Season:

Address:

28 Grove Street

Mohawk, NY 13407

Coach:

Jeff Mower

Justin Seifried

John Stever

Phone:

(315) 866-2620

Web:

District Website
Track Wrestling

League:

Center States Div II

Directions:

Map

Colors:

Orange/Black

Profile:

Submit Team Profile

Nickname:

Mohicans

Interactive::

Submit Schedule

Class/Div:

D-2

 

Submit Roster

 

The Mohicans are wrestling with the
Central Valley Academy Thunder for the 2017-18 season.

 

Name
Class
W-L
Weight

Blais, Cory

Bouck, Andrew

Brewer, Riley

Bush, Marek (2)

Bush, Mason (1)

Cacciatore, Christian

Cacciatore, Hunter

Charles, Jon (1)

Clark, Matt

Clark, Mitch

Cook, Kace

Cook, Kye

Cook, Sixx

Darling, Aaron

Davis, Tom

Dihrberg, Michael

Dixon, Willis

Gokey, Branden

Goldsmith, Garrett

Grogan, Trevor

Grosse, Andrew

Hartwell, Kqworo

Holden, Logan

Ingraham, Trent (2)

Klosner, Anderson

Macri, Brandon

Mower, Dawson (3)

Pena, Maximo

Shaut, Hunter (1)

Strope, Zach

Taylor, Jacob

Thomas, Damian

White, Taylor

Youngs, Bryson

 
Click on wrestler name for individual results
Click on column heading to sort by that column
 
 
Powered by TrackWrestling

Date
Event
Time/Score

11/25

CNYWOA Scholarship Scrimmage
@ Vernon-Verona-Sherrill

10:00

11/28

FULTON

29-48

12/02

Larry Goodrich Memorial Tournament
@ Newark Valley

1st

12/06

CAMDEN

38-45

12/08
12/09

VALLEY DUALS

1st

 

SVEC

57-24

 

Onteora

60-14

 

Holland Patent

54-27

 

La Salle Institute

74-7

 

Norwich

42-31

 

Mount Markham

81-0

 

Lowville

63-13

 

SVEC

48-34

12/16

Lee Van Slyke Memorial Duals
@ Burnt Hills

1st

 

BGAH

42-29

 

Red Hook

58-21

 

Newburgh Free Academy

44-24

 

Burnt Hills

53-28

 

Noble, ME

66-24

12/20

WHITESBORO

72-10

12/29
12/30

Mountain Duals
@ Dolgeville

5th

 

Beekmantown

63-9

 

Hilton

30-45

 

Dolgeville

62-12

 

Amsterdam

48-31

 

Kelso, WA

35-43

 

Burnt Hills

58-21

 

Ballston Spa

54-25

01/03

@ Rome Free Academy

59-21

01/06

LEO J SAMMON MEMORIAL TOURNAMENT

1st

01/10

@ Oneida

66-20

01/12
01/13

Eastern States Classic
@ Sullivan County Community College

11th

01/14

Red Devil Invitational
@ Vernon-Verona-Sherrill

14th

01/17

@ Vernon-Verona-Sherrill

45-26

01/18

NEW HARTFORD

66-24

01/20

Section III Dual Meet Championship
@ Cicero-North Syracuse

Bracket

 

SJSC

40-30

 

Holland Patent

59-21

 

Camden

41-37

01/27

NYSPHSAA D2 Dual Meet Championship
@ SRC Arena

10:00

 

Tioga

37-36

 

Port Jervis

27-46

02/03

SECTION III CLASS B TOURNAMENT

1st

02/10

Section III Division II Championships
@ SRC Arena

2nd

02/23
02/24

NYSPHSAA Division II Championships
@ Albany Times Union Center

1st

 
Hover over tournament name to see tournament field
Italics indicate a league match
 
 
Powered by TrackWrestling
;

SECTIONAL CHAMPIONS

John Luppino
1955 - 165
 
Frank Shaut
1960 - 165
 
Mike Snyder
1962 - 120
 
Mike Snyder
1963 - 120
4th NYS
David Holleran
1976 - 119
 
Dan Forbes
1976 - 177
5th NYS
Stand Dawley
1990 - 112
 
Pat Nardi
1994 - 091
6th NYS
Pat Nardi
1995 - 091
4th NYS
Chris Davis
2002 - 130
4th NYS
Chris Davis
2003 - 130
4th NYS
Justin Seifried
2004 - 103
5th NYS
Chris Davis
2004 - 135
3rd NYS
Justin Seifried
2005 - 112
3rd NYS
Justin Seifried
2006 - 119
2nd NYS
 

 

NYS TOURNAMENT WILDCARDS

Brian Stever
2007 - 135
 
   

 

WRESTLING HALL OF FAME

Jim Dodd
Class of 1998
 
Tom Marriott
Class of 2011
 
  

CHAMPIONSHIP TOURNAMENT MEDALS