Season:

Address:

5201 W Genesee St

Camillus, NY 13031

Coach:

Brian McAvan

Phone:

(315) 487-4601

Web:

District Website
Track Wrestling

League:

SCAC Metro

Directions:

Map

Colors:

Blue/Gold

Profile:

Submit Team Profile

Nickname:

Wildcats

Interactive::

Submit Schedule

Class/Div:

AA-1

 

Submit Roster

Name
Class
W-L
Weight

Abumustafa, Ali

Adbdel, Mo

Almlaiti, Emron

Almlaiti, Omar

Apps, Elijah

Bottari, Anthony

Briggman, Gavin

Capria, Giovanni

Colon, Raul

Cross, Francisco

Dishaw, Derek

Doran, Mason

Dunn, Jon

Elia, Preston

Farino, Gavin

Fesinger, Austin

Fesinger, Maxx

Gonzalez, Jacob

Guy, Peter

Healy, Dylan

Holzwarth, Daniel

Jennings, Porter

Ludington, Aiden

Martini, Joseph

McAvan, Colin

Mittler-romano, Ryan

Murdock, Matthew

Neuman, Tucker

Orendorf, Anthony

Petrie, Elliot

Pitonza, Dylan

Pontello, Aiden

Radcliffe, Dylan

Radcliffe, Ryan

Severson, Jacob

Snyder, Samuel

Sorbello, Charles

Stornini, Anthony

Tucciarone, Anthony

Tucciarone, Robert

Wade, Jack

Willis, Logan

 
Click on wrestler name for individual results
Click on column heading to sort by that column
 

Date
Event
Time/Score

12/01

MARCELLUS

21-45

12/04

Bill Andersen Memorial Tournament
@ Cicero-North Syracuse

11th

12/08

@ Baldwinsville

07:00

12/10

Phoenix JV Tournament
@ Phoenix

04:00

12/11

Phoenix Round Robin
@ Phoenix

10:00

12/13

EAST SYRACUSE-MINOA

07:00

12/15

CICERO-NORTH SYRACUSE

07:00

12/30

WEST GENESEE JV TOURNAMENT

09:00

01/05

@ Rome Free Academy

07:00

01/05

vs Whitesboro @ Rome Free Academy

07:00

01/12

@ Liverpool

07:00

01/26

@ Fayetteville-Manlius

07:00

02/05

Section III Class AA Tournament
@ Liverpool

10:00

02/12

Section III Division I Championships
@ SRC Arena

10:00

02/25
02/26

NYSPHSAA Division I Championships
@ Times Union Center, Albany

10:00

 
Hover over tournament name to see tournament field
Italics indicate a league match
 
 
Powered by TrackWrestling

SCAC METRO STANDINGS

Team
Overall
League
1
0
1.000
0
0
0.000
3
2
0.600
0
0
0.000
0
0
0.000
0
0
0.000
0
0
0.000
0
0
0.000
0
0
0.000
0
0
0.000
0
1
0.000
0
0
0.000

SECTIONAL CHAMPIONS

Barry Raichlin
1958 - 175
 
Charlie Sutton
1961 - 095
 
John Bowers
1961 - 120
 
Bill Bowers
1961 - 127
 
Bill Bowers
1962 - 133
 
Peter Obit
1967 - 115
4th NYS
Ron Bianchi
1969 - 175
 
Dan Monroe
1970 - 115
2nd NYS
Dave Crawford
1970 - 155
3rd NYS
Dan Hunt
1971 - 112
2nd NYS
Jim Rosecrans
1971 - 215
STATE CHAMP
Dan Hunt
1972 - 119
STATE CHAMP
Dan Hunt
1973 - 119
STATE CHAMP
Dan Hunt
1974 - 119
STATE CHAMP
Mike Ponzo
1976 - 167
2nd NYS
Jim Sleeper
1978 - 250
STATE CHAMP
Scott Bentley
1986 - 177
 
Randy Conrad
1989 - 177
 
Jim Dwyer
1993 - 145
6th NYS
Jason Mowers
2005 - 215
3rd NYS
Zeke Thompson
2008 - 112
 
Connor Grome
2012 - 132
 
Connor Grome
2013 - 132
 
Dalton Elias
2015 - 182
 
Nate Wade
2018 - 099
 
Devin Earl
2018 - 145
 
Nate Wade
2020 - 132
6th NYS
 

 

NYS TOURNAMENT WILDCARDS

Devin Earl
2019 - 160
6th NYS
   

 

WRESTLING HALL OF FAME

Dan Hunt
Class of 2007
 
   

CHAMPIONSHIP TOURNAMENT MEDALS