Season:

Address:

80 South West Road

Homer, NY 13077

Coach:

Jason Reynolds

Casey LaNave

Doug Iadanza

Phone:

(315) 749-7246

Web:

District Website
Track Wrestling

League:

Liberty League

Directions:

Map

Colors:

Navy/White

Profile:

Submit Team Profile

Nickname:

Trojans

Interactive::

Submit Schedule

Class/Div:

B-2

 

Submit Roster

Name
Class
W-L
Weight

Apker, Zachary

Cline, Gabe

Denkenberger, Jakob

Denkenberger, John

Duff, Zack

Haynes, Kaiden

Johnson, Zander

Limoges, David

Lines, Charles

Malchak, Tayvn

Markley, Allan

Markley, Joshua

Meng, Raymond

Monroe, Carter

Morse, David

Opanhoske, Ryan

Ponce, Roberto

Powers, Sean

Quaile, Lane

Rice, Jacob

Sorenson, Sam

Stevens, Collin

Sturdevant, Raiden

Tyrrell, Brandon

Wakula, Blair

 
Click on wrestler name for individual results
Click on column heading to sort by that column
 

Date
Event
Time/Score

12/01

DENNY WRIGHT MEMORIAL DUALS

3rd

 

Chittenango

63-21

 

Beaver River

36-45

 

Liverpool

29-37

 

Whitney Point

52-31

12/05

@ Cortland

72-6

12/08

Blindmens JV Tournament
@ Cicero-North Syracuse

10:00

12/08

Viking Duals
@ Otselic Valley

3rd

 

Windsor

24-53

 

Greene-Oxford

58-24

 

Otselic Valley

66-24

 

BGAH

32-49

 

Port Byron

60-24

12/12

MEXICO

06:00

12/15

Cuneen Doane Holiday Tournament
@ Walton-Delhi

10:00

12/19

@ Cazenovia

06:00

12/27
12/28

Windsor Christmas Tournament
@ Windsor

10:00

01/09

@ Marcellus

06:00

01/12

Cazenovia Invitational
@ Cazenovia

10:00

01/16

@ Phoenix

06:00

01/23

vs APW/Pulaski @ Pulaski

06:00

01/30

CHITTENANGO

06:00

02/02

Section III Class B Tournament
@ Camden

10:00

02/09

Section III Division II Championships
@ SRC Arena

10:00

02/22
02/23

NYSPHSAA Division II Championships
@ Albany Times Union Center

09:00

 
Hover over tournament name to see tournament field
Italics indicate a league match
 
 
Powered by TrackWrestling

LIBERTY LEAGUE STANDINGS

Team
Overall
League
1
0
1.000
0
0
0.000
6
4
0.600
0
0
0.000
2
3
0.400
0
0
0.000
1
5
0.167
0
0
0.000
0
1
0.000
0
0
0.000
0
2
0.000
0
0
0.000

SECTIONAL CHAMPIONS

Jack Stanbro
1955 - 175
 
Jack Stanbro
1955 - 178
 
Dave Bush
1962 - 103
 
Dave Bush
1963 - 112
3rd NYS
Dave Bush
1963 - 112
 
Dennis Wright
1964 - 120
 
Dennis Wright
1965 - 120
2nd NYS
Tim Payne
1967 - 154
STATE CHAMP
M Wingenbach
1969 - 154
4th NYS
Dave Berry
1970 - 145
4th NYS
Bob Avery
1974 - 167
5th NYS
Toby Reese
2004 - 130
6th NYS
Toby Reese
2005 - 135
 
   

 

NYS TOURNAMENT WILDCARDS

Mark Dove
2013 - 170
 
Matt Norris
2014 - 145