Season:

Address:

1 Golden Bomber Drive

Illion, NY 13357

Coach:

Robert Bush

Rich Keeler

Todd Hoffman

Phone:

(315) 895-7471

Web:

District Website
Track Wrestling

League:

Center States Div II

Directions:

Map

Colors:

Gold/Brown

Profile:

Submit Team Profile

Nickname:

Golden Bombers

Interactive::

Submit Schedule

Class/Div:

C-2

 

Submit Roster

 

The Golden Bombers are wrestling with the
Central Valley Academy Thunder for the 2018-19 season.

 

Name
Class
W-L
Weight

Becker, Jon

Bouck, Andrew

Brewer, Riley

Bush, Marek (1)

Bush, Mason (1)

Cacciatore, Christian

Cacciatore, Hunter

Cook, Kace (3)

Cook, Kye

Cook, Sixx (1)

Dihrberg, Michael (5)

Farr, Malachi

Grogan, Trevor (4)

Holden, Logan

Klosner, Anderson (2)

Lawrence, Jacob

Macri, Brandon

Mower, Dawson (2)

Ouderkirk, Dillan

Parker, Allen

Shaut, Hunter (1)

Taylor, Jacob

Thomas, Damian

White, Taylor

Youngs, Bryson

 
Click on wrestler name for individual results
Click on column heading to sort by that column
 

Date
Event
Time/Score

12/01

Larry Goodrich Invitational
@ Newark Valley

1st

12/06

NEW HARTFORD

60-18

12/07
12/08

VALLEY DUALS

1st

 

Kellenberg

67-18

 

Mount Markham

63-18

 

SVEC

54-18

 

Canastota

57-30

 

Norwich

42-33

 

Lowville

57-15

 

Norwich

39-33

12/12

@ Camden

43-24

12/15

Lee Van Slyke Memorial Duals
@ Burnt Hills

1st

 

BGAH

46-33

 

Athens, PA

57-27

 

Newburgh Free Academy

57-30

 

Noble, ME

66-22

 

Burnt Hills

51-30

12/19

ROME FREE ACADEMY

71-9

12/28
12/29

Mountain Duals
@ Dolgeville

2nd

 

Burnt Hills

46-25

 

Maspeth

84-6

 

Beaver River

50-33

 

Webster Schroeder

37-39

 

Averill Park

42-31

 

Hilton

16-56

 

Ballston Spa

61-18

 

Webster Schroeder

47-27

01/05

LEO J SAMMON MEMORIAL TOURNAMENT

1st

01/09

@ Whitesboro

54-30

01/11
01/12

Eastern States Classic
@ Sullivan County Community College

18th

01/12

Red Devil Invitational
@ Vernon-Verona-Sherrill

11th

01/16

ONEIDA

82-3

01/17

@ Adirondack

80-0

01/19

SECTION III D2 DUAL MEET CHAMPIONSHIP

1st

 

Canastota

79-6

 

Beaver River

50-24

01/23

VERNON-VERONA-SHERRILL

64-15

01/24

POLAND

06:00

01/26

NYSPHSAA D2 Dual Meet Championship
@ SRC Arena

2nd

 

Canisteo-Greenwood

47-30

 

Peru

48-28

 

Falconer

48-24

 

Mount Sinai

34-37

02/02

Section III Class B Tournament
@ Camden

1st

02/09

Section III Division II Championships
@ SRC Arena

1st

02/22
02/23

NYSPHSAA Division II Championships
@ Albany Times Union Center

09:00

 
Hover over tournament name to see tournament field
Italics indicate a league match
 
;

SECTIONAL CHAMPIONS

George Jones
1958 - 098
 
John Noll
1958 - 148
 
George Jones
1959 - 106
 
Floyd Rose
1959 - 178
 
George Jones
1960 - 112
 
Brian Jones
1960 - 123
 
Pete Keddell
1970 - 130
4th NYS
Tim Hyer
1977 - 167
6th NYS
Tim Hyer
1978 - 167
 
Brad Darrow
1998 - 215
2nd NYS
Jordan Burger
2002 - 160
6th NYS
Jordan Burger
2003 - 171
4th NYS
Laken Cook
2010 - 096
4th NYS
Jon Treen
2011 - 189
6th NYS
Laken Cook
2012 - 113
 
Laken Cook
2013 - 126
 

 

NYS TOURNAMENT WILDCARDS

Jon Treen
2010 - 171
 
   

 

WRESTLING HALL OF FAME

Arthur Coons
Class of 1986
 
Bob Turley
Class of 2001
 
George 'Pee Wee' Jones
Class of 2005
 
 

CHAMPIONSHIP TOURNAMENT MEDALS