Season:

Address:

6000 Route 291

Marcy, NY 13403

Coach:

Brett Cook

Dale Griffith

Phone:

(315) 266-3200

Web:

District Website
Track Wrestling

League:

Tri-Valley League

Directions:

Map

Colors:

Royal Blue/White

Profile:

Submit Team Profile

Nickname:

Warriors

Interactive::

Submit Schedule

Class/Div:

A-1

 

Submit Roster

Name
Class
W-L
Weight

Blum, Brad

Blum, Matt (4)

Brown, Noah

Burt, Eric (5)

Conti, Anthony

Conti, Peter

Dellaposta, Dominic (5)

DePalma, Eddie

Fovel, Ben

Geddes, Michael

Giambra, Cassidy

Gray, Shayne

Kelly, Kyle

Little, Troy

Merithew, William

Nimey, Aiden

Noga, Jaron

Potrzeba, Jason

Robinson, Jeff (2)

Round, Champ.

Rowlands, Connor

Scolfield, Robert

Small, Jake

Thibault, Ben

Virkler, Franklin

Woodall, Tyler

Woods, Armani

 
Click on wrestler name for individual results
Click on column heading to sort by that column
 
 
Powered by TrackWrestling
>

Date
Event
Time/Score

12/03

Bulldog Invitational
@ Berne-Knox-Westerlo

6th

12/07

@ New Hartford

51-24

12/09
12/10

Valley Duals
@ Central Valley

8th

 

La Salle

33-43

 

SVEC

21-63

 

Mexico

18-67

 

Onteora

30-57

 

Little Falls

24-39

 

Copenhagen

10-63

 

Central Valley

0-79

 

Little Falls

26-45

12/14

CENTRAL VALLEY

9-71

12/17

Montgomery County Duals
@ Amsterdam

4th

 

Albany Academy

48-27

 

Ballston Spa

18-69

 

Amsterdam

33-48

 

Hadley-Luzerne/Lake George

33-45

 

Little Falls

54-29

12/21

VERNON-VERONA-SHERRILL

24-43

01/04

CAMDEN

27-58

01/07

Akley Duals
@ Oswego

2nd

 

Onondaga

39-38

 

Homer

30-54

 

Watertown

72-12

 

Oswego

60-27

01/11

@ Oneida

49-36

01/14

Red Devil Invitational
@ Vernon-Verona-Sherrill

12th

01/19

@ Cicero-North Syracuse

30-54

01/21

Baldwinsville Duals
@ Baldwinsville

4th

 

Cazenovia

45-32

 

Webster Schroeder

19-48

 

Baldwinsville

4-63

 

Rome Free Academy

36-48

 

Fayetteville-Manlius

54-23

01/25

@ Rome Free Academy

21-61

01/27

@ Fayetteville-Manlius

54-28

02/04

Section III Class A Tournament
@ Carthage

7th

02/11

Section III Division I Championships
@ SRC Arena

14th

 
Hover over tournament name to see tournament field
Italics indicate a league match
 
 
Powered by TrackWrestling
>

TRI-VALLEY LEAGUE STANDINGS

Team
Overall
League
31
0
1.000
6
0
1.000
19
5
0.792
5
1
0.833
14
8
0.636
4
2
0.667
13
13
0.500
3
3
0.500
10
20
0.333
2
4
0.333
6
17
0.261
1
5
0.167
2
11
0.154
0
6
0.000

SECTIONAL CHAMPIONS

Pat Alfano
1952 - 123
 
Art Stark
1952 - 157
 
J.Quackenbush
1967 - 136
4th NYS
Dave Remick
1971 - 167
3rd NYS
Terry Showalter
1990 - 098
4th NYS
Jacob Roe
1993 - 138
 
Michael Paratore
1994 - 215
 
Dan Marsch
1995 - 167
3rd NYS
Grant Roser
1999 - 103
5th NYS
Ryan Roser
2002 - 112
 
Matt DeMichiel
2005 - 145
 
Matt DeMichiel
2006 - 145
3rd NYS
Chris Martin
2006 - 215
 
Matt DeMichiel
2007 - 160
3rd NYS
Mike Sardo
2009 - 103
 
Mike Sardo
2010 - 112
 
Mike Sardo
2011 - 125
 
Tyler Hudson
2014 - 220
 
Tyler Hudson
2015 - 220
3rd NYS
 

 

WRESTLING HALL OF FAME

Jerry LaMonica
Class of 2001
 
   

CHAMPIONSHIP TOURNAMENT MEDALS