Season:

Address:

31 Emory Avenue

Cazenovia, NY 13035

Coach:

Dale Petroff

Sean Condon

Phone:

(315) 655-1370

Web:

District Website
Track Wrestling

League:

Liberty League

Directions:

Map

Colors:

Royal Blue/Yellow

Profile:

Submit Team Profile

Nickname:

Lakers

Interactive::

Submit Schedule

Class/Div:

C-2

 

Submit Roster

Name
Class
W-L
Weight

Angus, Stanley

Buckley, Douglas

Buckley, Jacob

Bumpus, Michael

Combs, Samantha

Cunningham, Casey

Deleon, Sam (4)

Duskee, Evan

Ferreira, Luca

Fisher, John

Fisher, Maxwell

Frega, John

Frost, Ryan

Groetz, Will

Hanson, Reilly

Knutsen, Matt

McLaughlin, Joe

McLaughlin, Matt (2)

Nourse, Patrick

Polhamus, Carter

Probe, Ryan

Rodriguez, Alex

Smith, Jared

Stevens, Chris

Tobin, Jake

Valentine, Kevin

Wells, Jacob

Zampetti, Shaun

 
Click on wrestler name for individual results
Click on column heading to sort by that column
 
 
Powered by TrackWrestling

Date
Event
Time/Score

12/02

Morrisville-Eaton Duals
@ Morrisville-Eaton

4th

 

JD-CBA

10-69

 

Vernon-Verona-Sherrill

30-38

 

Morrisville-Eaton

48-42

 

Walton-Delhi

40-46

 

East Syracuse-Minoa

61-24

12/07

@ Phoenix

48-33

12/14

MEXICO

39-40

12/16

Sara B Allen Duals
@ Groton

2nd

 

Tioga

40-35

 

Vestal

39-42

 

Moravia

54-36

 

Groton

60-19

 

Marathon

63-24

12/18

@ Cicero-North Syracuse

20-52

12/21

@ Marcellus

40-30

12/29
12/30

Spc Kenneth Haines Memorial Tournament
@ Fulton

22nd

01/07

Port Byron Mid-Winter Tournament
@ Port Byron

3rd

01/11

SKANEATELES

66-24

01/14

CAZENOVIA INVITATIONAL

8th

01/17

CHITTENANGO

50-30

01/27

OHSL C/D Tournament
@ Cato-Meridian

6th

01/31

@ Homer

39-45

02/03

Section III Class C Tournament
@ Hannibal

8th

02/10

Section III Division II Championships
@ SRC Arena

20th

 
Hover over tournament name to see tournament field
Italics indicate a league match
 
 
Powered by TrackWrestling

LIBERTY LEAGUE STANDINGS

Team
Overall
League
19
4
0.826
5
1
0.833
5
3
0.625
5
1
0.833
10
7
0.588
4
2
0.667
11
7
0.611
3
3
0.500
5
5
0.500
3
3
0.500
2
20
0.091
1
5
0.167
6
11
0.353
0
6
0.000

SECTIONAL CHAMPIONS

Burlingame
1961 - 145
 
C. Woodcock
1962 - 138
 
Terry Shumard
1962 - 145
 
Gary Barnes
1962 - 180
 
Lee Avery
1965 - 095
 
Lee Avery
1966 - 095
 
Lee Avery
1967 - 103
 
Will Frazee
2010 - 189
 

 

WRESTLING HALL OF FAME

Rich Morse
Class of 2006
 
Lee Avery
Class of 2016
 
  

CHAMPIONSHIP TOURNAMENT MEDALS