Season:

Address:

7668 State Street

Lowville, NY 13367

Coach:

John Tabolt

Jacob Herzig

Darrin Cole
Jacob Steria

Phone:

(315) 376-9015

Web:

Team Website
District Website
Track Wrestling

League:

Frontier League B

Directions:

Map

Colors:

Black/Red

Profile:

Submit Team Profile

Nickname:

Red Raiders

Interactive::

Submit Schedule

Class/Div:

C-2

 

Submit Roster

Name
Class
W-L
Weight

Beyer, Jared

Calkins, Chad

Farr, Dylan

Knapp, Justin

Larkins, John

Mayer, Caleb (5)

Mayer, Daniel

Miller, Todd

Roes, Isaiah (3)

Roes, Micah (4)

Runner, Devin

Sprowl, Ryan

Steria, Cody

Widrick, Tyler

Woodward, Cory

 
Click on wrestler name for individual results
Click on column heading to sort by that column
 
 
Powered by TrackWrestling
>

Date
Event
Time/Score

12/03

Captain Bailey Memorial Tournament
@ Adirondack

10:00

12/06

@ Adirondack

31-51

12/16
12/17

North Country Invitational
@ Indian River

9th

12/21

@ South Lewis

40-39

01/07

Leo J Sammon Memorial Tournament
@ Central Valley

6th

01/11

@ Copenhagen

45-39

01/12

CARTHAGE

39-42

01/14

Hannibal Duals
@ Hannibal

2nd

 

Central Square

28-49

 

East Syracuse-Minoa

43-34

 

Cortland

47-24

 

Hannibal

42-41

 

APW/Pulaski

46-18

01/17

INDIAN RIVER

06:30

01/19

SJSC

06:30

01/21

Section III Dual Meet Championship
@ Cicero-North Syracuse

10:00

01/24

@ Immaculate Heart Central

06:00

01/25

CENTRAL VALLEY

06:30

01/28

Frontier League Tournament
@ Indian River

10:00

01/31

@ Watertown

06:00

02/02

@ General Brown

06:00

02/04

Section III Class C Tournament
@ Canastota

10:00

02/11

Section III Division II Championships
@ SRC Arena

10:00

02/24
02/25

NYSPHSAA Division II Championships
@ Times-Union Center

10:00

 
Hover over tournament name to see tournament field
Italics indicate a league match
 
 
Powered by TrackWrestling
>

FRONTIER LEAGUE B STANDINGS

Team
Overall
League
18
4
0.818
3
0
1.000
10
4
0.714
1
0
1.000
1
1
0.500
1
0
1.000
10
4
0.714
2
2
0.500
5
4
0.556
1
2
0.333

SECTIONAL CHAMPIONS

Wilbur Farney
1949 - 250
 
Neil Parkhurst
1950 - 095
 
Dick Ward
1950 - 103
 
Wilbur Farney
1950 - 250
 
Neil Parkhurst
1951 - 095
 
Melvin Zehr
1951 - 112
 
Fred Tabolt
1951 - 250
 
Tony Matuszczak
1955 - 178
 
Tony Matuszczak
1956 - 178
 
David Morse
1959 - 098
 
Karl Sweredoski
1970 - 137
2nd NYS
Bruce Jantzi
1971 - 155
4th NYS
Mike Stewart
1975 - 155
 
John Tabolt
1975 - 215
2nd NYS
Dean Rice
1979 - 091
4th NYS
Bob Tiffany
1979 - 112
6th NYS
Duane Berry
1979 - 155
4th NYS
Terry Bernat
1980 - 215
4th NYS
Tim Jantzi
1982 - 155
 
Randy Morrison
1983 - 250
2nd NYS
Andy Rice
1984 - 145
5th NYS
Randy Morrison
1984 - 250
STATE CHAMP
Mike Aubel
1988 - 155
3rd NYS
Andy Sweredoski
1993 - 167
 
Scott Mushtare
1994 - 138
 
Aaron Fahey
1995 - 098
 
Jacob Herzig
1999 - 140
 
Jacob Herzig
2000 - 140
 
Taylor Malone
2001 - 119
 
Josh Herzig
2001 - 130
2nd NYS
Josh Herzig
2002 - 135
2nd NYS
Jeff Peebles
2002 - 171
6th NYS
Taylor Malone
2003 - 125
4th NYS
Taylor Malone
2004 - 125
STATE CHAMP
Matt McHugh
2005 - 160
5th NYS
Skylar Tuttle
2006 - 275
2nd NYS
Brandon Fayle
2011 - 285
 
Brandon Fayle
2012 - 285
 
Brandon Fayle
2013 - 285
4th NYS
 

 

NYS TOURNAMENT WILDCARDS

Matt Birchenough
2008 - 119
 
Connor Steria
2015 - 132
 
  

 

WRESTLING HALL OF FAME

Neal Aubel
Class of 2002
 
   

CHAMPIONSHIP TOURNAMENT MEDALS