2018-19 KING BISON INVITATIONAL
January 26, 2019 @ Shaker

TEAM SCORES

1
Shaker
198.5
2
Guilderland
186.0
3
Niskayuna
184.5
4
Schalmont
127.0
5
Cobleskill-Richmondville
109.0
6
Galway
91.5
7
Colonie
86.5
8
Schoharie
43.0
9
Albany
33.0
10
Berne-Knox-Westerlo
24.0
11
Burke Cathlolic
21.0

 

BRACKETS

 

CHAMPIONSHIP FINALS

099 Caleb Kenfield (Schalmont) pin Alexander Grupe (Guilderland) :29
106 Jashon Holmes (Shaker) maj dec Mark Amedore (Schalmont) 9-0
113 Joey Scheeren (Galway) dec Michael Santore (Shaker) 1-0
120 Jack Schiavo (Niskayuna) pin Austin Sill (Shaker) 2:48
126 Ben Catrambone (Niskayuna) dec Austin Lints (Schoharie) 4-3
132 Dillon Blanchard (Guilderland) dec Luke Zink (Niskayuna) 6-0
138 Greg Hotaling (Cobleskill-Richmondville) maj dec Willie Thacker (Niskayuna) 19-8
145 Mark Fortes (Schalmont) dec Keagan Adriance (Cobleskill-Richmondville) 7-2
152 Thomas Minahan (Niskayuna) dec Tyler Stanton (Shaker) 6-4 SV-1
160 Peter Meshkov (Niskayuna) dec Dave Leon (Schalmont) 8-3
170 Austin Grant (Guilderland) maj dec Zach Hyatt (Niskayuna) 11-3
182 Cameran Durant (Guilderland) pin Hunter Edwards (Cobleskill-Richmondville) 1:44
195 Tyler Grupe (Guilderland) dec Ryan Stein (Shaker) 5-3
220 Sam D'Alessandro (Galway) pin Samuel Hopson (Guilderland) :40
285 Hayden Roe (Colonie) pin Dominick Snyder (Schoharie) 4:43

SEMI-FINALS

132 Luke Zink (Niskayuna) maj dec Nick Noble (Schalmont) 8-0
  Dillon Blanchard (Guilderland) dec Tyler Stuart (Schalmont) 8-4

CONSOLATION FINALS

099 John Oldorff (Cobleskill-Richmondville) pin Antonio Rezek (Shaker) 3:55
106 Brody Johnson (Niskayuna) dec Adam Henderson (Galway) 6-4 SV-1
113 Matthew Whelan (Niskayuna) pin Larry Sagendorf (Colonie) :37
120 Brandon Grupe (Galway) pin Mark Nardini (Schalmont) :48
126 Muiz Bayewu (Albany) dec Marcus Berroa (Guilderland) 8-6
132 Tyler Stuart (Schalmont) fft Nick Noble (Schalmont)
138 Ahmad Sameer (Shaker) dec Andrew Hahn (Schoharie) 10-7
145 William Sheppeck (Shaker) pin Zack Hagen (Guilderland) 4:30
152 James Shaw (Burke Cathlolic) dec Nick Vandenburg (Schalmont) 6-4
160 Bassir Rezek (Shaker) maj dec Sean Collins (Guilderland) 17-3
170 Logan Stark (Colonie) dec James Murphy (Niskayuna) 6-2
182 Tyler Goodemote (Berne-Knox-Westerlo) pin Liam Mooney (Colonie) 5:33
220 Colton Briggs (Colonie) maj dec Kashon Holmes Jr. (Shaker) 15-2
285 Russell Cook (Galway) pin Brian Garrity (Shaker) :59

FIFTH PLACE FINALS

099 Thad Miller (Colonie) pin Sarah Ernst (Galway) 1:02
106 Ilan Kligerman (Albany) pin Samuel Sosnovsky (Guilderland) 2:37
120 Gus Spohn (Cobleskill-Richmondville) pin Donovan Deguire (Shaker) 1:06
126 Nyheem Pinckney (Shaker) dec Thomas Becker (Cobleskill-Richmondville) 6-3
132 Colby Pierson (Shaker) dec Drew Wideman (Berne-Knox-Westerlo) 10-7
138 James Hough (Guilderland) pin Aaron Bazicki (Colonie) 5:59
145 Shane Henderson (Galway) pin Jace Rehberg (Cobleskill-Richmondville) 3:03
152 Patrick Blanchard (Guilderland) pin Seth Swiatek (Albany) 3:40
160 Maxwell Kendall (Albany) fft Brendan Douthit (Burke Cathlolic)
170 Ghassan Chehade (Shaker) pin Angel Casiano Izzary (Albany) 3:44
182 Ahmad Farzah (Shaker) pin Michael Minahan (Niskayuna) 1:16
285 Tim Benac (Cobleskill-Richmondville) pin Francesco Isola (Burke Cathlolic) :46

SEVENTH PLACE FINALS

120 Kelson Mcbride (Guilderland) fft Zoey Lints (Schoharie)
132 Jeremy Rehberg (Schoharie) dec Nate Holliday (Cobleskill-Richmondville) 10-5
138 Dylan Collins (Galway) dec Zaire Scott (Schalmont) 8-2
152 Damien Quick (Berne-Knox-Westerlo) pin Ishaq Chaudry (Colonie) 1:39
170 Andrew Shaw (Burke Cathlolic) dec Matt Martinelli (Burke Cathlolic) 6-1
285 Jacob Evans (Berne-Knox-Westerlo) pin Dillon Stevens (Albany) 2:18

QUARTER-FINALS

132 Luke Zink (Niskayuna) tf Jeremy Rehberg (Schoharie) 18-3
  Nick Noble (Schalmont) dec Colby Pierson (Shaker) 5-4
  Tyler Stuart (Schalmont) dec Drew Wideman (Berne-Knox-Westerlo) 5-4
  Dillon Blanchard (Guilderland) dec Nate Holliday (Cobleskill-Richmondville) 7-1