Season:

Address:

9601 Main Street

Holland Patent, NY 13354

Coach:

John Richard

LeRoy Guyer

Marc Verri
Jordan Swalgin
Ren Szarek

Phone:

(315) 865-8154

Web:

District Website
Track Wrestling

League:

Center States Div I

Directions:

Map

Colors:

Purple/Gold

Profile:

Submit Team Profile

Nickname:

Golden Knights

Interactive::

Submit Schedule

Class/Div:

C-2

 

Submit Roster

Name
Class
W-L
Weight

Baird, Dylan

Biron, Josh

Briggs, Griffin

Bullock, Austin

Cassidy, Brandon

Cassidy, Ethan

Corelli, Caleb

Craft, Garret

Crossley, Adam

Dare, Bryce

Diana, Joe

Duda, Nathan

Evans, Garrett

Evans, Liam

Fassett, Nick

Gotte, Joe

Healey, Sam

Herringshaw, Nick (5)

Laforest, Nate

Marek, Logan

Mariss, Cody

Philpotts, TJ (1)

Pianella, Justin

Pianella, Matt

Rella, Damian

Richard, Hunter (1)

Sibley, Jacob

Slattery, Tom

Smyth, Steve

Sykes, Jared

Synakowski, Chris

Tarbania, Hunter

Thomas, Greg

Walker, Mike

Williams, Owen

Yocum, Shawn

 
Click on wrestler name for individual results
Click on column heading to sort by that column
 
 
Powered by TrackWrestling
>

Date
Event
Time/Score

11/30

POLAND

64-21

12/03

Nathan Wood Memorial Tournament
@ Saranac

3rd

12/07

BALDWINSVILLE

22-60

12/09
12/10

Matt Fedish Memorial Duals
@ Chenango Valley

3rd

 

Newark Valley

33-49

 

Susquehanna Valley

45-42

 

Binghamton

63-24

 

Chenango Valley

44-37

 

Maine-Endwell

66-24

 

Owego Free Academy

47-39

 

Walton-Delhi

48-42

 

Central Square

29-60

12/21

NEW HARTFORD

63-18

12/27
12/28

Spc. Kenneth Haines Memorial Tournament
@ SUNY Oswego Laker Hall

20th

12/27

HOLLAND PATENT JV TOURNAMENT

10:00

12/29
12/30

Mountain Duals
@ Dolgeville

15th

 

Dolgeville

31-42

 

Burnt Hills

30-51

 

Oneida

57-27

 

Amsterdam

39-46

01/05

@ Vernon-Verona-Sherrill

48-39

01/07

Warrensburg Duals
@ Warrensburg

4th

 

Beekmantown

48-42

 

Morrisville-Eaton

51-33

 

Hudson Falls

39-47

 

Warrensburg

28-58

 

Hoosick Falls

36-48

01/11

SHERBURNE-EARLVILLE

06:00

01/13
01/14

Eastern States Classic
@ Sullivan County Community College

10:00

01/17

CANASTOTA

06:00

01/19

@ Adirondack

06:00

01/21

Section III Dual Meet Championship
@ Cicero-North Syracuse

10:00

01/25

CAMDEN

06:00

01/28

Center States League Tournament
@ Dolgeville

10:00

02/04

Section III Class C Tournament
@ Canastota

10:00

02/11

Section III Division II Championships
@ SRC Arena

10:00

02/24
02/25

NYSPHSAA Division II Championships
@ Times-Union Center

10:00

 
Hover over tournament name to see tournament field
Italics indicate a league match
 
 
Powered by TrackWrestling
>

CENTER STATES DIV I STANDINGS

Team
Overall
League
13
1
0.929
2
0
1.000
12
4
0.750
1
0
1.000
12
9
0.571
0
0
0.000
2
2
0.500
0
2
0.000
3
10
0.231
0
1
0.000

SECTIONAL CHAMPIONS

Brian Stevens
2006 - 096
2nd NYS
Dan Fruscella
2009 - 189
4th NYS
Matt Rees
2010 - 215
3rd NYS
Alex Herringshaw
2012 - 099
6th NYS
Hunter Richard
2013 - 113
 
Alex Herringshaw
2014 - 145
STATE CHAMP
Hunter Richard
2015 - 138
STATE CHAMP
Alex Herringshaw
2015 - 160
STATE CHAMP
Hunter Richard
2016 - 145
STATE CHAMP
Alex Herringshaw
2016 - 170
STATE CHAMP
  

 

NYS TOURNAMENT WILDCARDS

Brian Stevens
2007 - 112
 
Jeremy Doxstader
2007 - 275
 
Dan Fruscella
2008 - 189
2nd NYS
Matt Rees
2009 - 215
 
Glenn Garrett
2009 - 285
 
Eric Stevens
2010 - 103
 
Matt Herringshaw
2012 - 132
 
Alex Herringshaw
2013 - 132
 
Todd Stevens
2013 - 138
 
Josh Langley
2013 - 220
 
Hunter Richard
2014 - 126
3rd NYS
TJ Philpotts
2016 - 132
5th NYS

CHAMPIONSHIP TOURNAMENT MEDALS