2004-05 SECTION III DIVISION I CHAMPIONSHIPS

TEAM SCORES

1.

Mexico
169.5
2.
Fulton
160.5
3.
Watertown
138.0
4.
East Syracuse-Minoa
94.5
5.
Fowler
92.5
6.
Cicero-North Syracuse
86.0
7.
Central Square
85.0
8.
Baldwinsville
69.0
9.
Cortland
66.0
10.
Indian River
65.0
11.
West Genesee
63.5
12.
Liverpool
61.0
13.
Whitesboro
52.0
Solvay
52.0
15.
Carthage
47.0
16.
Camden
41.0
17.
Chittenango
37.5
18.
Rome Free Academy
28.0
19.
New Hartford
27.0
20.
Auburn
8.0
21.
Oswego
6.0
22.
Fayetteville-Manlius
4.0
23.
Mount Markham
0.0
     

 

BRACKETS

 

 

MIKE LADUKE

Mexico - 135

DIVISION I TOURNAMENT MOW

SECTION III CHAMPIONS

 

CHAMPIONSHIP FINALS

96 Shaun Bohn (Watertown) Maj Dec Paul Slaver (Fulton) 13-2
103 Matt Draper (Fulton) dec Anthony Small (Mexico) 6-4
112 Shawn Farnham (Baldwinsville) dec Kyle Brisson (CNS) 2-1
119 Kevin Smith (Mexico) dec Winky Shepard (Central Square) 2-0
125 Jeff Grobsmith (Solvay) dec Ron Majerus (Mexico) 5-4
130 Brandon Gentile (Watertown) dec Aaron Busch (Solvay) 14-7
135 Mike LaDuke (Mexico) dec Mark Connelly (Carthage) 9-6
140 Derrick Smith (Mexico) maj dec Brandon Irvine (Indian River) 10-0
145 Matt DeMichael (Whitesboro) dec Jose Cruz (Fowler) 6-4
152 Joe Dolson (Cicero-North Syracuse) dec Greg Hurd (New Hartford) 6-1
160 Kyle LaPan (Baldwinsville) dec Billy Watson (Fulton) 10-4
171 Dan Pollock (Fulton) pin Chris Adams (Watertown) 3:41
189 Rob Northrup (Fowler) dec Dustin Simanteris (East Syracuse-Minoa) 4-2 ot
215 Jason Mowers (West Genesee) pin James Duell (Camden) 2:42
275 David Sanders (Liverpool) pin Rob Simmons (Central Square) 2:55

SEMI-FINALS

96 Shaun Bohn (Watertown) pin David Minney (Fowler) 1:03
  Paul Slaver (Fulton) pin James Loomis (Mexico) 3:47
103 Anthony Small (Mexico) maj dec Ben Cook (Indian River) 10-0
  Matt Draper (Fulton) dec Kyle Fritz (Cicero-North Syracuse) 3-2
112 Shawn Farnham (Baldwinsville) dec PJ Starowicz (Whitesboro) 6-2
  Kyle Brisson (Cicero-North Syracuse) pin Ryan Blauvelt (Oswego) 5:47
119 Kevin Smith (Mexico) TF Matt Bogardus (Fulton) 4:14
  Winky Shepard (Central Square) dec Pete Nelli (Watertown) 7-2
125 Ron Majerus (Mexico) dec Colin Veney (Liverpool) 3-0
  Jeff Grobsmith (Solvay) pin Mike Fenn (Cortland) 4:34
130 Brandon Gentile (Watertown) pin Dustin Jones (Central Square) 2:57
  Aaron Busch (Solvay) dec Jake Bronson (Cortland) 5-2
135 Mark Connelly (Carthage) dec Gabe Hough (East Syracuse-Minoa) 6-3
  Mike LaDuke (Mexico) dec Derek Franc (Liverpool) 6-5
140 Derrick Smith (Mexico) pin Matt Laflair (Central Square) 3:00
  Brandon Irvine (Indian River) dec Pete Gratien (ESM) 8-6 ot
145 Jose Cruz (Fowler) dec Cameron Mills (Fulton) 13-11
  Matt DeMichael (Whitesboro) maj dec Mike Howard (Oswego) 17-4
152 Joe Dolson (Cicero-North Syracuse) dec Tony Pisano (Baldwinsville) 3-0
  Greg Hurd (New Hartford) dec Mike DeGouff (Cortland) 7-1
160 Billy Watson (Fulton) dec Matt Cushing (East Syracuse-Minoa) 7-6
  Kyle LaPan (Baldwinsville) pin Logan Whitmore (Indian River) :52
171 Chris Adams (Watertown) pin Mark Adams (East Syracuse-Minoa) 2:45
  Dan Pollock (Fulton) dec Craig Becker (Cicero-North Syracuse) 3-1
189 Dustin Simanteris (East Syracuse-Minoa) pin Mark Grifasi (RFA) 3:11
  Rob Northrup (Fowler) maj dec Adam Fredericks (West Genesee) 14-1
215 Jason Mowers (West Genesee) maj dec Lucas Sachel (Fulton) 13-3
  James Duell (Camden) dec Mike Farmer (Watertown) 5-3
275 David Sanders (Liverpool) pin Cody Niles (Camden) :10
  Rob Simmons (Central Square) pin Josh Lacey (Indian River) 1:02

CONSOLATION FINALS

96 David Minney (Fowler) dec Justin Anderson (Carthage) 10-6
103 Kevin Klee (Chittenango) dec Jon Soukup (Carthage) 7-6
112 Luke Bohn (Watertown) dec Dustin Vaile (Camden) 6-1
119 Pete Nelli (Watertown) dec Matt Bogardus (Fulton) 5-1
125 Colin Veney (Liverpool) dec Jake Bohn (Watertown) 5-4
130 Dustin Jones (Central Square) dec Jake Bronson (Cortland) 7-2
135 Dillon Shue (Fulton) dec Gabe Hough (East Syracuse-Minoa) 3-1
140 Pete Gratien (East Syracuse-Minoa) dec Matt Laflair (Central Square) 5-3
145 Greg McGee (Chittenango) dec Cameron Mills (Fulton) 2-0
152 Tony Pisano (Baldwinsville) dec Mike DeGouff (Cortland) 3-1 ot
160 Logan Whitmore (Indian River) maj dec Matt Cushing (ESM) 16-4
171 Craig Becker (Cicero-North Syracuse) dec Mark Adams (ESM) 5-2
189 Adam Fredericks (West Genesee) pin Mark Grifasi (RFA) 2:00
215 Mike Farmer (Watertown) dec Lucas Sachel (Fulton) 13-12
275 Sam O'Donnell (Cortland) dec Mark Domeyer (Mexico) 5-1