Season:

Address:

919 Glenwood Ave

Syracuse, NY 13207

Coach:

Phone:

(315) 435-4321

Web:

District Website
Track Wrestling

League:

Colonial American

Directions:

Map

Colors:

Crimson/Gold

Profile:

Submit Team Profile

Nickname:

Cougars

Interactive::

Submit Schedule

Class/Div:

AA-1

 

Submit Roster

 

The Cougars are wrestling with the
Syracuse City Schools for the 2017-18 season.

 

Name
Class
W-L
Weight

Alqasab, Abdulwahab

Alqasab, Khaled

Arocho, Abel

Arocho, Jose

Boston, Chris

Cool, Mike

Davis, Jerome

Donzo, Amara

Doughty, Robert

Everson, Javell

Figueroa, Josh

Ford, Khris

Halimi, A.J

Johnson, Abednego

Jones, Gino

Kekedakis, Mike

Kennah, Abrahim

Lynn, Donovan

Medina, Javier

Melendez, Mario

Muhamed, Sidali

Ortiz, Giovanni

Pauta, Ray

Porch, Paul

Poudel, Laxmi

Rheaume, George

Scanes, Nhy'ere

Sibonimana, Trezol

Sippio, Albert

Smith, Nyzair

Tayeh, Kamal

Thomas, Jabiri

Thomas, Mykle (2)

Titus, Khalil

Trapps, Xavier

Williams, Ben

Witherel, Carl

Young, Calvin (5)

 
Click on wrestler name for individual results
Click on column heading to sort by that column
 
 
Powered by TrackWrestling
>

Date
Event
Time/Score

12/02

Bill Andersen Memorial Tournament
@ Cicero-North Syracuse

18th

12/07

POLAND

60-24

12/16

Phoenix Round Robin
@ Phoenix

19th

12/20

@ Fayetteville-Manlius

36-41

12/29
12/30

Spc Kenneth Haines Memorial Tournament
@ Fulton

39th

01/06

Lindenhurst Invitational
@ Lindenhurst

09:00

01/10

@ Baldwinsville

12-66

01/17

LIVERPOOL

12-76

01/27

Red Devil Duals
@ Vernon-Verona-Sherrill

8th

 

Chenango Forks

18-66

 

West Genesee

12-77

 

Chittenango

27-30

 

Canajoharie-Fort Plain

29-54

 

Odessa Montour

18-45

01/29

WEST GENESEE

9-75

02/03

Section III Class AA Tournament
@ West Genesee

8th

02/05

@ Cicero-North Syracuse

15-64

02/10

Section III Division I Championships
@ SRC Arena

12th

02/23
02/24

NYSPHSAA Division I Championships
@ Albany Times Union Center

10:00

 
Hover over tournament name to see tournament field
Italics indicate a league match
 
 
Powered by TrackWrestling
>

SECTIONAL CHAMPIONS

Elijah Graham
2009 - 285
4th NYS
Lamont Fleming
2010 - 160
3rd NYS
  

CHAMPIONSHIP TOURNAMENT MEDALS