Season:

Address:

150 Genesee Street

Chittenango, 13037

Coach:

Nic Bacon

John Regan

Phone:

(315) 687-2621

Web:

District Website
Track Wrestling

League:

Liberty League

Directions:

Map

Colors:

Red/White/Black

Profile:

Submit Team Profile

Nickname:

Bears

Interactive::

Submit Schedule

Class/Div:

B-2

 

Submit Roster

Name
Class
W-L
Weight

DeBlieux, Blayde

Denney, Peyton

Ferguson, Ethan

Fredericks, Connor (1)

Gifford, Gage

Mariani, Joey

Moore, James

Myers, Devin

Prado, Isaiah

Shepard, Robbie

Spencer, John

Young, Mark

 
Click on wrestler name for individual results
Click on column heading to sort by that column
 
 
Powered by TrackWrestling

Date
Event
Time/Score

12/02

CHITTENANGO DUALS

6th

 

Marcellus

6-51

 

Galway

24-60

 

Homer

28-53

 

Gouverneur

24-52

 

Whitney Point

35-48

12/05

@ APW/Pulaski

30-51

12/16

Brett Dixon Memorial Duals
@ Central Square

8th

 

East Syracuse-Minoa

30-51

 

Jordan-Elbridge

34-42

 

APW/Pulaski

30-48

 

Central Square

18-57

 

Oneida

30-33

12/20

@ Phoenix

15-69

12/29
12/30

Spc Kenneth Haines Memorial Tournament
@ Fulton

31st

01/03

MEXICO

32-46

01/10

@ Marcellus

25-54

01/14

Red Devil Invitational
@ Vernon-Verona-Sherrill

10th

01/17

@ Cazenovia

30-50

01/19

HOMER

21-58

01/24

SKANEATELES

45-42

01/27

Red Devil Duals
@ Vernon-Verona-Sherrill

7th

 

West Genesee

18-63

 

Chenango Forks

24-64

 

Syracuse

30-27

 

Odessa Montour

24-40

 

Canajoharie-Fort Plain

36-42

02/03

Section III Class B Tournament
@ Central Valley Academy

7th

02/10

Section III Division II Championships
@ SRC Arena

11th

02/23
02/24

NYSPHSAA Division II Championships
@ Albany Times Union Center

26th

 
Hover over tournament name to see tournament field
Italics indicate a league match
 
 
Powered by TrackWrestling

LIBERTY LEAGUE STANDINGS

Team
Overall
League
19
4
0.826
5
1
0.833
5
3
0.625
5
1
0.833
10
7
0.588
4
2
0.667
11
7
0.611
3
3
0.500
5
5
0.500
3
3
0.500
2
20
0.091
1
5
0.167
6
11
0.353
0
6
0.000

SECTIONAL CHAMPIONS

Ward Bennett
1966
4th NYS
Gene Meyle
1966 - 154
 
Lloyd Weigel
1971 - 119
 
Bruce Thomas
1991 - 215
4th NYS
Rusty Dean
1993 - 177
3rd NYS
Cody Carberry
2011 - 096
6th NYS
Wes Blanding
2011 - 135
3rd NYS
Wes Blanding
2012 - 132
5th NYS
Connor Fredericks
2017 - 170
5th NYS
Connor Fredericks
2018 - 182
STATE CHAMP
  

 

NYS TOURNAMENT WILDCARDS

Wes Blanding
2010 - 130
 
Cody Carbery
2012 - 106
6th NYS
Antonio Cutrie
2017 - 220
 
 

 

WRESTLING HALL OF FAME

William Pashley
Class of 1984
 
Art Hirt
Class of 1995
 
Gene Meyle
Class of 2004
 
Frank DiChristina
Class of 2007
 
Don McGee
Class of 2008
 
   

CHAMPIONSHIP TOURNAMENT MEDALS