Season:

Address:

801 West German St

Herkimer, NY 13350

Coach:

Tom Marriott

Cory Pike

Dave Bello
Steve Philpotts
Paul Appley

Phone:

(315) 866-2230

Web:

District Website
Track Wrestling

League:

Center States Div II

Directions:

Map

Colors:

Green/White/Black

Profile:

Submit Team Profile

Nickname:

Magicians

Interactive::

Submit Schedule

Class/Div:

C-2

 

Submit Roster

 

The Magicians are wrestling with the
Central Valley Thunder for the 2016-17 season.

 

Name
Class
W-L
Weight

Bardo, David (5)

Bardo, Eric

Blais, Cory

Brewer, Riley

Bush, Marek (2)

Bush, Mason (1)

Cacciatore, Christian

Charles, Jon (1)

Clanton, Josh

Clark, Mitchell

Cook, Tanner (1)

Davis, Tom

Dihrberg, Michael

Essaadi, Salim

Geloso, Noah

Gokey, Brandon

Grogan, Trevor

Grosse, Andrew

Holmberg, Gunar

Ingraham, Trent (5)

Kennedy, Brenden

Klosner, Anderson

Mower, Dawson

Petucci, James (3)

Reisel, Maxwell

Sardina, Marcus

Shaut, Hunter (3)

Snyder, Brandon

Strope, Zach

Thomas, Damian

Treen, Collin (4)

Walz, CJ (1)

Youngs, Bryson

 
Click on wrestler name for individual results
Click on column heading to sort by that column
 

Date
Event
Time/Score

12/01

@ Camden

46-19

12/03

Larry Goodrich Memorial Tournament
@ Newark Valley

1st

12/09
12/10

VALLEY DUALS

1st

 

SVEC

68-18

 

Onteora

78-6

 

Copenhagen

49-24

 

La Salle

72-12

 

Mexico

51-31

 

Little Falls

72-9

 

Whitesboro

79-0

 

Copenhagen

47-32

12/11

KEELER K-8TH DUAL PEE WEE TOURNEY

10:00

12/14

@ Whitesboro

71-9

12/17

Lee Van Slyke Memorial Duals
@ Burnt Hills

1st

 

Schenectady

73-7

 

Noble, ME

70-12

 

Shoreham-Wading River

75-8

 

Burnt Hills

68-12

12/21

ROME FREE ACADEMY

76-12

12/27

Holland Patent JV Tournament
@ Holland Patent

10:00

12/29
12/30

Mountain Duals
@ Dolgeville

1st

 

Beekmantown

76-9

 

Averill Park

70-12

 

SJSC

54-29

 

Adirondack

62-18

 

Baldwinsville

52-18

 

Watervliet

59-15

 

Newark

82-3

 

Copenhagen

56-24

01/04

ONEIDA

80-0

01/07

LEO J SAMMON MEMORIAL TOURNAMENT

1st

01/11

VERNON-VERONA-SHERRILL

63-15

01/13
01/14

Eastern States Classic
@ Sullivan County Community College

10:00

01/14

Red Devil Invitational
@ Vernon-Verona-Sherrill

4th

01/19

NEW HARTFORD

06:00

01/21

Section III Dual Meet Championship
@ Cicero-North Syracuse

10:00

01/25

@ Lowville

06:30

01/27

WALTON-DELHI

10:00

02/04

Section III Class B Tournament
@ SJSC

10:00

02/11

Section III Division II Championships
@ SRC Arena

10:00

02/24
02/25

NYSPHSAA Division II Championships
@ Times-Union Center

10:00

 
Hover over tournament name to see tournament field
Italics indicate a league match
 
;

SECTIONAL CHAMPIONS

Dick Williamson
1956 - 106
 
Gerry Plouride
1956 - 115
 
Karl LaBarge
1956 - 250
 
David Williamson
1957 - 115
 
Joey Crowe
1957 - 157
 
Dick Howard
1957 - 163
 
Leigh Frye
1964 - 136
 
Steve Gifford
1964 - 155
 
Lou Natarelli
1967 - 183
4th NYS
Tom Marriott
1972 - 138
2nd NYS
Jim Smith
1979 - 215
 
John Richard
1986 - 155
4th NYS
Ralph Howard
1987 - 126
 
Ralph Howard
1988 - 132
 
Joel Ahern
2002 - 096
6th NYS
Dan Appley
2015 - 285
2nd NYS

 

NYS TOURNAMENT WILDCARDS

Joe Lanza
2007 - 112
 
TJ Philpotts
2015 - 113
 
  

 

WRESTLING HALL OF FAME

Francis Palczynski
Class of 2000