Season:

Address:

560 Seneca Street

Oneida, NY 13421

Coach:

Matt Schneider

John Markle

Scott Fallon

Phone:

(315) 363-6901

Web:

District Website
Track Wrestling

League:

Tri-Valley League

Directions:

Map

Colors:

Blue/Orange

Profile:

Submit Team Profile

Nickname:

Indians

Interactive::

Submit Schedule

Class/Div:

B-2

 

Submit Roster

Name
Class
W-L
Weight

Barrett, Steven

Campanie, Thomas

Candee, Griffin

Candee, Lucas

Cochran-Gabry, Keagan

Coleman, Dustin

Domena, Isaiah

LaGoy, Elijah

Lukacz, Jacob

Mair, Gage

Masner, Kiernan

Nieves, Joaquin

Slocum, Josh

VanDyke, Rigley

Whipple, Eric

Wright, Ray

 
Click on wrestler name for individual results
Click on column heading to sort by that column
 
 
Powered by TrackWrestling
>

Date
Event
Time/Score

11/26

CNYWOA Scholarship Scrimmage
@ Vernon-Verona-Sherrill

10:00

11/30

@ New Hartford

54-33

12/03

Captain Bailey Memorial Tournament
@ Adirondack

10:00

12/07

CAMDEN

21-61

12/17

Brett Dixon Memorial Duals
@ Central Square

3rd

 

Marcellus

27-51

 

Rome Free Academy

45-34

 

Central Square

14-70

 

Chittenango

42-24

12/20

@ Canastota

23-57

12/29
12/30

Mountain Duals
@ Dolgeville

12th

 

Burnt Hills

15-63

 

Amsterdam

31-52

 

Holland Patent

27-57

 

Copenhagen

18-64

 

Webster Schroeder

9-59

 

Newark

34-33

 

Dolgeville

33-45

 

Watervliet

12-35

01/04

@ Central Valley

0-80

01/07

Leo J Sammon Memorial Tournament
@ Central Valley

11th

01/11

WHITESBORO

36-49

01/18

ROME FREE ACADEMY

06:00

01/21

Skaneateles Duals
@ Skaneateles

09:15

01/25

@ Vernon-Verona-Sherrill

06:00

02/04

Section III Class B Tournament
@ SJSC

10:00

02/11

Section III Division II Championships
@ SRC Arena

10:00

02/24
02/25

NYSPHSAA Division II Championships
@ Times-Union Center

10:00

 
Hover over tournament name to see tournament field
Italics indicate a league match
 
 
Powered by TrackWrestling
>

TRI-VALLEY LEAGUE STANDINGS

Team
Overall
League
24
0
1.000
4
0
1.000
15
3
0.833
3
1
0.750
8
5
0.615
2
1
0.667
7
11
0.389
2
2
0.500
4
12
0.250
1
2
0.333
6
15
0.286
1
3
0.250
0
6
0.000
0
4
0.000

SECTIONAL CHAMPIONS

Mike James
1958 - 120
 
Bob Perling
1959 - 123
 
Bob Perling
1960 - 130
 
Perretta
1961 - 138
 
Button
1986 - 138
 
Justin Lohr
1996 - 091
3rd NYS
Tyler Havener
2014 - 285
3rd NYS

 

NYS TOURNAMENT WILDCARDS

Matt Harp
2009 - 145
 
Matt Fisher
2012 - 160
 
Matt Fisher
2013 - 160
3rd NYS
 

 

WRESTLING HALL OF FAME

Bill Fariel
Class of 1996
 
   

CHAMPIONSHIP TOURNAMENT MEDALS