2018-19 PHOENIX ROUND ROBIN
December 15, 2018 @ Phoenix

TEAM SCORES

1
West Genesee
169.5
2
Grand Island
166.0
3
Palmyra-Macedon
146.0
4
Baldwinsville
117.0
5
Chenango Valley
105.0
6
Auburn
94.0
7
Phoenix
92.5
8
Union-Endicott
82.0
9
Fayetteville-Manlius
78.0
10
Newark Valley
76.0
11
Copenhagen
65.0
12
Vernon-Verona-Sherrill
64.5
13
Port Byron
63.0
14
Syracuse
61.0
15
New Hartford
52.0
16
Holland Patent
50.0
17
Johnson City
35.0
18
APW/Pulaski
29.0
19
Cortland
19.0
 
Most Outstanding Wrestler
Jack Randle (Grand Island) 113

 

BRACKETS

 

CHAMPIONSHIP FINALS

099 Trevor Cortright (Chenango Valley) pin Aiden Cali (Baldwinsville) 2:53
106 Jace Schafer (Palmyra-Macedon) maj dec Casey Caruso (New Hartford) 12-0
113 Jack Randle (Grand Island) dec Dante Rigal (Johnson City) 5-3
120 Nate Wade (West Genesee) pin Braden Florczyk (Fayetteville-Manlius) 2:58
126 Kaleb Burgess (Palmyra-Macedon) pin Jake Galster (Copenhagen) :45
132 Luca Pirozzolo (Auburn) maj dec Kyle Burback (Vernon-Verona-Sherrill) 18-8
138 Ethan Ferro (Palmyra-Macedon) pin Brian Bielec (Grand Island) :42
145 Tyler Parker (Port Byron) dec Brady Ryan (West Genesee) 12-9
152 Colsten Volpe (Chenango Valley) dec Cale Bartosch (Palmyra-Macedon) 5-3 SV-1
160 Adam Daghestani (Grand Island) pin Brady Hope (Chenango Valley) 3:03
170 Nathan Aylward (Chenango Valley) pin Connor Strauss (Union-Endicott) 3:44
182 Ross McFarland (Phoenix) tf Keyshin Cooper (Auburn) 21-6
195 Mykle Thomas (Syracuse) pin Bryce Dare (Holland Patent) 2:57
220 Blake Bielec (Grand Island) dec Cole Wade (West Genesee) 15-13
285 Trentyn Rupert (Newark Valley) pin Billy Loadwick (Baldwinsville) 3:57

CONSOLATION FINALS

099 Christian Hogan (Auburn) pin Samuel Snyder (West Genesee) :32
106 Austin Racquet (Holland Patent) pin Aaron Moir (Vernon-Verona-Sherrill) 1:23
113 Josh Rowland (Cortland) maj dec Xavier Hill (Palmyra-Macedon) 14-2
120 Jack Smith (Port Byron) maj dec Aiden Gales (Palmyra-Macedon) 8-0
126 Gavin O'Neill (West Genesee) pin Gabe Newton (Port Byron) 5:47
132 Seth Jackson (Grand Island) dec Ejarian Burgin (West Genesee) 7-0
138 Holt Reed (Phoenix) dec Cameron Drake Gates (APW/Pulaski) 6-5
145 Nathan Lehr (Chenango Valley) pin Pierce Eynon (Union-Endicott) 1:59
152 Noah Shiel (Newark Valley) dec Ben Christopher (Fayetteville-Manlius) 10-6
160 Dan Tauroney (New Hartford) pin Devin Earl (West Genesee) 4:55
170 Cameron Carrier (Newark Valley) dec Lucas Hogan (Auburn) 4-0
182 Dominick Sposato (Baldwinsville) fft Connor Kenney (Grand Island)
195 Luke Eberl (Baldwinsville) pin Joey Woodmansee (Newark Valley) 4:29
220 Chandler McAvan (West Genesee) inj def Jerome Davis (Syracuse)
285 Josiah Carnegie (Syracuse) pin Carveion Wright (Syracuse) :57

FIFTH PLACE FINALS

106 Aiden Munz (Vernon-Verona-Sherrill) dec Max Naples (Baldwinsville) 4-0
113 Dylan Roberts (Union-Endicott) dec Parker Allers (Phoenix) 8-7
120 Riley Dalrymple (Copenhagen) pin Alex Currie (APW/Pulaski) 1:51
126 John Davis (New Hartford) pin Jaden Prince (Baldwinsville) 3:58
132 Jamyr Grimes (Auburn) pin Maxwell Horowitz (New Hartford) 3:42
138 Andrew Warner-Cabeza (Union-Endicott) dec Cole Accordino (Baldwinsville) 2-1
145 Colton Winks (Phoenix) dec Justin Bedell (Fayetteville-Manlius) 12-5
152 Colin McAvan (West Genesee) pin Alex Ansteth (Auburn) 1:21
160 Jadan Bruno (Phoenix) pin Colin Forbes (Vernon-Verona-Sherrill) 2:41
170 Sawyer Dereszynski (Fayetteville-Manlius) pin Caleb Messing (Grand Island) 3:54
182 Hunter Reed (Copenhagen) dec Michael Letizia (Baldwinsville) 9-3
195 Trai Collins (Vernon-Verona-Sherrill) pin Matt Newbould (Grand Island) 4:36
220 Charles Tibbits (New Hartford) dec Josh Shafer (Palmyra-Macedon) 9-8
285 Jeremy Fridmen (Grand Island) pin Josh Freeman (Copenhagen) 4:46

SEVENTH PLACE FINALS

113 John Batoglia (Palmyra-Macedon) dec Sidali Mohamed (Syracuse) 11-6
132 Carlton Alder (APW/Pulaski) fft Isaac Svitavsky (Port Byron)
138 Richard Champion (Chenango Valley) fft Jake Miller (Grand Island)
145 Sam Quick (Palmyra-Macedon) pin Ryan Bochenek (Auburn) 3:33
152 Keegan Stanbro (Union-Endicott) pin Austin Engebretson (APW/Pulaski) :23
160 Liam McLoughlin (Auburn) dec Alex Dauksza (Fayetteville-Manlius) 7-2
170 Michael Sarakos (West Genesee) inj def Zachary Audette (Vernon-Verona-Sherrill)
182 Cole Rivell (Union-Endicott) pin Hunter Batoglia (Palmyra-Macedon) 3:30
220 Cole LaPine (Phoenix) pin Will DuBois (Baldwinsville) 1:05
285 Preston Koester (Fayetteville-Manlius) pin Aaron Clark (Port Byron) 2:28