Season:

Address:

38 Slawson Street Ext

Dolgeville, NY 13329

Coach:

Jeremy Calkins

Dave Haughton

Phone:

(315) 429-3155

Web:

District Website
Track Wrestling

League:

Center States Div II

Directions:

Map

Colors:

Blue/White

Profile:

Submit Team Profile

Nickname:

Blue Devils

Interactive::

Submit Schedule

Class/Div:

D-2

 

Submit Roster

Name
Class
W-L
Weight

Beaulieu, Riley

Bilinski, Jared

Costanza, Jon

Dager, Memphis

Doolittle, Andrew

Getman, Kyle

Gushue, Chris

Jackson, Cameron

Jaquay, Treay

Keeler, Philip

Krasko, Mike

Lamphere, Bradley

Monk, John

Null, Jacob (1)

Randall, Dylan

Randall, Ethan

Randall, Nathen

Talbot, John

Van Olst, Sabbith

 
Click on wrestler name for individual results
Click on column heading to sort by that column
 

Date
Event
Time/Score

12/05

CANAJOHARIE-FORT PLAIN

39-40

12/08

Wrangle in the Plains
@ Schenectady Armory

10:00

12/11

HOLLAND PATENT

40-46

12/18

SHERBURNE-EARLVILLE

36-22

12/20

@ Vernon-Verona-Sherrill

25-56

12/21

Oneonta Midnight Matness
@ Oneonta

3rd

 

Eldred-Liberty-Sullivan West

36-42

 

Oneonta

36-48

 

Onteora

52-30

 

Sidney

39-45

 

Duanesburg

39-33

12/28
12/29

MOUNTAIN DUALS

11th

 

Saranac

33-48

 

Amsterdam

33-46

 

Shoreham-Wading River

18-72

 

Hilton

16-64

 

Ballston Spa

25-60

 

Averill Park

30-49

 

Maspeth

Won

 

Amsterdam

35-41

01/04
01/05

Peru Wrestling Invitational Classic
@ Peru

5th

01/08

@ Adirondack

34-45

01/11
01/12

Eastern States Classic
@ Sullivan County Community College

72

01/12

Red Devil Invitational
@ Vernon-Verona-Sherrill

20th

01/15

MOUNT MARKHAM

48-42

01/17

MORRISVILLE-EATON

36-39

01/22

@ Canastota

30-56

01/26

CENTER STATES LEAGUE TOURNAMENT

4th

02/02

Section III Class D Tournament
@ Cooperstown

3rd

02/09

Section III Division II Championships
@ SRC Arena

24th

02/22
02/23

NYSPHSAA Division II Championships
@ Albany Times Union Center

09:00

 
Hover over tournament name to see tournament field
Italics indicate a league match
 
 
Powered by TrackWrestling

CENTER STATES DIV II STANDINGS

Team
Overall
League
12
22
0.353
3
0
1.000
5
16
0.238
1
0
1.000
4
17
0.190
2
1
0.667
9
17
0.346
0
3
0.000
0
15
0.000
0
2
0.000

SECTIONAL CHAMPIONS

Mamrosh
1991 - 145
 
Marc Tanner
1998 - 189
4th NYS
Daniel Fox
2013 - 106
2nd NYS
Triston Engle
2015 - 182
2nd NYS
Jacob Null
2019 - 160
 
   

 

NYS TOURNAMENT WILDCARDS

Dan Haughton
2008 - 096
5th NYS
Triston Engle
2014 - 170
3rd NYS
Kasey Foster
2015 - 195
2nd NYS
Noah Handy
2016 - 138