2018-19 SECTION III DIVISION II CHAMPIONSHIPS
February 9, 2019 @ SRC Arena

TEAM SCORES

1
Central Valley Academy
155.0
2
General Brown
109.0
3
Camden
107.0
4
SJSC
89.5
5
Beaver River
89.0
6
Adirondack
75.5
7
South Lewis
67.0
8
Copenhagen
64.5
9
Vernon-Verona-Sherrill
58.5
10
Phoenix
54.0
11
Marcellus
53.5
12
Canastota
52.5
13
Homer
52.0
14
Sherburne-Earlville
51.5
15
Morrisville-Eaton
49.0
16
Little Falls
45.0
17
Lowville
43.5
18
Cooperstown
42.5
 
Hannibal
42.5
20
Mexico
41.0
21
Mount Markham
40.5
22
Onondaga-Tully
38.0
23
Holland Patent
37.0
24
Dolgeville
33.0
25
Port Byron
28.0
26
Cato-Meridian
19.0
 
Cazenovia
19.0
28
APW/Pulaski
16.0
29
Jordan-Elbridge
15.0
30
Chittenango
4.0

 

BRACKETS

 

CHAMPIONSHIP FINALS

099 Sixx Cook (Central Valley Academy) dec Trey Kimball (Camden) 8-3
106 Avery Leonard (Cooperstown) maj dec Kace Cook (Central Valley Academy) 8-0
113 Micah Roes (Lowville) dec Mason Bush (Central Valley Academy) 4-1
120 Matthew Garland (SJSC) dec Dawson Mower (Central Valley Academy) 10-5
126 Marek Bush (Central Valley Academy) dec Dean Shambo (Mexico) 2-1
132 Dylan Price (Onondaga-Tully) dec Corey O'Connor (General Brown) 4-3
138 Lorenzo Scarano (Little Falls) dec Branton Carpenter (South Lewis) 8-6
145 Cahal Donovan (Marcellus) dec Hunter Shaut (Central Valley Academy) 3-1
152 Josh Mayden (Camden) maj dec Keagen Case (Adirondack) 11-3
160 Jacob Null (Dolgeville) maj dec Matthew McManaman (General Brown) 13-5
170 Dempsey Carroll (Copenhagen) dec Zach Williams (Hannibal) 5-2
182 Anthony Rasmussen (SJSC) fft Ross McFarland (Phoenix)
195 Bryce Dare (Holland Patent) dec Hunter Reed (Copenhagen) 5-3
220 Alex Thompson (Sherburne-Earlville) pin Josh Greenwood (Beaver River) 5:05
285 Mike Leibl (Canastota) pin Isaiah Trago (Mount Markham) 1:02

SEMI-FINALS

099 Trey Kimball (Camden) dec Andre Lyndaker (Beaver River) 9-8
  Sixx Cook (Central Valley Academy) dec TJ O'Connor (Cooperstown) 7-4
106 Avery Leonard (Cooperstown) pin Aydin DeForest (Mount Markham) :41
  Kace Cook (Central Valley Academy) dec Najuan Williams (SJSC) 3-2
113 Micah Roes (Lowville) pin Bryar Croniser (Adirondack) :39
  Mason Bush (Central Valley Academy) dec Jacob Rice (Homer) 8-1
120 Dawson Mower (Central Valley Academy) dec Andrew Walseman (Beaver River) 8-2
  Matthew Garland (SJSC) pin Kaiden Haynes (Homer) :52
126 Marek Bush (Central Valley Academy) pin Hunter White (Cato-Meridian) 5:24
  Dean Shambo (Mexico) dec Joe Powers (Port Byron) 1-0
132 Dylan Price (Onondaga-Tully) pin Anthony Bailey (Mount Markham) 2:38
  Corey O'Connor (General Brown) pin Kyle Burback (Vernon-Verona-Sherrill) 3:27
138 Lorenzo Scarano (Little Falls) dec Cameron Drake Gates (APW/Pulaski) 5-1
  Branton Carpenter (South Lewis) maj dec Gabe Cline (Homer) 11-0
145 Cahal Donovan (Marcellus) maj dec Nick Rouse (Canastota) 15-3
  Hunter Shaut (Central Valley Academy) pin Morgan Lakin (Sherburne-Earlville) 3:18
152 Keagen Case (Adirondack) maj dec Chandler Moody (General Brown) 16-6
  Josh Mayden (Camden) dec Sam Deleon (Cazenovia) 9-6
160 Jacob Null (Dolgeville) pin Michael Dihrberg (Central Valley Academy) :56
  Matthew McManaman (General Brown) pin Gavin Vera (Camden) 3:37
170 Dempsey Carroll (Copenhagen) tf Robbie Seeley (Marcellus) 21-6
  Zach Williams (Hannibal) maj dec Ethen Eldred (Sherburne-Earlville) 15-2
182 Anthony Rasmussen (SJSC) dec Colby Johnson (Camden) 1-0
  Ross McFarland (Phoenix) pin Jack Bailey (Onondaga-Tully) 1:14
195 Bryce Dare (Holland Patent) dec Marcus Hills (Beaver River) 8-3
  Hunter Reed (Copenhagen) dec John Mitchell (Camden) 9-8 SV-1
220 Josh Greenwood (Beaver River) pin Jacob O'Reilly (Mexico) 5:19
  Alex Thompson (Sherburne-Earlville) dec Jared Makuch (South Lewis) 5-0
285 Mike Leibl (Canastota) pin Gage Marolf (South Lewis) 1:29
  Isaiah Trago (Mount Markham) pin Caleb Miller (SJSC) 1:18

CONSOLATION FINALS

099 TJ O'Connor (Cooperstown) dec Andre Lyndaker (Beaver River) 6-4 SV-1
106 Jared Hoard (General Brown) dec Najuan Williams (SJSC) 4-3 SV-1
113 David O'Neil (General Brown) dec Tyler Murray (Hannibal) 4-0
120 Andrew Walseman (Beaver River) dec Kaiden Haynes (Homer) 9-2
126 Hunter White (Cato-Meridian) dec Joe Powers (Port Byron) 5-4
132 Kyle Burback (Vernon-Verona-Sherrill) inj def Holt Reed (Phoenix) 3:00
138 Wyatt Mullin (Beaver River) pin Carl Hoppel (Lowville) 3:24
145 Nick Rouse (Canastota) maj dec Charles Lines (Homer) 11-2
152 Sam Deleon (Cazenovia) dec Keith Lewis (Morrisville-Eaton) 7-4
160 Gavin Vera (Camden) dec Michael Dihrberg (Central Valley Academy) 5-2
170 Ethen Eldred (Sherburne-Earlville) dec Anthony Servidone (Little Falls) 8-6 SV-1
182 Colby Johnson (Camden) dec Jack Bailey (Onondaga-Tully) 6-3
195 John Mitchell (Camden) dec Marcus Hills (Beaver River) 3-1 SV-1
220 Jared Makuch (South Lewis) dec Jacob O'Reilly (Mexico) 3-0
285 Robert Eastman (Morrisville-Eaton) pin Caleb Miller (SJSC) 1:30

FIFTH PLACE FINALS

099 Aiden Munz (Vernon-Verona-Sherrill) inj def Jacob Strain (Adirondack) 1:19
106 Dylan Petrie (Copenhagen) inj def Aydin DeForest (Mount Markham) 2:57
113 Jacob Rice (Homer) inj def Bryar Croniser (Adirondack)
120 Chris Webster (Adirondack) dec Blake LaValley (General Brown) 11-6
126 Hunter Carr (Adirondack) maj dec Carlton Alder (APW/Pulaski) 12-3
132 Collin Shelton (Morrisville-Eaton) pin Anthony Bailey (Mount Markham) 2:18
138 Gabe Cline (Homer) inj def Cameron Drake Gates (APW/Pulaski)
145 Tyler Parker (Port Byron) dec Morgan Lakin (Sherburne-Earlville) 9-3
152 Chandler Moody (General Brown) dec Andrew Hoffman (South Lewis) 4-1
160 Travis Decker (Vernon-Verona-Sherrill) dec Matthew Tanner (Adirondack) 5-2
170 Robbie Seeley (Marcellus) dec Colin Forbes (Vernon-Verona-Sherrill) 3-2
182 Nick Rogers (General Brown) pin Landry LaFleur (Jordan-Elbridge) 2:41
195 Thomas Kinsella (Marcellus) dec Javion Marconi (Little Falls) 4-2
220 Hunter Tarbania (Holland Patent) pin Kyle Wines (Camden) 1:00
285 Gage Marolf (South Lewis) pin Zach Green (Phoenix) 2:17

QUARTER-FINALS

099 Andre Lyndaker (Beaver River) pin Aiden Munz (Vernon-Verona-Sherrill) 3:54
  Trey Kimball (Camden) maj dec Chase Nevills (Copenhagen) 11-0
  Sixx Cook (Central Valley Academy) pin Jacob Strain (Adirondack) 1:22
  TJ O'Connor (Cooperstown) pin Blayde DeBlieux (Chittenango) 5:03
106 Najuan Williams (SJSC) dec Jared Hoard (General Brown) 9-6
  Kace Cook (Central Valley Academy) dec Carl Santariello (Marcellus) 4-2
  Aydin DeForest (Mount Markham) pin Dylan Petrie (Copenhagen) 2:28
  Avery Leonard (Cooperstown) tf Aaron Moir (Vernon-Verona-Sherrill) 19-3
113 Mason Bush (Central Valley Academy) tf Jack Smith (Port Byron) 16-1
  Micah Roes (Lowville) tf Tyler Murray (Hannibal) 16-0
  Bryar Croniser (Adirondack) pin Kyle Musachio (Canastota) 5:18
  Jacob Rice (Homer) dec David O'Neil (General Brown) 6-1
120 Andrew Walseman (Beaver River) dec Ryan Moses (Marcellus) 4-1
  Dawson Mower (Central Valley Academy) dec Blake LaValley (General Brown) 4-1
  Matthew Garland (SJSC) pin Bradley Lamphere (Dolgeville) 3:30
  Kaiden Haynes (Homer) dec Chris Webster (Adirondack) 10-9
126 Marek Bush (Central Valley Academy) pin Seth Salmonsen (Hannibal) :19
  Hunter White (Cato-Meridian) pin Hunter Carr (Adirondack) 3:13
  Joe Powers (Port Byron) maj dec Jake Galster (Copenhagen) 9-0
  Dean Shambo (Mexico) maj dec Carlton Alder (APW/Pulaski) 14-2
132 Anthony Bailey (Mount Markham) dec Trevor Grogan (Central Valley Academy) 8-6
  Corey O'Connor (General Brown) pin Michael Hamburg (Lowville) 3:44
  Kyle Burback (Vernon-Verona-Sherrill) pin Holt Reed (Phoenix) 3:38
  Dylan Price (Onondaga-Tully) pin Collin Shelton (Morrisville-Eaton) :56
138 Gabe Cline (Homer) dec Wyatt Mullin (Beaver River) 6-2
  Lorenzo Scarano (Little Falls) dec Carl Hoppel (Lowville) 6-0
  Cameron Drake Gates (APW/Pulaski) dec Cameron Russell (Morrisville-Eaton) 8-7
  Branton Carpenter (South Lewis) pin Colbey Bixby (Canastota) 3:26
145 Cahal Donovan (Marcellus) pin Kye Cook (Central Valley Academy) 2:07
  Morgan Lakin (Sherburne-Earlville) dec Tyler Parker (Port Byron) 6-5
  Hunter Shaut (Central Valley Academy) pin Marion Quigley (Jordan-Elbridge) 1:54
  Nick Rouse (Canastota) maj dec Charles Lines (Homer) 11-1
152 Sam Deleon (Cazenovia) dec Keith Lewis (Morrisville-Eaton) 6-5
  Chandler Moody (General Brown) dec Andrew Hoffman (South Lewis) 6-2
  Keagen Case (Adirondack) pin Jadan Bruno (Phoenix) :55
  Josh Mayden (Camden) maj dec Marshall Coe (SJSC) 9-0
160 Jacob Null (Dolgeville) pin Cory Woodward (Beaver River) 1:27
  Michael Dihrberg (Central Valley Academy) dec Travis Decker (Vernon-Verona-Sherrill) 8-6
  Gavin Vera (Camden) maj dec Devin Myers (Chittenango) 12-4
  Matthew McManaman (General Brown) dec Matthew Tanner (Adirondack) 13-6
170 Ethen Eldred (Sherburne-Earlville) dec Anthony Servidone (Little Falls) 5-2
  Robbie Seeley (Marcellus) pin Colin Forbes (Vernon-Verona-Sherrill) 2:25
  Zach Williams (Hannibal) pin Ethan Randall (Dolgeville) 1:56
  Dempsey Carroll (Copenhagen) pin Casey Cunningham (Cazenovia) 1:18
182 Jack Bailey (Onondaga-Tully) dec Landry LaFleur (Jordan-Elbridge) 7-3
  Colby Johnson (Camden) dec Sam Sorenson (Homer) 4-3 UTB
  Anthony Rasmussen (SJSC) tf Nick Rogers (General Brown) 16-0
  Ross McFarland (Phoenix) pin Brady Vosburgh (South Lewis) 1:47
195 John Mitchell (Camden) dec Thomas Kinsella (Marcellus) 2-0
  Bryce Dare (Holland Patent) pin Javion Marconi (Little Falls) 1:32
  Marcus Hills (Beaver River) pin Dylan Mannise (Mexico) 2:56
  Hunter Reed (Copenhagen) dec Riley Brewer (Central Valley Academy) 5-2
220 Josh Greenwood (Beaver River) pin Anthony Crofoot (Hannibal) 2:43
  Jacob O'Reilly (Mexico) dec Hunter Tarbania (Holland Patent) 5-2
  Alex Thompson (Sherburne-Earlville) pin Trai Collins (Vernon-Verona-Sherrill) 5:39
  Jared Makuch (South Lewis) dec Kyle Wines (Camden) 6-4
285 Isaiah Trago (Mount Markham) pin Logan Petrie (SJSC) :57
  Caleb Miller (SJSC) pin Robert Eastman (Morrisville-Eaton) 5:05
  Mike Leibl (Canastota) pin Jacob Becker (Mexico) 1:26
  Gage Marolf (South Lewis) pin Zach Green (Phoenix) :33