsor)
145 David Gannon (Sidney) dec Colin Haag (Odessa-Montour) 6-1
152 Hayden Lewis (BGAH) fft Reed Scott (Sidney)
160 Dakota Powers (Norwich) fft Gabriel Monroe (Windsor)
170 David Flora (Windsor) dec Scotty Barnhart (Walton-Delaware Academy) 2-1
182 Roman Jellick (Maine-Endwell) dec Kaiden Vernold (Walton-Delaware Academy) 3-2
195 Josh Duke (Newark Valley) pin Brandon Snyder (Thomas A Edison) 3:16
220 Josh Bravo (Odessa-Montour) pin Evan Kenyon (Deposit-Hancock) 1:57
285 Jerimiah Morris (Oneonta) pin Jacob Marshall (Unatego) 3:49

QUARTER-FINALS

099 Joey Florence (BGAH) pin Trevor Cortright (Chenango Valley) 5:26
  Matt Laubach (Owego Free Academy) dec Max Morris (Norwich) 6-3
  Gianni Silvestri (Tioga) dec Nick Swartz (Windsor) 6-0
  Caden Bellis (Tioga) dec Kaden Wakefield (Greene-Oxford) 4-0
106 Troy Hayes (Windsor) pin Tiana Savino (Sidney) :55
  Owen Marcin (Greene-Oxford) dec Brock Mattice (Walton-Delaware Academy) 13-8
  Jose Bivar (BGAH) dec Dominic Napoli (Chenango Valley) 3-0
  Dante Geislinger (Norwich) pin Breana Hatch (Moravia) :08
113 Cody Merwin (Walton-Delaware Academy) pin Mason Edwards (Norwich) 3:48
  Mason Welch (Tioga) dec Dylan Decker (BGAH) 7-0
  Andrew Brown (Norwich) dec Nate Merwin (Walton-Delaware Academy) 7-2
  Kyle Willard (Groton) maj dec Ousmane Duncanson (SVEC) 10-2
120 Nicholas Glanville (Norwich) pin Justin Hopkins (Tioga) 1:35
  Payton Bennett (Maine-Endwell) dec Aiden Rosa (Whitney Point) 6-3
  Garrett Skeens (Waverly) pin Ryan Kennedy (Windsor) 1:59
  Caleb Robinson (Walton-Delaware Academy) pin Jack Caruso (Oneonta) :48
126 Chandler Merwin (Walton-Delaware Academy) pin Joey Rumola (Deposit-Hancock) :28
  Avery Middendorf (Owego Free Academy) dec Brady Smith (Greene-Oxford) 6-4
  Mike McDaniels (Windsor) dec Colby Sindoni (Waverly) 5-2
  David MacWhinnie (Tioga) pin Brennan Roe (Whitney Point) 5:20
132 Zach Harrington (Sidney) dec Izaiah Cabalero (Norwich) 7-6
  Parker Sexton (SVEC) maj dec Andrew Laubach (Owego Free Academy) 10-0
  Samuel Dow (Dryden) maj dec Owen Wormuth (Deposit-Hancock) 14-6
  Brady Worthing (Tioga) pin Deekon Flint (Windsor) 3:08
138 John Worthing (Tioga) pin Joey Marvin (Norwich) :59
  Nathan Lehr (Chenango Valley) pin Robert Brotherton (Dryden) 1:43
  Dylan Wilmot (Windsor) pin Tyler Lewis (Thomas A Edison) 3:45
  Brody Oleksak (BGAH) tf Gabe Stevens (Southern Cayuga) 4:45
145 Ethan Stotler (Waverly) pin David Gannon (Sidney) :56
  Langdon Sibley (Windsor) dec Kegan Wright (Norwich) 3-0
  Matthew McKewin-Bates (Dryden) dec Colsten Volpe (Chenango Valley) 7-1
  Austin Lamb (Tioga) pin Colin Haag (Odessa-Montour) 1:29
152 Mikey Squires (Norwich) tf Austin Kimble (Waverly) 17-0
  Tony Giovagnoli (Oneonta) dec Reed Scott (Sidney) 10-9
  Emmett Wood (Tioga) dec Hayden Lewis (BGAH) 8-2
  Reese Lockwood (Groton) dec James Hoover (Windsor) 13-6
160 Gabriel Monroe (Windsor) pin Kaden Russell (Owego Free Academy) 3:36
  Brady Hope (Chenango Valley) dec Dakota Powers (Norwich) 7-0
  Cameron Carrier (Newark Valley) dec Zach Warner (Tioga) 4-2 SV
  Shane Hoover (BGAH) pin Connor Jacobson (Newark Valley) 1:16
170 Cameron Bundy (Owego Free Academy) dec David Flora (Windsor) 5-3
  Nathan Aylward (Chenango Valley) pin Samuel Cole (Unatego) 5:03
  Joe Shoemaker (Moravia) pin Jaden Howell (Groton) 1:24
  Austin Eggleston (BGAH) pin Vincent Sullivan (Tioga) 4:58
182 Mitchell Knapp (Susquehanna Valley) maj dec Wesley Floor (Dryden) 14-2
  Kaiden Vernold (Walton-Delaware Academy) dec Brandon Butler (Windsor) 2-1
  Roman Jellick (Maine-Endwell) maj dec James Bundy (Owego Free Academy) 8-0
  Mark Mullen (SVEC) tf Dakota Hall (Norwich) 3:50
195 Noah Kennedy (Greene-Oxford) tf Quinten Bissell-smith (Oneonta) 15-0
  Tyler Benjamin (Owego Free Academy) dec Josh Duke (Newark Valley) 14-9
  Trevor Frable (Susquehanna Valley) pin Brandon Snyder (Thomas A Edison) :41
  Dell Davis (SVEC) pin Greg Davis (Maine-Endwell) :21
220 Carter Stone (Whitney Point) pin Josh Bravo (Odessa-Montour) 3:01
  Collin Bidwell (Windsor) tf Jacob Campolito (SVEC) 4:33
  Joey Woodmansee (Newark Valley) dec Shane Follette (Chenango Valley) 4-3
  Richard Serafin (Oneonta) pin Evan Kenyon (Deposit-Hancock) 2:35
285 Trentyn Rupert (Newark Valley) pin Jacob Marshall (Unatego) 1:00
  Stephen Taylor (Tioga) dec Connor Cleary (Susquehanna Valley) 3-0
  Dylan Houseknecht (Odessa-Montour) pin Jerimiah Morris (Oneonta) 1:38
  Tyler Rice (Norwich) pin Timmy James (BGAH) 1:13